Toros Dağları, Akdeniz, Seyhan Nehri ve Ceyhan Nehri gibi doğal güzelliklerle çevrelenen Adana, bu sebeple mutlaka görülmesi gereken şehirlerdendir. Bunun yanı sıra tarih boyunca ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerden kalan birçok tarihi değerler de Adana’da bulunuyor. Akdeniz’e kıyısı olmasından dolayı yaz turizminin de popüler olduğu Adana, ziyaretçilerine oldukça çeşitli tatil seçenekleri sunuyor. Gezinizi keyifli hale getirmenize yardımcı olacak Adana gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Adana Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Akdeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 13.844 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 15
Nüfus  2.300.000
Nüfus Sıralaması 7
İlçe Sayısı  15
Plaka Kodu 01
Alan Kodu +90 322
İklim  Akdeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 19.2 C

 

Adana’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Adana geziniz öncesinde seyahatinizi çok daha kolay ve rahat hale getirmek için bilmeniz başlıca bilgiler mevcut. Bu bilgilerden bazıları şunlardır:

 1. Şakirpaşa Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 4 kilometredir.
 2. Tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri barındıran Adana’yı keşfetmek için 2-3 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 3. Yaz aylarında aşırı sıcak olan Adana’ya giderken yanınıza mutlaka koruyucu ekipmanlar alın.
 4. Anavarza Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Süleyman Kulesi, Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi gibi yerlerde Müzekart geçiyor. Gezinize başlamadan önce mutlaka Müzekart edinin.
 5. Tarihi Kazancılar Çarşısı ve Ziyapaşa Bulvarı’nda ihtiyaçlarınızın çoğunu temin ederek hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.
 6. Birçok gezilecek yere ev sahipliği yapan Adana’yı keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Adana Nerededir?

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Adana’nın;

 • Batısında Mersin,
 • Kuzeybatısında Niğde
 • Kuzeyinde Kayseri
 • Doğusunda Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay bulunmaktadır.

Adana’ya Ne Zaman Gidilir?

Adana her mevsim gezilebilecek şehirler arasındadır. Fakat özellikle yaz ayları çok sıcak olduğundan dolayı gezinizi bahar aylarında gerçekleştirmeniz çok daha uygun olacaktır. Eğer yaz aylarında Adana’yı gezecekseniz Akdeniz kıyısında yer alan sahil ve plajlarda serinleme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca bahar aylarının sonunda ve yaz aylarında şehirde birçok festival düzenlenir.

Adana Hava Durumu

ADANA HAVA DURUMU

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in doğusunda yer alan Adana’ya ulaşım için pek çok seçenek bulunuyor. Adana’ya gitmek için kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Şahsi veya kiralık araçla: Akdeniz Bölgesi’nin doğusuna doğru yola çıkmalısınız.
Otobüsle: Adana’ya Türkiye’nin her yerinden otobüsle direkt olarak ulaşabilirsiniz. Adana Otogarı ile şehir merkezi arası yaklaşık 6 kilometredir.
Uçakla: Ulaşımda en hızlı seçenek olan hava yolunu tercih edecekseniz şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Şakirpaşa Havalimanı’nı tercih etmelisiniz.
Trenle: Toros Ekspresi, Erciyes Ekspresi ve Fırat Ekspresi ile Mersin, Kayseri, Malatya, Konya, Ankara ve İstanbul gibi şehirlerden trenle şehre ulaşabilirsiniz.

Adana Şehir İçi Ulaşım

Adana’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, metro, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Toplu taşımalarda Kentkart adı verilen elektronik kart kullanıyor.

Otobüs ile Ulaşım

80’den fazla hattı bulunan belediye otobüsleri Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Belediye otobüsleriyle şehrin birçok noktasına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro ile Ulaşım

Şehirde en çok tercih edilen ulaşım seçeneği olan metro, Akıncılar – Hastane hattında hizmet veriyor. 24 dakikalık sefer süresi bulunan Adana Metrosu, 13 istasyondan oluşur ve 13,5 kilometre uzunluğundadır.

Adana Metro Durakları

 1. Akıncılar
 2. Cumhuriyet
 3. Hürriyet
 4. Kocavezir
 5. İstiklal
 6. Vilayet
 7. Fatih
 8. Yeşilyurt
 9. Yurt
 10. Mavi Bulvar
 11. Huzurevi
 12. Anadolu Lisesi
 13. Hastane

Araç Kiralama ile Ulaşım

Birçok gezilecek yeri bulunan Adana’yı keşfetmek için birçok ulaşım seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler arasında en dikkat çeken ise araç kiralama. Araç kiralama işlemi yaparak diğer seçeneklere göre çok daha rahat, hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Miniyol aracılığıyla Adana’da hizmet veren onlarca rent a car firmasının binlerce kiralık aracını görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz araçlar arasında filtreleme yaparak bütçenize en uygun olanı kolayca kiralayabilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana’da görülmesi gereken sayısız tarihi yer bulunuyor. Bunun yanı sıra kültürel yerler, muhteşem Akdeniz doğasına ait doğal güzellikler ve Akdeniz’e kıyısı olan plajlar da her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Adana’da görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Varda Köprüsü
 2. Anavarza Antik Kenti
 3. Taş Köprü
 4. Çatalan Köprüsü
 5. Yılan Kalesi
 6. Kapıkaya Kanyonu
 7. Küp Şelalesi
 8. Sabancı Merkez Camii
 9. Adana Ulu Camii
 10. Adana Sinema Müzesi

İlgili İçeriğin Tamamı: Adana Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi