Sakarya, Türkiye’nin bisiklet şehri olarak da bilinir. Özellikle her mevsim doğasının güzellikleriyle ön plana çıkan Sakarya, Marmara Bölgesi’nin Çatalca – Kocaeli bölümünde yer alır. 1954’te Kocaeli’den ayrılmasıyla sonradan il olmuş şehirlerimizdendir. Özellikle günübirlik gezilerin uğrak yerlerinden olan Sakarya hakkında size yardımcı olacak Sakarya gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Sakarya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Marmara Bölgesi
Yüz Ölçümü 4.823 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 66
Nüfus 1.100.000
Nüfus Sıralaması 22
İlçe Sayısı 16
Plaka Kodu 54
Alan Kodu +90 264
İklim Karadeniz/Marmara İklimi
Ortalama Sıcaklık 14.6 °C

Sakarya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Sakarya seyahatinize başlamadan önce bazı bilgileri bilerek gezinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Sakarya’ya gitmeden önce bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

 • Sakarya’da havalimanı bulunmadığı için hava yolu ile seyahat etmeniz durumunda şehre en yakın havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih etmelisiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı ile Sakarya şehir merkezi arası yaklaşık 110 kilometredir.
 • Gezinizi yaz aylarına planlıyorsanız Sakarya plajlarına uğrayarak Karadeniz sularının keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Sakarya’yı günübirlik geziler için tercih edebilirsiniz. Bütün güzellikleri keşfetmek isterseniz 2-3 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Sakarya’da kış ayları ılık olsa da yağışlıdır. Bu mevsimde yapacağınız gezide yağmura karşı hazırlıklı olmanızda fayda var.
 • Sakarya’nın muhteşem doğasını keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Sakarya Nerededir?

Marmara Bölgesi’nin Çatalca – Kocaeli bölümünde yer alan Sakarya’nın;

 • Batısında Kocaeli ve Bursa,
 • Güneyinde Bilecik,
 • Güneydoğusunda Bolu,
 • Doğusunda Düzce,
 • Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır.

Sakarya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sakarya’da bulunduğu konum itibariyle çeşitli iklimler görülür. Kuzeyinde Karadeniz kıyısındaki yerlerde Karadeniz iklimi görülürken iç kesime doğru gidildikçe Marmara iklimi ve yer yer Akdeniz iklimine rastlanır. Kış mevsiminde Sakarya gezinizi yaparak doğanın muhteşem manzaralarını bembeyaz kar eşliğinde seyredebilirsiniz. Geziniz sırasında Karadeniz’in sularında serinlemek isterseniz ise yaz aylarında kuzey kısmını gezebilirsiniz.

Sakarya Hava Durumu

SAKARYA HAVA DURUMU

Sakarya’ya Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi’nin güzide şehirlerinden Sakarya’ya gidebilmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu ve demir yolu seçenekleriyle şehre direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Hava yolu ile gitmek isterseniz de şehirde havalimanı olmaması sebebiyle aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Marmara Bölgesi’nin kuzeydoğusunda doğru yola çıkmanız gerekiyor.
 • Otobüsle: Bulunduğu konum itibariyle gelişmiş bir kara yolu ağı sistemine sahip olan Sakarya’ya birçok şehirden otobüs seferleri düzenleniyor. Sakarya Otogarı şehir merkezine 2 kilometre mesafede yer alıyor.
 • Trenle: Şehir merkezinde bulunan Adapazarı Garı’nı kullanarak şehre trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşitli tren seferleri bulunmayan Sakarya’ya özellikle İstanbul’dan trenle kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Uçakla: Sakarya’da havalimanı bulunmuyor. Bu sebeple hava yolu ile seyahat etmek isterseniz en yakın havalimanı 110 kilometre uzaklıktaki İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Uçuş sonrasında havalimanı servisleri veya kiralık araçla Sakarya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sakarya Şehir İçi Ulaşım

Sakarya şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda Kent54 isimli elektronik kartın kullanıldığı Sakarya’da tramvay hattı yapılması için çalışmalar sürüyor.

Otobüs ile Ulaşım

Sakarya’nın en çok tercih edilen şehir içi ulaşım aracı otobüslerdir. Kent54 elektronik kartının geçerli olduğu otobüsler 30’dan fazla belediye otobüsü hattı ve 50’den fazla özel halk otobüsü hattı ile hizmet veriyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Sakarya’da bu yerleri keşfetmek için hızlı olmak önemlidir. Kısıtlı toplu taşıma seçenekleri sebebiyle tercih edilebilecek yöntemlerin başında araç kiralama işlemi geliyor. Araç kiralama işlemi yaparak Sakarya gezinizi çok daha hızlı, rahat, kolay ve konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Miniyol aracılığıyla Sakarya’da hizmet veren rent a car firmalarına ait kiralık araçları görüntüleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan arabaları dilediğiniz özelliklere göre karşılaştırdıktan sonra bütçenize ve isteklerinize en uygun olanı kolayca kiralayabilirsiniz.

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya; İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere yakın olması sebebiyle gezginler tarafından sıkça tercih edilen şehirlerdendir. Bu şehirlerin kalabalık ve gürültülü ortamlarından kaçmak isteyen insanlar kafa dinleyebilecekleri bir hafta sonu tatili için genellikle burayı tercih ederler. Bununla birlikte birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmasıyla gezileri çok daha keyifli hale gelir.

Sakarya’da mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Justinianus Köprüsü (Beşköprü)
 2. Acarlar Longozu
 3. Sapanca Gölü
 4. Maden Deresi
 5. Doğançay Şelalesi
 6. Mecidiye Şelalesi
 7. Karagöl Yaylası
 8. Ormanya Doğal Yaşam Parkı
 9. Harkköy Kanyonu
 10. Deprem Kültür Müzesi

İlgili İçeriği Tamamı: Sakarya Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi