Mardin hakkında bilmeniz gerekenler

Medeniyetler şehri olarak bilinen Mardin, dünya tarihinin en eski şehirlerindendir. Tarih boyunca Subarular, Sümerler, Akadlar, Babiller, Mitaniler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Artuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır.

Tarihte Mardin şehrinin adı, bugün de sıklıkla kullanılan “Merdin” olarak geçmektedir. Merdin kelimesi “kaleler” anlamına gelir. İçerisinde birçok kale bulunduran bu şehir ismini buradan almaktadır. Geçmişte Mardin için kullanılan diğer isimler ise, Erdobe, Tidu, Merdö, Merdi, Merda, Merde, Kartal Yuvası ve Kuşlar Yuvası’dır.

Mardin, yaklaşık 875.000 nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık yirmi altıncı şehridir. Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak şehirlerine komşu olan Mardin, Suriye ile de sınır şehrimizdir. Mardin’in toplam 10 ilçesi bulunur. Yüzölçümü 8.891 km², plaka kodu 47 ve alan kodu 482’dir.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi