Zonguldak, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli şehirlerindendir. Ayrıca Türkiye’nin önemli liman kentlerinden de olan Zonguldak’ta ülkemizin en zengin taş kömürü yatakları da bulunur. Madenciliğin önemli bir yer tuttuğu şehirde en büyük geçim kaynağı da maden ocaklarıdır. Bulunduğu konumun en turistik şehirlerinden olan Zonguldak’ta madenciliğin anlatıldığı müzelerin yanı sıra birçok tarihi ve doğal güzellik de bulunuyor. Zonguldak gezinizde sizlere yardımcı olacak Zonguldak gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Zonguldak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Karadeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 3.470 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 76
Nüfus 590.000
Nüfus Sıralaması 37
İlçe Sayısı 8
Plaka Kodu 67
Alan Kodu +90 372
İklim Karadeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 13.7 °C

Zonguldak’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Zonguldak seyahatiniz öncesinde bazı bilgiler sayesinde gezinizi çok daha kolay ve hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Basit ama oldukça işinize yarayacak bu bilgiler sayesinde gezinizden çok daha keyif alabilirsiniz.

Zonguldak’a gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Zonguldak’a hava yolu ile seyahat etmek isterseniz şehir merkezi ile Zonguldak Havalimanı arasının yaklaşık 44 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Karadeniz ikliminin görüldüğü Zonguldak’a gitmeden önce her an başlayabilecek yağmura karşı hazırlıklı gitmenizde fayda var.
 • Zonguldak’ın görülmesi gereken yerlerini 2-3 günlük bir sürede kolayca keşfedebilirsiniz.
 • Zonguldak’ta bulunan Filyos Tios Örenyeri, Cehennemağzı Mağarası, Kdz. Ereğli Müzesi ve Maden Müzesi’nde Müzekart geçerlidir. Geziniz öncesinde Müzekart çıkartarak bu yerleri çok daha avantajlı şekilde gezebilirsiniz.
 • Zonguldak’ı daha hızlı ve kolay şekilde gezmek istiyorsanız araç kiralama işlemi yapmayı tercih edebilirsiniz.

Zonguldak Nerededir?

Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Zonguldak’ın;

 • Doğusunda Bartın,
 • Güneydoğusunda Karabük,
 • Güneyinde Bolu,
 • Güneybatısında Düzce,
 • Kuzeyinde ve batısında Karadeniz bulunmaktadır.

Zonguldak’a Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz ikliminin etkisiyle Zonguldak’ta her mevsim yağış görülebilir. Ortalama sıcakların en yüksek olduğu dönem olan yaz ayları Zonguldak gezisi için en uygun zamandır. Temmuz ayında yapacağınız geziniz sırasında Uluslararası Sevgi Barış Dostluk ve Sanat Festivali’ne de katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Zonguldak Hava Durumu

ZONGULDAK HAVA DURUMU

Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin önemli şehirlerinden olan Zonguldak’a gidebilmek için birtakım seçenekler bulunuyor. Kara yolu veya hava yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Karadeniz Bölgesi’nin batısına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezinde yer alan Zonguldak Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine yaklaşık 44 kilometre mesafedeki Zonguldak Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.

Zonguldak Şehir İçi Ulaşım

Zonguldak’ta şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda Elmas Kart adlı elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Zonguldak’ta şehir içi ulaşımın en çok tercih edilen seçeneği olan otobüslerle şehrin birçok yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler şehir genelinde gece yarısına kadar hizmet veriyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Zonguldak gezinizi çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirmek istiyorsanız araç kiralama seçeneğini gözden geçirebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Zonguldak’ta hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilir ve karşınıza çıkan araçları dilediğiniz özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Yapacağınız karşılaştırma sonrasında isteklerinize ve bütçenize en uygun olan aracı kolayca kiralayarak Zonguldak gezinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Zonguldak Gezilecek Yerler

Karadeniz’in Kara Elması” olarak bilinen Zonguldak özellikle doğal güzellikleriyle ön plana çıkan yerlerdendir. Bunun yanı sıra birçok tarihi yere, plajlara ve özellikle madencilikle ilgili müzeye ev sahipliği yapan Zonguldak’ta mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Gökgöl Mağarası
 2. Harmankaya Şelalesi
 3. Cehennemağzı Mağarası
 4. Kayalıdere Şelaleleri
 5. Çayır Köyü Su Mağarası
 6. Filyos Kalesi
 7. Zonguldak Maden Müzesi
 8. Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi)
 9. Bölüklü Yaylası
 10. Devrek Bastoncular Çarşısı

İlgili İçeriğin Tamamı: Zonguldak Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi