Osmanlı padişahlarının eğitimlerini gördükleri şehir olduğundan dolay Şehzadeler Şehri olarak da bilinen Manisa, tarih boyunca birçok önemli medeniyet ve devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple birçok tarihi ve kültürel yer Manisa’da yer alıyor. Bunun dışında görülmesi gereken doğal güzellikleri de bulunan Manisa hakkında sizlere yardımcı olacak Manisa gezi rehberi yazımıza başlıyoruz.

Manisa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Ege Bölgesi
Yüz Ölçümü 13.339 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 17
Nüfus 1.470.000
Nüfus Sıralaması 14
İlçe Sayısı 17
Plaka Kodu 45
Alan Kodu +90 236
İklim Akdeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 16.9 °C

Manisa’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Manisa seyahatinize başlamadan önce bazı bilgilere sahip olmak gezinizi çok daha kolay, keyifli ve hızlı hale getirecektir. Manisa’ya gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Manisa’da havalimanı bulunmuyor. Manisa’ya hava yolu ile seyahat etmek isterseniz şehre yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı tercih etmelisiniz. Buradan havaalanı servisleri veya araç kiralama işlemi yaparak Manisa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Şehrin büyük bölümünde Akdeniz iklimi görülür. Bu sebeple yaz ayları oldukça sıcaktır. Yaz aylarında yapacağınız geziniz için sıcağa karşı hazırlıklı olmalısınız.
 • Manisa’da Aigai Örenyeri, Alaşehir Örenyeri, Manisa Müzesi, Sardes Örenyeri, Akhisar Müzesi ve Akhisar Tepe Mezarlığı gibi yerlerde Müzekart geçiyor. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak bu yerleri çok daha avantajlı bir şekilde gezebilirsiniz.
 • Manisa’yı keşfetmek için ortalama 2-3 gün ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Manisa’yı çok daha hızlı ve rahat gezmek için araç kiralama işlemi yapmayı tercih edebilirsiniz.

Manisa Nerededir?

Ege Bölgesi’nin kuzeybatısında yer alan Manisa’nın;

 • Doğusunda Uşak ve Kütahya,
 • Güneydoğusunda Denizli,
 • Güneyinde Aydın,
 • Batısında İzmir,
 • Kuzeyinde Balıkesir bulunmaktadır.

Manisa’ya Ne Zaman Gidilir?

Manisa’da iki farklı iklim tipi görülür. Doğu kısmında daha çok karasal iklim hakimken batı kısmına gidildikçe Akdeniz ikliminin etkileri görülür. Yaz aylarında çok sıcak olan Manisa’ya gitmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Mart aylarında Nevruz haftası sırasında Manisa’ya giderseniz Uluslararası Mesir Macunu Festivali’ne katılmayı unutmayın.

Manisa Hava Durumu

MANISA HAVA DURUMU

Manisa’ya Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi’ne ve İzmir’e komşu olması sebebiyle ulaşım ağı seçenekleri oldukça fazladır. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini kullanarak Manisa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Ege Bölgesi’nin kuzeybatısına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Manisa Otogarı’na Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehirde havaalanı bulunamamasına rağmen 60 kilometre uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Manisa Garı’na İzmir, Uşak, Balıkesir, Ankara ve Konya gibi şehirlerden trenle ulaşabilirsiniz.

Manisa Şehir İçi Ulaşım

Manisa’da şehir içi ulaşım otobüsler, minibüsler, dolmuşlar, taksiler, şahsi araçlar ve kiralık araçlarla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda Manisa Kart adı verilen elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçenek otobüslerdir. Manisa’daki otobüsler 30’dan fazla hatta hizmet vererek şehrin birçok noktasına kolayca ulaşım sağlanmasına yardımcı oluyorlar.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Birçok tarihi, kültürel ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Manisa’yı hem hızlı bir şekilde hem de keyif alarak keşfetmek istiyorsanız araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Manisa’da hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan araçları dilediğiniz özelliklere göre filtreledikten sonra isteklerinize ve bütçenize en uygun aracı kolayca kiralayabilirsiniz.

Manisa Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir, Aydın ve Muğla gibi şehirler kadar popüler olmasa da Manisa mutlaka görülmesi gereken şehirlerdendir. Ege Bölgesi’nin muhteşem doğal güzelliklerini barındıran Manisa’da birçok antik kent de bulunuyor. Bunun yanı sıra tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyet ve devletlerden kalan tarihi yerleri de görülmeye değer.

Manisa geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bazı yerler şunlardır:

 1. Muradiye Cami ve Külliyesi
 2. Niobe Ağlayan Kaya
 3. Tarihi Kula Evleri
 4. Manisa Müzesi
 5. Spil Dağı Milli Parkı
 6. Manisa Kalesi
 7. Aigai (Aiolis) Antik Kenti
 8. Sardes Antik Kenti
 9. Kuladokya Peri Bacaları
 10. Kybele Kaya Kabartması

İlgili İçeriğin Tamamı: Manisa Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi