Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya özellikle jeotermal kaynaklarıyla ünlü olan şehirlerimizdendir. Türkiye’de bulunan 80 termal tesisin 8 tanesine ev sahipliği yapmasıyla termal turizminin başkenti olarak da adlandırılır. Çini ustalığının ve porselenin de başkenti olan Kütahya’da görmeniz gereken birçok tarihi ve doğal güzellik yer alıyor. Kütahya seyahatinizde size yardımcı olacak Kütahya gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Kütahya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Ege Bölgesi
Yüz Ölçümü 12.043 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 25
Nüfus 580.000
Nüfus Sıralaması 38
İlçe Sayısı 13
Plaka Kodu 43
Alan Kodu +90 274
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 10.8 °C

Kütahya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kütahya seyahatine başlamadan önce birtakım bilgileri bilmeniz gezinizi çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olacaktır. Bu bilgiler sayesinde Kütahya’yı çok daha hızlı, rahat ve konforlu bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Kütahya’ya gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Kütahya’ya hava yolu ile seyahat etmek isterseniz şehir merkezi ile Zafer Havalimanı arasının yaklaşık 46 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Karasal iklimin görüldüğü Kütahya’da özellikle kış ayları çok soğuk geçer. Gezinizi bu mevsimde gerçekleştirecekseniz soğuğa karşı mutlaka hazırlıklı olun.
 • Kütahya’yı keşfetmek için 2-3 günlük bir süre yeterlidir.
 • Kütahya’da bulunan Aizanoi Antik Kenti, Çini Müzesi, Kossuth Evi Müzesi ve Kütahya Müzesi’nde Müzekart geçerlidir. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak buraları avantajlı bir şekilde keşfedebilirsiniz.
 • Kütahya’yı gezmenin en rahat ve kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Kütahya Nerededir?

Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan Kütahya’nın,

 • Kuzeyinde Bursa ve Bilecik,
 • Doğusunda Eskişehir,
 • Güneydoğusunda Afyonkarahisar,
 • Güneyinde Uşak,
 • Güneybatısında Manisa,
 • Batısında Balıkesir bulunmaktadır.

Kütahya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kütahya, Ege Bölgesi’nde bulunmasına rağmen yükseltisinin fazla ve denize uzak olmasının etkisiyle diğer Ege şehirlerine göre çok daha soğuktur. Özellikle kış aylarında hava sıcaklık 0’a yaklaşır. Yaz aylarında ise hava sıcaklaşır. Bu sebeple Kütahya’yı gezmek için en ideal zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Ayrıca yaz ayları boyunca şehirde birçok festival düzenlenir.

Kütahya Hava Durumu

KUTAHYA HAVA DURUMU

Kütahya’ya Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya’ya gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini tercih ederek Kütahya’ya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’ne doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Çinigar Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine yaklaşık 48 kilometre mesafedeki Zafer Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezinde bulunan Kütahya Garı’nı kullanarak şehre trenle ulaşabilirsiniz. Eskişehir, Afyonkarahisar, Balıkesir, Denizli, Ankara, İzmir ve Manisa gibi şehirlerden Kütahya’ya tren seferleri düzenleniyor.

Kütahya Şehir İçi Ulaşım

Kütahya’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Kütahya’da şehir içi ulaşımda Kart 43 adı verilen elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçenek otobüslerdir. Kütahya Belediyesi tarafından işletilen ve 25’ten fazla hattı olan otobüslerle şehrin birçok yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Kütahya’nın güzelliklerini kolayca keşfetmek ve şehir içi ulaşımdaki seçenek azlığını gidermek istiyorsanız Kütahya araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Kütahya’da hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyerek istediğiniz özelliklere göre filtreleme yapabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkan araçları karşılaştırarak bütçenize en uygun olanı yalnızca 3 adımda kiralayarak Kütahya gezinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kütahya Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nde yer alan ve özellikle sağlık turizminin çok popüler olduğu Kütahya’da görülmesi gereken birçok doğal güzellik yer alıyor. Bunun yanı sıra tarihte önemli medeniyetlere ve Türkiye’nin kuruluş sürecinde önemli savaşlara ev sahipliği yapmasından dolayı çeşitli tarihi ve kültürel yerler de Kütahya’da bulunuyor.

Kütahya geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler şunlardır:

 1. Kütahya Kalesi
 2. Frig Vadisi
 3. Çinili Cami
 4. Kütahya Ulu Cami
 5. Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
 6. Yeniköy Peri Bacaları
 7. Kütahya Arkeoloji Müzesi
 8. Simav Gölcük Yaylası
 9. Kütahya Çini Müzesi
 10. Yoncalı Kaplıcaları

İlgili İçeriği Tamamı: Kütahya Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi