Türkiye’nin en güzel tatil bölgelerinden olan Aydın, özellikle yaz aylarında sayısız yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Kuşadası, Didim, Efeler, Çine ve Söke ilçeleriyle ön plana çıkan Aydın’da keşfedilmeyi bekleyen sayısız tarihi, kültürel ve doğal güzellik ziyaretçilerini bekliyor. Muhteşem plajları ve koyları da olan Aydın hakkında size yardımcı olacak Aydın gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Aydın Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Ege Bölgesi
Yüz Ölçümü 8.116 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 39
Nüfus 1.150.000
Nüfus Sıralaması 19
İlçe Sayısı 17
Plaka Kodu 09
Alan Kodu +90 256
İklim Akdeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 17.7 °C

Aydın’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Aydın gezinizi çok daha rahat ve kolay bir hale getirmek için önceden bazı bilgileri bilmek size oldukça yarar sağlayacaktır. Aydın’a gitmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Hava yolu ile seyahat edecekseniz Çıldır Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 7 kilometredir.
 • Aydın’ın sadece tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfedecekseniz 3-4 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır. Fakat geziniz sırasında Aydın’ın muhteşem plajlarını ve koylarını da keşfedecekseniz en azından 1 hafta kalmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Akdeniz ikliminin etkisiyle yaz aylarının oldukça sıcak geçtiği Aydın’a yazın gidecekseniz yanınıza mutlaka koruyucu ekipmanlar alın.
 • Aydın’da fazla sayıda müze ve antik kent yer alıyor. Bu yerlerin birçoğunda Müzekart geçerlidir. Geziniz öncesinde mutlaka Müzekart çıkartın.
 • Aydın’da birbirinden güzel mavi bayraklı plajlar da bulunuyor. Yaz aylarında yapacağınız gezi sırasında bu plajları mutlaka deneyin.
 • Gezilecek birçok yeri bulunan Aydın’ı keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Aydın Nerededir?

Ege Bölgesi’nin güneybatısında yer alan Aydın’ın;

 • Kuzeyinde İzmir,
 • Kuzeydoğusunda Manisa,
 • Doğusunda Denizli,
 • Güneyinde Muğla bulunmaktadır.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Ege Denizi’nin masmavi suları ve sımsıcak güneşiyle ön plana çıkan Aydın, her yıl yaz aylarında nüfusunu katlamaktadır. Bu sebeple yaz mevsimi, Aydın gezisi için en ideal zaman olarak dikkat çekmektedir. Fakat gezinizi daha çok tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri keşfetmek için yapacaksanız sıcaktan etkilenmemek için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Aydın Hava Durumu

AYDIN HAVA DURUMU

Aydın’a Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın’a gitmek için birçok seçenek bulunuyor. Aydın’a gitmek için kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Ege Bölgesi’nin güneybatısına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezinde yer alan Aydın Otogarı’na birçok şehirden direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Uçakla: Şehir merkezine 7 kilometre mesafede yer alan Çıldır Havalimanı’nı kullanarak Aydın’a uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezine yakın konumda bulunan Aydın Garı’na İzmir-Aydın-Denizli arası sefer düzenlenen hızlı trenlerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aydın Şehir İçi Ulaşım

Aydın’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Toplu taşımalarda Aykart adı verilen elektronik kartlar kullanılmaktadır.

Otobüs ile Ulaşım

Aydın’da 30’dan fazla belediye otobüsü, 10’dan fazla da özel halk otobüsü hattı hizmet veriyor. Bu otobüslerle Ortakçı Mahallesi – D-Marin ve Doğanbey – Buharkent 3 durakları arasında kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Türkiye’nin tatil cennetlerinden olan Aydın’ın görülmesi gereken plajları, koyları, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmak. Araç kiralama işlemi yaparak Aydın gezinizi çok daha hızlı, kolay ve konforlu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aydın araç kiralama işleminizi Miniyol aracılığıyla yaparak onlarca rent a car firmasına ait binlerce aracı kolayca listeleyebilirsiniz. Ardından Aydın’daki kiralık araçları filtreleyerek isteklerinize ve bütçenize en uygun aracı yalnızca üç adımda kiralayabilirsiniz.

Aydın Gezilecek Yerler

Görülmesi gereken tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin yanı sıra aralarında mavi bayraklıların da olduğu birçok plaj ve koy Aydın’da bulunuyor. Tarih boyunca önemli bir liman kenti olan Aydın’da birçok antik kent de ziyaretçilerini bekliyor.

Aydın geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında şunlar bulunuyor:

 1. Arapapıştı Kanyonu
 2. Güvercinada Kalesi
 3. Aydın Arkeoloji Müzesi
 4. Zeus Mağarası
 5. Priene Antik Kenti
 6. Aphrodisias Antik Kenti
 7. Tralleis Antik Kenti
 8. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi
 9. Kurşunlu Manastırı
 10. Altınkum Plajı

İlgili İçeriğin Tamamı: Aydın Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi