Eski adı olan İçel ismiyle de bilinen Mersin, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerindendir. Toros Dağları’nın eteklerinde bulunan Mersin, ayrıca bölgenin en önemli ticaret ve liman kentlerindendir. Tarih boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapan şehir, 1922 yılında Türk hakimiyetine girmiştir. Birçok doğal ve tarihi güzelliği barındıran Mersin hakkında size yardımcı olacak Mersin gezi rehberi yazımıza başlıyoruz!

Mersin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Akdeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 16.017 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 9
Nüfus 1.900.000
Nüfus Sıralaması 11
İlçe Sayısı 13
Plaka Kodu 33
Alan Kodu +90 324
İklim Akdeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 19.3 °C

Mersin’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Akdeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Mersin’e gitmeden önce birtakım bilgilere sahip olmak gezinizi çok daha kolay ve keyifli hale getirecektir.

Mersin’e gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Mersin’de havaalanı bulunmamaktadır. Hava yolu ile seyahat etmek isterseniz şehre yaklaşık 82 kilometre uzaklıkta bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanmalısınız. Ardından havaalanı servisleri veya Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak Mersin’e ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Akdeniz ikliminin görüldüğü Mersin’e yaz aylarında yapacağınız gezide sıcağa karşı dikkatli olmanızda fayda var.
 • Sayısız antik kent, mağara ve müzenin olduğu Mersin’de birçok yerde Müzekart geçerlidir. Geziniz öncesinde Müzekart çıkartmayı unutmayın.
 • Mersin gezinizi gerçekleştirmek için 2-3 günlük bir süre ayırmanız yetecektir. Fakat yaz aylarında yapacağınız gezi sırasında Mersin’in mavi bayraklı plajlarını da denemek isterseniz seyahatinizi 4 güne çıkarmanızı tavsiye ederiz.
 • Mersin’in güzelliklerini keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Mersin Nerededir?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin’in;

 • Batısında Antalya,
 • Kuzeyinde Karaman, Konya ve Niğde,
 • Doğusunda Niğde,
 • Güneyinde Akdeniz bulunmaktadır.

Mersin’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin etkisiyle dört mevsim boyunca ziyaret edilebilen Mersin’i keşfetmenin en uygun zamanı yaz aylarıdır. Yaz aylarında yapacağınız gezi sırasında şehirde bulunan muhteşem plajların keyfini çıkararak düzenlenen festivallere de katılabilirsiniz. Eğer kültürel ve tarihi bir gezi planlıyorsanız ilkbahar ve sonbahar ayları sizin için daha uygun olacaktır.

Mersin Hava Durumu

MERSIN HAVA DURUMU

Mersin’e Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin, bulunduğu konum itibariyle gelişmiş ulaşım seçeneklerine sahiptir. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini tercih ederek kolayca Mersin’e ulaşabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Bulunduğunuz yerden Akdeniz Bölgesi’nin ortasına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezinde yer alan Mersin Otogarı’na Türkiye’nin birçok yerinden otobüsle direkt olarak ulaşabilirsiniz.
 • Uçakla: Mersin’de havalimanı bulunmuyor. Şehir merkezine yaklaşık 82 kilometre uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullandıktan sonra aktarma yaparak Mersin’e ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Adana, İskenderun ve İslahiye gibi yerlerden trenle Mersin’e ulaşabilirsiniz.

Mersin Şehir İçi Ulaşım

Mersin’de şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, minibüsler, dolmuşlar, taksiler, şahsi araçlar ve kiralık araçlarla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda Mersin 33 Kart isimli elektronik kartlar kullanılıyor. Ayrıca Mersin’de şehir içi ulaşımı rahatlatmak adına 2026 yılında metro hattı açılması için çalışmalar da yapılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçenek otobüslerdir. Mersin’de Tarsus – Bozyazı arasındaki alanı kapsayan 120’den fazla otobüs hattı ve 4000’den fazla durak bulunuyor. Oldukça gelişmiş olan otobüs ağı ile şehrin birçok yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Sayısız doğal güzellik, antik kent, müze ve diğer tarihi – kültürel yerlere ev sahipliği yapan Mersin’i keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Araç kiralama işlemi yaparak şehrin bütün güzelliklerini çok daha hızlı ve rahat şekilde gezebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Mersin’de hizmet veren rent a car firmalarını listeleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Dilediğiniz özelliklere göre filtreleyebileceğiniz araçların arasından bütçenize en uygun olanı yalnızca 3 adımda kiralayabilirsiniz.

Mersin Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Mersin, bölgenin diğer popüler şehirlerine nazaran daha ucuz olduğu için sıkça tercih ediliyor. Ev sahipliği yaptığı sayısız doğal güzellik, mavi bayraklı plaj, tarihi ve kültürel yerleriyle turistlerin son zamanlardaki gözde şehirlerinden olan Mersin’de mutlaka gezmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Yerköprü Şelalesi
 2. Kızkalesi
 3. Cennet-Cehennem Obrukları
 4. Aynalıgöl Mağarası (Gilindere Mağarası)
 5. Mamure Kalesi
 6. Adamkayalar
 7. Astım Mağarası
 8. Alahan Manastırı
 9. Uzuncaburç
 10. Sunturas Şelalesi

İlgili İçeriğin Tamamı: Mersin Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi