Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize, Türkiye’nin en yeşil şehirlerindendir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Rize’de birbirinden güzel yaylalar bulunuyor. Bu sebeple ülkemizdeki en popüler yayla turizmi şehirlerinden olan Rize’nin yüzölçümünün neredeyse yarısı ormanlarla kaplıdır. Özellikle doğaseverlerin en sık turizm destinasyonlarından olan Rize hakkında izlere yardımcı olacak Rize gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Rize Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Karadeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 3.920 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 72
Nüfus 345.000
Nüfus Sıralaması 56
İlçe Sayısı 12
Plaka Kodu 53
Alan Kodu +90 464
İklim Karadeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 14.5 °C

Rize’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin en güzel yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Rize’ye gitmeden önce birtakım bilgiler sayesinde gezinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Rize’ye gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Hava yolu ile seyahat etmek isterseniz Rize-Artvin Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 34 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Karadeniz ikliminin hakim olduğu Rize’de her mevsim yağış görülebilir. Seyahatiniz öncesinde yağmura karşı tedbirli gitmeyi unutmayın.
 • Rize’deki Atatürk Evi Müzesi ve Rize Müzesi’nde Müzekart geçerlidir. Gezinizden önce Müzekart çıkartarak avantajlı şekilde buraları gezebilirsiniz.
 • Rize’nin muhteşem doğasını keşfetmek için 2-3 günlük bir süre ayırmanız yetecektir.
 • Rize’nin doğasını keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Özellikle SUV segment araçlar Rize’de sıklıkla tercih edilir.

Rize Nerededir?

Karadeniz Bölgesi’nin doğu kısmında yer alan Rize’nin;

 • Batısında Trabzon,
 • Güneybatısında Bayburt,
 • Güneyinde Erzurum,
 • Doğusunda Artvin,
 • Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır.

Rize’ye Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz ikliminin etkisi altındaki Rize’de dört mevsim boyunca yağış görülebilmektedir. Yine de hava sıcaklarının daha normal olduğu yaz aylarında şehre yapacağınız geziden çok daha keyif alabilirsiniz. Özellikle yayla gezisi yapmayı planlıyorsanız yaz aylarında gitseniz bile yağmur ve soğuğa karşı hazırlıklı olun.

Rize Hava Durumu

RIZE HAVA DURUMU

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en turistik şehirlerinden olan Rize’ye ulaşım seçenekleri çeşitlidir. Kara yolu ve hava yolu seçeneklerinden birini kullanarak kolayca Rize’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Bulunduğunuz yerden Karadeniz’in doğusunda doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yürüyüş mesafesinde bulunan Rize Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine yaklaşık 34 kilometre mesafedeki Rize-Artvin Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.

Rize Şehir İçi Ulaşım

Rize’de şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Çok fazla ulaşım seçeneğinin bulunmadığı Rize’de 12 tane otobüs hattı bulunuyor. Bunun yanı sıra taksi ve dolmuş hatları da şehir içinde hizmet veriyor.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Şehir içi ulaşımda çok fazla alternatifin bulunmadığı Rize’de araç kiralama işlemi yaparak gezinizi çok daha kolay, hızlı ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Rize’de hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilir ve dilediğiniz özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan arabaları kolayca karşılaştırdıktan sonra yalnızca üç adımda kiralama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Rize Gezilecek Yerler

Yemyeşil bir doğaya sahip olan Rize’de görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Özellikle Karadeniz’in en güzel yaylarından olan Rize yaylaları yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun yanı sıra lezzetli mutfağı da olan Rize geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Ayder Yaylası
 2. Huser Yaylası
 3. Fırtına Deresi
 4. Zilkale
 5. Rize Kalesi
 6. Palovit Şelalesi
 7. Gito Yaylası
 8. Pokut Yaylası
 9. Ağaran Şelalesi
 10. Anzer Yaylası
 11. Çat Vadisi

İlgili İçeriğin Tamamı: Rize Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi