Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Kültürel ve tarihi zenginlikleriyle oldukça büyüleyici bir şehir olan Kahramanmaraş, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Kaleler, camiler, konaklar, müzeler gibi tarihi yerlerin yanı sıra birçok doğal güzelliği de bulunan Kahramanmaraş ziyaretçilerine büyüleyici bir seyahat imkanı sağlıyor. Gezilecek yerlerinin yanında zengin bir gastronomi şehri de olan Kahramanmaraş geziniz sırasında size yardımcı olacak Kahramanmaraş şehir rehberi yazımıza başlıyoruz!

Kahramanmaraş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Akdeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 14.520 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 12
Nüfus 1.100.000
Nüfus Sıralaması 18
İlçe Sayısı 11
Plaka Kodu 46
Alan Kodu +90 344
İklim Akdeniz İklimi / Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 16.7 °C

Kahramanmaraş’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kahramanmaraş gezinizi birtakım bilgiler sayesinde çok daha kolay ve rahat bir hale getirebilirsiniz.

Kahramanmaraş’a gitmeden önce bilmeniz gereken bazı bilgiler şunlardır:

 • Akdeniz iklimine sahip olan Kahramanmaraş’ta yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları ise Akdeniz iklimine göre soğuktur. Maraş geziniz öncesinde hava koşulları kontrol etmenizde fayda var.
 • 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli çok büyük bir deprem olmuştur. Bu depremin etkileri şehirde hala devam ediyor. Bu sebeple seyahatiniz sırasında insanların acısına saygı duymaya özen gösterin.
 • Kahramanmaraş Müzesi, Germanicia Mozaikli Alan ve Elbistan Şehir Müzesi’nde Müzekart geçiyor. Müzekart sahibi olarak bu yerleri ve Türkiye’nin birçok müzesini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.
 • Uçakla seyahat edecekseniz Kahramanmaraş Havalimanı ve şehir merkezi arasının yaklaşık 7 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Kahramanmaraş araç kiralama işlemi yaparak Maraş seyahatinizi çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Kahramanmaraş Nerededir?

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Kahramanmaraş’ın;

 • Kuzeyinde Sivas,
 • Kuzeydoğusunda Malatya,
 • Doğusunda Adıyaman,
 • Güneyinde Gaziantep,
 • Güneybatısında Osmaniye,
 • Batısında Adana,
 • Kuzeybatısında Kayseri bulunur.

Kahramanmaraş’a Ne Zaman Gidilir?

Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi'nin sıcak iklimine sahip bir şehridir. Denize kıyısı olmaması nedeniyle yaz aylarında pek tercih edilen bir destinasyon değildir. Kahramanmaraş gezisi için en uygun dönemler ise ilkbahar sonu ve sonbahar başıdır. Bu zamanlarda daha uygun hava koşullarında seyahat edebilir ve doğanın güzel manzaralarını gözlemleyebilirsiniz. Yaz aylarında şehirde düzenlenen festivallere katılmak isterseniz temmuz ayının son iki haftasında Aromatik Yağlar ve Arı Ürünleri Festivali ve Elbistan Festivali düzenlenir. Ekim ayında ise Expo Gençlik Festivali gerçekleştirilir. Bu festivallere denk gelen bir seyahat planlarsanız katılmak için güzel bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Hava Durumu

K.MARAS HAVA DURUMU

Kahramanmaraş’a Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Kahramanmaraş’a ulaşım için kara yolu veya hava yolu seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferlerinin düzenlendiği Kahramanmaraş Otogarı şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafededir.
 • Uçakla: Kahramanmaraş’a uçakla seyahat etmek istiyorsanız Kahramanmaraş Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 7 kilometredir.

Kahramanmaraş Şehir İçi Ulaşım

Kahramanmaraş’ta şehir içi ulaşım için otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araçlar ve kiralık araçlar gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. Şehir içi ulaşımda KahramanKart adı verilen kartlar kullanılmaktadır. Bu kart sayesinde Maraş’taki otobüslere binebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

Kahramanmaraş’ta en yaygın şehir içi ulaşım seçeneği olan otobüsler, şehir genelinde 50'den fazla hatta ve 1300’den fazla durakta hizmet vermektedir. Otobüsler, Döngele – Hascan Sokak 1 – Büyük Mezarlık 2 – Şekeroba Park durakları arasındaki alanda birçok noktaya ulaşım imkanı sağlar.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Kahramanmaraş'ı keşfetmenin en hızlı ve rahat yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Kahramanmaraş'ta birçok rent a car firması bulunur ve bu firmalar ihtiyaçlarınıza uygun araçları sunabilir. Araç kiralayarak şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini rahatlıkla gezebilir, farklı bölgelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Araç kiralama işlemi için Miniyol'u tercih edebilirsiniz. Miniyol, kampanyaları, indirimleri ve uygun fiyatlarıyla Maraş gezinizi çok daha ucuz ve kolay hale getirir.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan harika bir şehirdir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle göz dolduran Kahramanmaraş, yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistleri kendine çekiyor. Kaleleri, camileri, konakları, şelaleleri, çarşıları, yaylaları ve tabiat parkları gibi birbirinden güzel yerler burada keşfedilmeyi bekliyor. Misafirperverliğiyle ünlü olan Kahramanmaraş, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunarken turizm alanında da büyük başarıya sahiptir.

Kahramanmaraş geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Kahramanmaraş Kalesi
 2. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi
 3. Abdülhamid Han Camii
 4. Başkonuş Yaylası
 5. Galgamaç Şelalesi Toprakhisar Kanyonu
 6. Dondurma Müzesi
 7. Tarihi Ceyhan Köprüsü
 8. Döngel Mağaraları

İlgili İçeriğin Tamamı: Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi