Sinop, Türkiye’nin Karadeniz kıyısında yer alan bir şehirdir. Milattan önceye kadar uzanan tarihe sahip olan Sinop’ta Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Pontus Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetler ve devletler hüküm sürmüştür. Sinop ayrıca, Türkiye'nin en eski cezaevi olan Sinop Cezaevi'ne de ev sahipliği yapıyor.

Sinop'un ekonomisi, tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dayalıdır. Ayrıca, turizm de önemli bir ekonomik faaliyettir. Sinop, sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kültürel mirası ile turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir.

Sinop Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Karadeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 5.718 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 59
Nüfus 220.000
Nüfus Sıralaması 72
İlçe Sayısı 9
Plaka Kodu 57
Alan Kodu +90 368
İklim Karadeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 14.3 °C

Sinop’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Sinop seyahatinize başlamadan önce birtakım bilgilere sahip olarak gezinizi çok daha hızlı, keyifli ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sinop’a gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Hava yolu ile seyahat edecekseniz Sinop Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 8 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Karadeniz ikliminin hakim olduğu Sinop’ta her mevsim yağış görülebilir. Bu sebeple yağmura karşı hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.
 • Sinop’ta bulunan Arslantorunlar Etnografya Müzesi, Sinop Müzesi ve Tarihi Sinop Cezaevi’nde Müzekart geçiyor. Geziniz öncesinde Müzekart çıkartarak buraları çok daha avantajlı şekilde keşfedebilirsiniz.
 • Sinop’un bütün güzelliklerini keşfetmek için 3-4 günlük bir süre yeterlidir.
 • Araç kiralama işlemi yaparak Sinop’u çok daha hızlı ve rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Sinop Nerededir?

Karadeniz Bölgesi’nin batı ve orta kısmında yer alan Sinop’un;

 • Batısında Kastamonu,
 • Güneyinde Çorum,
 • Doğusunda Samsun,
 • Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır.

Sinop’a Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’nin en kuzeyindeki nokta olan Sinop, dört mevsim yağış alabilen şehirlerimizdendir. Mevsim sıcaklıklarının en uygun olduğu zaman ise yaz aylarıdır. Özellikle yaz aylarında ve doğanın uyanış vakitleri olan bahar aylarında şehri ziyaret edebilirsiniz. Hangi mevsimde giderseniz gidin yağmura karşı hazırlıklı gitmeyi unutmayın.

Sinop Hava Durumu

SINOP HAVA DURUMU

Sinop’a Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin orta ve batı kısmında yer alan Sinop’a gitmek için farklı alternatifler bulunuyor. Kara yolu ve hava yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi araç veya kiralık araçla: Karadeniz Bölgesi’nin orta batı kısmına doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Sinop Otogarı’na birçok şehirden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Sinop Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.

Sinop Şehir İçi Ulaşım

Sinop’ta şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Sinop’un yüzölçümünün az ve ilçeler arasında mesafenin kısa olması sebebiyle şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçenek minibüslerdir.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Sayısız doğal güzelliğin yanı sıra önemli tarihi yerlere de ev sahipliği yapan Sinop’u keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Miniyol aracılığıyla Sinop’ta hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyerek dilediğiniz özelliklere göre filtreleme yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan kiralık araçları karşılaştırdıktan sonra bütçenize ve isteklerinize en uygun olanı yalnızca üç adımda kiralayabilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Sinop, bulunduğu konum itibariyle yemyeşil doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden olan Sinop, aynı zamanda ülkemizin en mutlu şehridir.

Sinop geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken ilçeler, tarihi yerler ve doğal güzellikler şunlardır:

 1. Ayancık
 2. Boyabat
 3. Gerze
 4. Sinop Kalesi
 5. Tarihi Sinop Cezaevi
 6. İnceburun
 7. İnceburun Feneri
 8. Çatak Kanyonu
 9. Diyojen Heykeli
 10. Karakum Plajı

İlgili İçeriğin Tamamı: Sinop Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi