Özellikle tarih meraklısı gezginlerin en çok tercih ettiği şehirlerden olan Diyarbakır, en çok ilkbahar aylarında turist akınına uğrar. Bölgenin en kalabalık şehri olan Diyarbakır, Mezopotamya ve Anadolu’nun geçiş bölgesinde bulunuyor. Türkiye’nin en hızlı gelişen şehirlerinden olan Diyarbakır’da görmeniz gereken sayısız tarihi, kültürel ve doğal güzellik yer alıyor. Diyarbakır hakkında size yardımcı olacak Diyarbakır gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Diyarbakır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Yüz Ölçümü 15.168 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 10
Nüfus 1.800.000
Nüfus Sıralaması 12
İlçe Sayısı 17
Plaka Kodu 21
Alan Kodu +90 412
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 15.9 °C

Diyarbakır’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Diyarbakır gezinizi gerçekleştirmeden önce birtakım bilgileri bilmek seyahatinizi çok daha keyifli ve kolay hale getirecektir.

Diyarbakır’a gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 1. Seyahatinizi hava yolu ile gerçekleştirecekseniz Diyarbakır Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 13 kilometredir.
 2. Birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliğe yapan Diyarbakır’ı gezmek için 3-4 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 3. Sert karasal iklimin görüldüğü Diyarbakır’da yaz ayları çok sıcak, kış ayları ise serin geçer. Ziyaret edeceğiniz mevsime hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.
 4. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Atatürk Evi Müzesi ve Diyarbakır Arkeoloji Müzesi gibi yerlerde Müzekart geçerlidir. Geziniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı bir şekilde müzeleri gezebilirsiniz.
 5. Araç kiralama işlemi yaparak gezinizi çok daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diyarbakır Nerededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır’ın;

 • Batısında Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya,
 • Güneyinde Mardin,
 • Doğusunda Batman ve Muş,
 • Kuzeyinde Elazığ ve Bingöl bulunmaktadır.

Diyarbakır’a Ne Zaman Gidilir?

Diyarbakır’da sert karasal iklim görülür. Bu sebeple yaz ayları çok sıcak geçer. Kış ayları ise Güneydoğu Torosların kuzeyden gelen rüzgarları kesmesi sebebiyle çok soğuk değildir. Bu sebeple şehri ziyaret için öne çıkan aylar eylül, nisan ve mayıs aylarıdır.

Diyarbakır Hava Durumu

DIYARBAKIR HAVA DURUMU

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır’a gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçenekleri arasından dilediğinizi seçerek kolayca şehre ulaşabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Güneydoğu Bölgesi’nin ortasına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine 8 kilometre mesafede yer alan Diyarbakır Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenlenir.
 • Uçakla: Şehir merkezine 13 kilometre mesafede bulunan Diyarbakır Havalimanı’nı kullanarak Diyarbakır’a uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Trenle: Ankara – Kurtalan arası düzenlenen Güney Kurtalan Ekspresi ile şehre trenle uçakla seyahat edebilirsiniz.

Diyarbakır Şehir İçi Ulaşım

Diyarbakır’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Toplu taşımalarda Diyarkart adı verilen elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Diyarbakır’da şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçenek belediye otobüsleridir. 40’tan fazla otobüs hattının bulunduğu Diyarbakır’da belediye otobüslerini kullanarak şehrin birçok yerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Peygamberler Şehri olarak da bilinen Diyarbakır’da görülmesi gereken sayısız tarihi ve doğal güzellik yer alıyor. Bu yerleri keşfederken hem zamandan tasarruf etmek hem de daha konforlu ve rahat şekilde yolculuk yapabilmek için araç kiralama işlemini tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır araç kiralama işleminiz Miniyol aracılığıyla hızlıca yapabilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Diyarbakır’da hizmet veren rent a car firmalarını listeleyerek dilediğiniz özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Ardından bütçenize ve isteklerinize en uygun olanı sadece üç adımda kolayca kiralayabilirsiniz.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en eski şehirlerinden olan Diyarbakır, Peygamberler Şehri olarak da biliniyor. Tarihin ilk yerleşim yerlerinden olan Diyarbakır, yalnızca Türkiye’den değil dünyanın birçok yerinden tarih meraklısı gezginler tarafından ziyaret ediliyor. Tarih meraklıları dışında kültür meraklısı ve doğal yerlere aşık kişilerin de sıklıkla ziyaret ettiği Diyarbakır’da mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Malabadi Köprüsü
 2. Diyarbakır Surları (Diyarbakır Kalesi)
 3. Hevsel Bahçeleri
 4. On Gözlü Köprü (Dicle Köprüsü)
 5. Diyarbakır Ulu Camii
 6. Zerzevan Kalesi
 7. Çayönü
 8. Hilar Mağaraları
 9. Hasuni Mağaraları
 10. Dört Ayaklı Minare
 11. Mardin Kapı (Tel Kapı)
 12. İçkale
 13. Göletli Park
 14. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
 15. Gazi Köşkü ve Atatürk Müzesi

İlgili İçeriğin Tamamı: Diyarbakır Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi