Kayısı denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak Malatya gelir. Bu meyve ile özdeşleşmiş olan Malatya’da kayısı ile yapılmayan lezzet yoktur. Çoğu kişinin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığını duyduktan sonra büyük şaşkınlık geçirdiği Malatya, tarih boyunca Persler, Hititler, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi önemli medeniyet ve devletlere de ev sahipliği yapmıştır. Anadolu ve Orta Doğu’nun geçiş yollarından da olan Malatya hakkında size yardımcı olacak şehir rehberi yazımıza başlıyoruz!

Malatya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Yüz Ölçümü 12.313 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 21
Nüfus 810.000
Nüfus Sıralaması 28
İlçe Sayısı 13
Plaka Kodu 44
Alan Kodu +90 422
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 13.7 °C

Malatya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Malatya seyahatinize başlamadan önce bazı bilgileri bilmek gezinize çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Oldukça basit ama önemli olan bu bilgiler sayesinde Malatya gezinizde çok daha fazla keyif alabilirsiniz.

Malatya’ya gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

 • Seyahatinizi hava yolu ile gerçekleştirecekseniz Malatya Erhaç Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 37 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Malatya’da kış ayları oldukça sert geçer. Kış aylarında yapacağınız gezinize hazırlıklı gitmenizde fayda var.
 • Malatya gezinizi gerçekleştirmek için 2 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Arslantepe Höyüğü, Malatya Müzesi, Atatürk Anı Evi ve Etnografya Müzesi, Beşkonaklar Etnografya Müzesi ve Geleneksel Malatya Evi’nde Müzekart geçerlidir. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkartarak bu yerleri ziyaretinizde avantajlardan yararlanabilirsiniz.
 • Malatya gezinizi araç kiralama işlemi yaparak gerçekleştirirseniz çok daha hızlı ve keyifli hareket edebilirsiniz.

Malatya Nerededir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan Malatya’nın;

 • Kuzeyinde Sivas ve Erzincan,
 • Doğusunda Elazığ ve Diyarbakır,
 • Güneyinde Adıyaman,
 • Batısında Kahramanmaraş bulunmaktadır.

Malatya’ya Ne Zaman Gidilir?

Malatya’da kış ayları karasal iklimin de etkisiyle oldukça soğuk ve yağışlıdır. Yaz ayları sıcak ve kurak olsa da kış aylarına göre turizme daha elverişlidir. Malatya’yı gezmek için en uygun zaman ise muhteşem doğa manzaralarına şahitlik edebileceğiniz ilkbahar ve yaz aylarıdır. Gezinizi temmuz ayında yapacaksanız Kayısı Festivali ve Uluslararası Kayısı ve Kültür Festivali’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Malatya Hava Durumu

MALATYA HAVA DURUMU

Malatya’ya Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en batısındaki şehir olan Malatya’ya ulaşım sağlamak için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısına doğru yola çıkmanız gerekiyor.
 • Otobüsle: Şehir merkezine 7 kilometre mesafede yer alan Malatya Otogarı’na birçok şehirden direkt otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine 37 kilometre uzaklıkta bulunan Malatya Erhaç Havalimanı’nı kullanarak uçakla Malatya’ya gidebilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Malatya Garı’na 4 Eylül Mavi Ekspresi, Van Gölü Ekspresi, Güney Ekspresi ve Fırat Ekspresi’ni tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malatya Şehir İçi Ulaşım

Malatya’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, trambüs, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Toplu taşımalarda Malatya Kart ismi verilen elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Malatya’da belediye otobüsleri 70’ten fazla hat ve 2000’den fazla durakla hizmet veriyor. Motaş tarafından yürütülen belediye otobüsleri Fethiye Son Durak – Yaygın Seküler alanları arasındaki yeri kapsıyor.

Trambüs ile Ulaşım

Malatya’nın şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçeneği trambüs adı verilen elektrikli araçtır. Türkiye’de toplu taşımada bir ilk olan trambüs Maşti Otogar – İnönü Üniversitesi arasında çalışıyor ve 57 durağı bulunuyor. 36 kilometre uzunluğundaki bir hat üzerinde hizmet veren trambüs 10 Mart 2015 tarihinde açılmıştır.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Birçok tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Malatya’yı keşfetmenin en kolay, hızlı ve konforlu yolu ise araç kiralama işlemi yapmaktır. Miniyol aracılığıyla Malatya’da hizmet veren rent a car firmalarına ait kiralık araçları görüntüleyerek isteklerinize göre filtreleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan araçları karşılaştırdıktan sonra bütçenize en uygun olanı yalnızca üç adımda kiralayabilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler

Doğunun batısı ve batının doğusu olarak bilinen Malatya, Türkiye’nin en güzel şehirlerindendir. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Malatya bu sebeple birçok tarihi yapıyı bulundurur. Sayısız doğal güzelliği de barındıran Malatya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları şunlardır:

 1. Levent Vadisi
 2. Günpınar Şelalesi
 3. Tohma Kanyonu
 4. Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu
 5. Arslantepe Höyüğü
 6. Malatya Kalesi
 7. Malatya Müzesi
 8. Fotoğraf Makine Müzesi
 9. Radyo Gramofon Müzesi
 10. Malatya Kültür Evi

İlgili İçeriğin Tamamı: Malatya Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi