Balıkesir, hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı olduğu için bölgenin en popüler yaz tatili şehirlerindendir. Özellikle güneydeki şehirlere göre daha ekonomik olduğu için tercih edilen Balıkesir’de birçok mavi bayraklı plaj da bulunuyor. Bunun yanı sıra sayısız güzel köye ve doğal güzelliklere de ev sahipliği yapan Balıkesir hakkında size yardımcı olacak Balıkesir gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Balıkesir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Marmara Bölgesi

Yüz Ölçümü

14.583 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 11
Nüfus 1.300.000
Nüfus Sıralaması 17
İlçe Sayısı 20
Plaka Kodu 10
Alan Kodu +90 266
İklim Marmara İklimi
Ortalama Sıcaklık 14.8 °C

Balıkesir’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Balıkesir gezisini çok daha kolay hale getirmek için bilinmesi gereken bazı bilgiler mevcut. Bu bilgilere sahip olmak sizi Balıkesir ziyaretinizde çok daha avantajlı hale getirecek. Balıkesir’e gitmeden önce bilmeniz gereken bazı bilgiler şunlardır:

 • Hava yolu ile seyahat etmek isterseniz Edremit Koca Seyit Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 88 kilometredir.
 • Birçok doğal güzelliğe ve tarihi köye ev sahipliği yapan Balıkesir’i keşfetmek için 3-4 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Balıkesir’de, bulunduğu konum ve yüzölçümünün büyüklüğü sebebiyle birçok iklim görülüyor. Şehrin ne tarafına gidecekseniz oranın iklimine hazırlıklı gitmeyi unutmayın.
 • Kuvayi Milliye Müzesi, Taksiyarhis Anıt Müzesi ve Bandırma Müzesi’nde Müzekart kullanılıyor. Geziniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı şekilde müze ziyaretlerinizi yapabilirsiniz.
 • Balıkesir birçok mavi bayraklı plaja da ev sahipliği yapıyor. Geziniz sırasında birbirinden güzel bu plajların keyfini çıkarmayı unutmayın.
 • Araç kiralama işlemi yaparak Balıkesir gezinizi çok daha keyifli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Balıkesir Nerededir?

Marmara Bölgesi’nin güneyinde yer alan Balıkesir’in;

 • Doğusunda Bursa,
 • Güneydoğusunda Kütahya,
 • Güneyinde İzmir ve Manisa,
 • Batısında Çanakkale bulunmaktadır.

Balıkesir’e Ne Zaman Gidilir?

Marmara Bölgesi’nin en popüler yaz turizm şehri olan Balıkesir’i ziyaret etmenin en uygun zamanı yaz aylarıdır. Bu zamanda şehri ziyaret ederek harika plajlarının keyfini çıkarabilir, doğal güzelliklerini keşfedebilir ve muhteşem köylerini görebilirsiniz. Bahar aylarında yapacağınız gezide ise doğanın uyanışına şahitlik edebilirsiniz.

Balıkesir Hava Durumu

BALIKESİR HAVA DURUMU

Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi arasında kalan Balıkesir’e ulaşım için birçok seçenek bulunuyor. Balıkesir’e gitmek için kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolunu tercih edebilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Marmara Bölgesi’nin güneyine doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Türkiye’nin birçok şehrinden Balıkesir’e direkt olarak otobüs seferleri düzenleniyor. Balıkesir Otogarı şehir merkezine 6 kilometre mesafede yer alıyor.
 • Deniz Otobüsüyle: Şehir merkezine 100 kilometre uzaklıktaki İDO Bandırma Feribot İskelesi’ni kullanarak İstanbul’dan deniz otobüsüyle şehre ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezindeki tren garından İzmir – Balıkesir arası tren seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine 88 kilometre uzaklıktaki Edremit Koca Seyit Havalimanı’nı kullanarak şehre hava yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıkesir Şehir İçi Ulaşım

Balıkesir’de şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Belediye tarafından işletilen 50’den fazla otobüs hattının bulunduğu Balıkesir’de Balkart isimli elektronik kart kullanıyor. Ayrıca şehir ve ilçe otogarlarından kalkan minibüslerle birçok köye ulaşım sağlanabiliyor.

Otobüs ile Ulaşım

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen otobüslerle şehir içinde birçok noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. 500’den fazla otobüs durağının ve 50’den fazla otobüs hattının olduğu Balıkesir’de Narlı Mıhlı – Balıkesir Turizm Yüksek Okulu ve Erdek Otogarı – Ayvalık Otogarı arasında bulunan alanlara otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Türkiye’nin yüzölçümü en büyük şehirlerinden olan Balıkesir’in her köşesinde görülmesi gereken güzellik bulunuyor. Toplu taşımanın bu yerleri keşfetmek adına yetersiz kalmasından dolayı araç kiralama işlemi yapmak son derece mantıklıdır. Araç kiralama işlemi yaparak gezinizi çok daha hızlı, keyifli ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Miniyol aracılığıyla Balıkesir’de hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilir ve dilediğiniz seçeneklere göre filtreleyebilirsiniz. Ardından istediğiniz aracı yalnızca üç adımda kolayca kiralayabilirsiniz.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en turistik şehirlerinden olan Balıkesir’de görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Özellikle doğal güzellikleri ve plajlarıyla meşhur olan Balıkesir birbirinden güzel köyleriyle de Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken şehirlerdendir.

Balıkesir geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bazı yerler şunlardır:

 1. Ayvalık
 2. Şeytan Sofrası
 3. Edremit
 4. Altınoluk
 5. Cunda Adası
 6. Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı
 7. Sarımsaklı
 8. Kapıdağ Yarımadası
 9. Susurluk

İlgili İçeriğin Tamamı: Balıkesir Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi