Tarihte Urartular ve Ermeni krallıkları gibi önemli medeniyet ve devletlere başkentlik yapmış olan Van, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi devletler için de oldukça önemli bir şehirdi. Bu sebeple tarihi yerler açısından oldukça zengin olan Van günümüzde Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve en önemli şehirlerindendir. Bulunduğu bölgenin en turistik şehirlerinden olan Van’a yapacağınız gezide size yardımcı olacak Van şehir rehberi yazımıza başlıyoruz!

Van Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Yüz Ölçümü 20.921 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 5
Nüfus 1.150.000
Nüfus Sıralaması 19
İlçe Sayısı 13
Plaka Kodu 65
Alan Kodu +90 432
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 9.5 °C

Van’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Van gezinize başlamadan önce birtakım bilgileri bilmek seyahatinizi çok daha kolay ve keyifli hale getirebilir. Oldukça basit ama işe yarar olan bu bilgiler sayesinde geziniz sırasında zamandan ciddi tasarruf sağlayabilir ve çok daha rahat edebilirsiniz.

Van’a gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Van’a hava yolu ile seyahat edecekseniz Van Ferit Melen Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 5 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Karasal iklimin hakim olduğu Van, Türkiye’nin en çok güneş alan şehri olmasına rağmen yaz ayları dışında oldukça soğuktur. Şehri ziyaret edeceğiniz mevsime göre mutlaka hazırlıklı gitmenizde fayda var.
 • Van’ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için 2-3 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Van’da bulunan Akdamar Anıt Müzesi, Çavuştepe Kalesi, Hoşap Kalesi, Van Kalesi ve Van Müzesi’nde Müzekart geçiyor. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı bir şekilde buraları gezebilirsiniz.
 • Van’da bulunan yerleri keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Van Nerededir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van’ın;

 • Kuzeyinde Ağrı,
 • Batısında Bitlis,
 • Güneybatısında Siirt,
 • Güneyinde Şırnak ve Hakkari,
 • Doğusunda İran bulunmaktadır.

Van’a Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’nin en çok güneş alan şehri olan Van, bu özelliğine rağmen kış aylarında çok soğuktur. Yaz aylarında havaların sıcak olmasına rağmen Van Gölü’nün etkisiyle şehirde serin bir hava hakimdir. Bundan dolayı yaz ayları Van’ı gezmek için en uygun zaman olarak ön plana çıkıyor. Fakat kayak yapmayı seviyorsanız gezinizi kış aylarında yaparak Abalı Kayak Merkezi’nde vakit geçirebilirsiniz.

Van Hava Durumu

VAN HAVA DURUMU

Van’a Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en turistik şehirlerinden olan Van’a gidebilmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusuna doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine 2 kilometre mesafede bulunan Van Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt olarak otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Ferit Melen Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezine 3 kilometre mesafedeki Van Garı’nı kullanarak şehre trenle ulaşabilirsiniz. Van Garı’nda Ankara’dan hareket eden Van Gölü Ekspresi seferleri düzenleniyor.

Van Şehir İçi Ulaşım

Van şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda Belvan Kart isimli elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Van’ın en popüler şehir içi ulaşım seçeneği otobüslerdir. Her yıl sıklaştırılan sefer saatleri, yeni duraklar ve güzergahlarla ulaşım çok daha kolaylaşıyor. Van genelinde 70’ten fazla otobüs hattı bulunuyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en turistik ve en güzel şehirlerinden olan Van’ı keşfetmenin en hızlı ve kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Van gezilecek yerler listesinde bulunan yerleri Miniyol’dan kiralayacağınız araçla rahatça keşfedebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Van’da hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilirsiniz. Listelenen araçları dilediğiniz özelliklere göre filtreledikten sonra bütçenize ve isteklerinize en uygun olanı yalnızca üç adımda kiralayabilirsiniz.

Van Gezilecek Yerler

“Doğu’nun İncisi” lakabıyla bilinen Van, yerli ve yabancı turistler arasında en popüler yerlerdendir. Gerek leziz ve kalabalık kahvaltısı, gerek dünyaca ünlü kedisi, gerekse de Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’ne ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıkan Van’da keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi, kültürel ve doğal güzellik sizleri bekliyor.

Van geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Van Gölü
 2. Muradiye Şelalesi
 3. Akdamar Adası
 4. Van Kalesi
 5. Van Kedisi Evi
 6. Hoşap Kalesi
 7. Vanadokya
 8. Van Müzesi
 9. Abalı Kayak Merkezi
 10. Çarpanak Adası

İlgili İçeriğin Tamamı: Van Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi