Mardin yemek kültürü olarak oldukça gelişmiş bir yerdir. Mardin kebabı, Süryani şarapları, lebeniye çorbası, kaburga dolması ve içli köfte şehrin en ünlü yemekleri arasındadır. Bu lezzetleri denemek için nezih ve şık mekanlar bulmak mümkündür. Şehir merkezi ve ilçeler bu konuda iyi hizmetler sunmaktadır.

Mardin'de ne yenir

Mardin Kebabı – Kebapçı Rıdo

Acılı ve acısız olarak yapılan Mardin kebabı, kuzu ve süt danası etinin karışımıyla yapılır. Etin kendi yağıyla ıslatılan lavaş ve bol sumaklı soğan salatasıyla servis edilen Mardin kebabının yanında en iyi tasta içilen ayran gider. Mardin kebabını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kebapçı Rıdo’dur.

Adres: Teker, 1. Cadde no:219, 47200 Artuklu/Mardin

Lebeniye Çorbası – Kasrı Kaya

Osmanlı mutfağının önemli yemeklerinden olan lebeniye çorbası, bir çeşit yoğurt çorbasıdır. Çoban çorbası da denilen lebeniye çorbası, özellikle Ramazan aylarında şehirde çok tüketilen bir çorbadır. İçerisinde nohut, buğday ve köfte topları bulunan lebeniye çorbasını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kasrı Kaya’dır.

Adres: 13 Mart Mah. Vali Ozan Cad. Doğan Apt. Altı No:90 Polis Evi Karşısı, 47000 Artuklu/Mardin

Kaburga Dolması – Cihan Lokantası

Kaburga etinin içinin pilavla doldurulmasıyla hazırlanan kaburga dolması lezzetiyle herkesin beğenisi kazanan bir yemektir. Dolmalık fıstık, kuzu ciğeri, kuş üzümü ve pirinç gibi malzemelerle yapılan kaburga dolmasını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Midyat’taki Cihan Lokantası’dır.

Adres: Gölcük, 47510 Midyat/Mardin

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi