Edirne, Türkiye’nin kuzeybatısında, Trakya bölgesinde yer almaktadır. Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır komşusu olan Edirne, Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir başkent ve ticaret merkeziydi. Milattan önceye kadar dayanan tarihi sayesinde birçok tarihi yapı ve kültürel miras bulunuyor. Özellikle Mimar Sinan’ınustalık eserim” olarak tanımladığı Selimiye Camii, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Edirne geziniz sırasında size yardımcı olacak Edirne gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Edirne Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Marmara Bölgesi
Yüz Ölçümü 6.145 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 56
Nüfus 415.000
Nüfus Sıralaması 48
İlçe Sayısı 9
Plaka Kodu 22
Alan Kodu +90 284
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 13.8 °C

Edirne’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Edirne seyahatinize başlamadan önce birtakım bilgilere sahip olmak gezinizi çok daha kolay ve keyifli hale getirecektir.

Edirne’ye gitmeden önce bilmeniz gereken bazı bilgiler şunlardır:

 • Hava yolu ile Edirne’ye seyahat etmek isteyenler için şehirde havalimanı bulunmuyor. Şehre en yakın havalimanı yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunan Tekirdağ Çorlu Havalimanı’dır. Uçuşunuz sonrasında havalimanı servisleri veya Çorlu Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak Edirne’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Edirne’de bulunan Edirne Müzesi, Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi, Yenisaray Örenyeri ve Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Müzekart geçiyor. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak gezinizi çok daha avantajlı hale getirebilirsiniz.
 • Edirne’nin gezilecek yerlerini keşfetmek için 3-4 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Edirne tarihi ve kültürel yerleriyle ön plana çıksa da birçok plajı da içerisinde bulundurur. Yaz aylarında yapacağınız gezilerde Edirne plajlarının keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Edirne’yi keşfetmenin en kolay ve hızlı yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Edirne Nerededir?

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde yer alan Edirne’nin;

 • Doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ,
 • Güneyinde Çanakkale,
 • Batısında Yunanistan,
 • Kuzeyinde Bulgaristan bulunmaktadır.

Edirne’ye Ne Zaman Gidilir?

Edirne bulunduğu konum ve sahip olduğu iklim açısından yılın her dönemi ziyarete uygundur. Ancak, kişisel tercihlerinize ve gezilecek yerlere bağlı olarak bu zaman farklılık gösterebilir. Özellikle nisan – mayıs ve eylül – ekim aylarında şehir hem daha az kalabalık olur hem de şehirde daha ılıman sıcaklıklar görülür. Yaz aylarında ise hem şehirdeki festivallere katılabilir hem de plajların keyfini çıkarabilirsiniz.

Edirne Hava Durumu

EDIRNE HAVA DURUMU

Edirne’ye Nasıl Gidilir?

İki ülkeye sınırı bulunan Edirne sahip olduğu stratejik konum itibariyle farklı ulaşım alternatiflerine sahiptir. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre trenle ulaşabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Bulunduğunuz yerden Marmara Bölgesi’nin kuzeybatısına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yaklaşık 9 kilometre mesafede bulunan Edirne Otogarı’na Türkiye’nin birçok yerinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehirde havaalanı bulunmadığı için yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yapacağınız uçuşun ardından aktarma yaparak şehre ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Edirne Garı’ndan Sofya Ekspresi seferleri düzenleniyor. Sofya Ekspresi ile İstanbul’dan trenle Edirne’ye ulaşabilirsiniz.

Edirne Şehir İçi Ulaşım

Edirne’de şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Özellikle otobüsler en çok tercih edilen şehir içi ulaşım seçeneğidir. Şehir içi ulaşımda Kent Kart adı verilen elektronik kartlar kullanılır.

Otobüs ile Ulaşım

Edirne’de ETUS (Edirne Toplu Ulaşım Sistemleri) tarafından yürütülen otobüslerle şehrin birçok yerine ulaşım sağlayabilirsiniz. 300’den fazla durak ve 15’ten fazla hatta hizmet veren otobüsler Edirne KYK – İstanbul Kapıkule Yolu ve Ortaköy Caddesi – Birinci Kent durakları arasındaki alanları kapsıyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Edirne’de bulunan sayısız tarihi yeri ve doğal güzelliği keşfetmenin en kolay ve hızlı yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Bu sayede zaman kaybetmeden gezi rotanızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Kiralama işleminizi Miniyol’dan gerçekleştirerek süreci çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yürütebilirsiniz. Miniyol’da güvenilir rent a car firmaları arasında karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun kiralık aracı saniyeler içerisinde bulabilirsiniz.

Edirne Gezilecek Yerler

Trakya’da bulunan Edirne, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan şehirlerimizdendir. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan Edirne, pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki gezilecek yerler arasında, Osmanlı dönemine ait olan Selimiye Camii, tarihi Kaleiçi bölgesi ve Edirne Sarayı başı çekiyor. Ayrıca, Tunca Nehri kıyısında yer alan ve birçok köprünün birleşim noktası olan Meriç Köprüsü de görülmeye değerdir. Edirne, aynı zamanda tarihi ve kültürel festivalleriyle de ünlüdür. Tüm bu özellikleriyle Edirne, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Edirne’de gezilmesi gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Meriç Köprüsü
 2. Selimiye Camii
 3. Kırkpınar Er Meydanı
 4. Sweti George Bulgar Kilisesi
 5. Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı
 6. Karaağaç Tren Garı
 7. Enez Kalesi
 8. Bahai Evi (Beyaz Ev)
 9. Edirne Eski Camii
 10. Edirne Büyük Sinagogu

İlgili İçeriğin Tamamı: Edirne Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi