Karadeniz Bölgesi’nin güzide şehirlerinden olan Samsun, ülkemizin önemli liman kentlerindendir. Yapılan çalışmalar sonucu tarihinin Eski Taş Çağı’na kadar uzandığı belirlenen Samsun Kaşkalar, Hititler, Persler, Makedonya, Pontus, Roma, Bizans, Cenevizliler, Osmanlılar gibi medeniyetlere ve imparatorluklara da ev sahipliği yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin de temellerinin atıldığı şehir olan Samsun hakkında size yardımcı olacak Samsun gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Samsun Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Karadeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 9.725 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 31
Nüfus 1.400.000
Nüfus Sıralaması 16
İlçe Sayısı 17
Plaka Kodu 55
Alan Kodu +90 362
İklim Karadeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 14.6 °C

Samsun’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Samsun seyahatine çıkmadan önce birtakım bilgileri bilmek gezinizi çok daha kolay ve keyifli hale getirecektir. Samsun’a gitmeden önce bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

 • Samsun’a hava yolu ile seyahat edecekseniz şehir merkezi ve Çarşamba Havalimanı arasının yaklaşık 23 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Birçok mavi bayraklı plaja ev sahipliği yapan Samsun’a yaz aylarında gidecekseniz bu plajları mutlaka deneyin.
 • Samsun gezisi için 2-3 günlük bir süre yeterli olacaktır. Fakat gideceğiniz mevsime göre kayak yapmak veya denize girmek isterseniz bu süreyi uzatabilirsiniz.
 • Samsun’da bulunan Bafra Müzesi, Gazi Müzesi ve Samsun Müzesi’nde Müzekart geçiyor. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı şekilde buraları ziyaret edebilirsiniz.
 • Samsun gezisi yapmanın en hızlı ve keyifli yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Samsun Nerededir?

Karadeniz Bölgesi’nin orta kısımlarında bulunan Samsun’un;

 • Batısında Sinop,
 • Güneybatısında Çorum,
 • Güneyinde Amasya,
 • Güneydoğusunda Tokat,
 • Doğusunda Ordu,
 • Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır.

Samsun’a Ne Zaman Gidilir?

Samsun’un kıyı kesimleri ile iç kesimleri arasında iklim farklılıkları görülür. Kış aylarının ılık ve yağışlı geçtiği Samsun’da yaz ayları ise sıcaktır. Nasıl bir tatil istediğinize göre Samsun’a gideceğiniz vakit değişmelidir. Eğer geziniz sırasında kayak yapmak isterseniz kış aylarını, denize girip yayları gezmek isterseniz yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Samsun Hava Durumu

SAMSUN HAVA DURUMU

Samsun’a Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin orta kısımlarında yer alan Samsun’a ulaşım sağlamak için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, demir yolu ve hava yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Karadeniz Bölgesi’nin orta kısmına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Birçok şehirden Samsun’a otobüs seferleri düzenleniyor. Şehir merkezi ile Samsun Otogarı arası yaklaşık 5 kilometredir.
 • Trenle: Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafedeki Samsun Tren Garı’nı kullanarak şehre trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Samsun Garı’ndan Samsun – Amasya Bölgesel Treni seferleri yapılıyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine 23 kilometre mesafede yer alan Çarşamba Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Samsun Şehir İçi Ulaşım

Samsun şehir içi ulaşım otobüs, tramvay, olmuş, minibüs, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda Samulaş adı verilen elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Samsun’un en çok tercih edilen ulaşım seçeneklerinden biri otobüslerdir. Şehirde Samulaş, Özel Halk Otobüsleri ve ilçe hatları olmak üzere üç farklı otobüs vardır. Özel Halk Otobüsleri ve ilçe hatları 10’dan fazla hatta hizmet verirken Samulaş 20’den fazla hatta ve 600’den fazla durakta hizmet vermektedir.

Tramvay ile Ulaşım

Şehirdeki en popüler ulaşım seçeneği olan tramvaya Samray ismi verilmiştir. Stadyum – Lojmanlar arası sefer yapan Samray’ın 43 istasyonu bulunuyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Samsun’un keşfedilmesi gereken yerlerini en kolay şekilde gezmek için araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Samsun’da hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan araçları dilediğiniz özelliklere göre filtreledikten sonra isteklerinize ve bütçenize en uygun olanı kolayca kiralayabilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Samsun aynı zamanda Türkiye tarihinin en önemli şehirlerindendir. Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı şehir olan Samsun, Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile ayak bastığı şehir olarak bilinir. Bu sebeple birçok tarihi yere ev sahipliği yapan Samsun’da birbirinden harika doğal güzellikler, plajlar ve müzeler de bulunuyor.

Samsun geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Samsun Atatürk Heykeli – Onur Anıtı
 2. Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu)
 3. Amazon Köyü
 4. Saathane Meydanı
 5. Amisos Tepesi
 6. Şahinkaya Vezirköprü Kanyonu
 7. Bandırma Vapuru Müzesi
 8. Samsun Kent Müzesi
 9. Çağlayan Şelalesi
 10. Çatalçam Plajı

İlgili İçeriğin Tamamı: Samsun Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi