Tarih boyunca Akat Beyliği, Hititler, Urartular, Asurlar, Persler, Makedonlar, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Memlükler ve Osmanlılar gibi önemli medeniyet ve devletlere ev sahipliği yapmış olan Hatay, birçok tarihi yere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra muhteşem doğal güzellikleri de bulunan Hatay hakkında size yardımcı olacak Hatay şehir rehberi yazımıza başlıyoruz!

Hatay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Akdeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 5.600 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 62
Nüfus 1.675.000
Nüfus Sıralaması 15
İlçe Sayısı 15
Plaka Kodu 31
Alan Kodu +90 326
İklim Akdeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 18.3 °C

Hatay’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Seyahatiniz öncesinde bazı bilgilere sahip olmak gezinizi çok daha keyifli ve kolay hale getirecektir. Hatay’a gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca bilgiler şunlardır:

 • Seyahatinizi hava yolu ile gerçekleştirecekseniz Hatay Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 30 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da sayısız tarihi yer bulunuyor.
 • Hatay gezinizi gerçekleştirmek için 2-3 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Akdeniz’e kıyısı bulunan Hatay’a yaz aylarında gidecekseniz harika plajlarında serinleme fırsatı da bulabilirsiniz.
 • Çevlik Örenyeri, Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Şehir Müzesi, St. Pierre Anıt Müzesi ve St. Simon Manastırı gibi yerlerde Müzekart geçerlidir. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı bir şekilde gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zengin bir mutfağa sahip olan Hatay’ın lezzetlerini denemeden şehirden ayrılmayın.
 • Araç kiralama işlemi yaparak Hatay gezinizi çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Hatay Nerededir?

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Hatay’ın;

 • Kuzeydoğusunda Gaziantep,
 • Kuzeyinde Osmaniye,
 • Kuzeybatısında Adana bulunmaktadır.

Hatay’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü Hatay, dört mevsim gezmeye uygun şehirlerimizdendir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında şehrin en güzel manzaralarına şahitlik edebilirsiniz. Yaz aylarında yapacağınız gezilerde ise Akdeniz’in masmavi sularının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Temmuz ayında gerçekleşen Milyonfest Müzik Festivali’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hatay Hava Durumu

HATAY HAVA DURUMU

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay’a ulaşım sağlamak için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Akdeniz Bölgesi’nin doğusuna doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alan Hatay Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Hatay Havalimanı’nı kullanarak uçakla Hatay’a ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: İskenderun Garı ve Dörtyol Tren İstasyonu’nu kullanarak Mersin’den Hatay’a trenle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hatay Şehir İçi Ulaşım

Hatay’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Toplu taşımalarda Hatay Kart adı verilen elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Son yıllarda gelişen ulaşım ağlarıyla beraber şehir içinde otobüsle seyahat etmek çok daha kolaylaşıyor. Hatay’daki belediye otobüsleri 70’ten fazla hatla gece yarısına kadar hizmet veriyor. Hatay’daki otobüs hatları, kuzeyde İskenderun Minibüs Durağı, güneyde Meydan Sahil 2, batıda Durak, doğuda ise Reyhanlı Toki durakları arasında kalan alanı kapsar.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Hatay’da, gezilecek yerler listesi oldukça kalabalıktır. Şehrin dört köşesinde bulunan bu yerleri gezmenin en hızlı ve kolay yolu ise araç kiralama işlemi yapmaktır.

Miniyol aracılığıyla Hatay’da hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilir ve istediğiniz özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Ardından bütçenize ve isteklerinize en uygun aracı sadece üç adımda kolayca kiralayabilirsiniz.

Hatay Gezilecek Yerler

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Hatay, tarih boyunca birçok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple sayısız tarihi ve kültürel yeri bulunan Hatay’ın, Akdeniz ikliminin de etkisiyle muhteşem doğası da vardır. Yaz aylarında Akdeniz’in muhteşem sularının keyfini de çıkarabileceğiniz Hatay’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları şunlardır:

 1. Eski Antakya Evleri
 2. Antakya Kalesi
 3. Payas Kalesi
 4. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi
 5. Vespasianus ve Titus Tüneli
 6. Beşikli Mağara
 7. Kharon Cehennem Kayıkçısı
 8. Musa Ağacı
 9. Harbiye Şelaleleri
 10. Habibi Neccar Cami

İlgili İçeriğin Tamamı: Hatay Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi