Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale, Anadolu ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan en önemli geçitlerdendir. İpek Yolu’nun da geçtiği şehir, stratejik bir konuma sahip olduğu için antik çağlardan beri birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Özellikle 1. Dünya Savaşı sırasında burada yapılan Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birine konu olmuştur.

Tarihi açıdan zengin kültür ve sanat mirasına sahip olan Çanakkale’de birçok tarihi yapı, müze ve anıt bulunur. Ayrıca şehrin doğal güzellikleri de bir hayli fazladır. Hem Marmara Denizi hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunduğundan dolayı birbirinden güzel plajlar da şehirde yer alır.

Çanakkale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Marmara Bölgesi
Yüz Ölçümü 9.817 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 30
Nüfus 560.000
Nüfus Sıralaması 40
İlçe Sayısı 12
Plaka Kodu 17
Alan Kodu +90 286
İklim Geçiş İklimi
Ortalama Sıcaklık 15.2 °C

Çanakkale’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Çanakkale seyahatinize başlamadan önce bazı bilgiler sayesinde gezinizi çok daha kolay ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Çanakkale’ye gitmeden önce bilmeniz gereken bazı bilgiler şunlardır:

 • Hava yolu ile seyahat etmek isterseniz Çanakkale Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 5 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Çanakkale’de bulunan Alexandria Troias Örenyeri, Apollon Symintheion Örenyeri, Assos Örenyeri, Troia Müzesi ve Troia Örenyeri’nde Müzekart geçiyor. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı bir şekilde buraları gezebilirsiniz.
 • Çanakkale’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmek için 3-4 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Şehirdeki Aynalı Çarşı’da birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.
 • Çanakkale’yi keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Çanakkale Nerededir?

Marmara Bölgesi’nin Ege Denizi kıyısında yer alan Çanakkale’nin;

 • Kuzeyinde Edirne ve Tekirdağ,
 • Doğusunda ve güneyinde Balıkesir,
 • Kuzeydoğusunda Marmara Denizi,
 • Batısında Ege Denizi bulunmaktadır.

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Çanakkale bulunduğu konum ve görülen iklim itibariyle dört mevsim gezilebilecek şehirlerimizdendir. Yine de tarihi ve kültürel bir gezi planlıyorsanız bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Geziniz sırasında Çanakkale’nin plajlarının keyfini çıkarmak isterseniz yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca mayıs aylarında şehirde Çanakkale Müzik Festivali düzenleniyor. Bu aylarda yapacağınız gezide bu harika festivale katılabilirsiniz.

Çanakkale Hava Durumu

CANAKKALE HAVA DURUMU

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Hem Marmara Bölgesi’nde bulunması hem de Ege Bölgesi’ne yakın olmasıyla Çanakkale’ye ulaşım imkanları oldukça çeşitlidir. Kara yolu, hava yolu ve deniz yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Bulunduğunu yerden Marmara Bölgesi’nin güneybatısına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan Çanakkale Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Uçakla: Şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Çanakkale Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale’de şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, feribot, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Özellikle feribot ve otobüs en popüler ulaşım araçları olarak öne çıkıyor. Şehir içi ulaşımda Kent Kart adı verilen elektronik kart kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Çanakkale’de 15’ten fazla otobüs hattı ve 370’den fazla otobüs durağı bulunuyor. Otobüs hatları Toki – ÇTSO ve İstek Yapı Kooperatifi – MYO durakları arasındaki alanı kapsıyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Çanakkale şehir içi ulaşımda otobüs hatlarının sayısının az olması ve vapurla her yere gidilemediği için araç kiralama işlemi ön plana çıkıyor. Miniyol aracılığıyla Çanakkale’de hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilir ve dilediğiniz özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Listelenen kiralık araçları karşılaştırdıktan sonra bütçenize ve isteklerinize en uygun olanı yalnızca üç adımda kolayca kiralayabilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Türkiye tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale’de görülmesi gereken birçok tarihi ve kültürel yer bulunuyor. Özellikle Çanakkale Savaşı’ndan kalan bu tarihi ve kültürel yerler her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Bunların yanı sıra sayısız doğal güzelliğe de ev sahipliği yapan Çanakkale’de mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Aynalı Çarşı
 2. Çanakkale Kordon
 3. Gökçeada
 4. Bozcaada
 5. Assos Antik Kenti
 6. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı
 7. Alay Şehitliği
 8. Troya Örenyeri
 9. Kadırga Koyu
 10. Çanakkale Seramik Müzesi

İlgili İçeriğin Tamamı: Çanakkale Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi