Karadeniz Bölgesi’nin en turistik şehirlerinden olan Trabzon ev sahipliği yaptığı tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu şehir olan Trabzon, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de Mustafa Kemal Atatürk tarafından defalarca ziyaret edilmiştir. Bu sebepler neticesinde ne kadar önemli bir şehir olduğu ortadadır. Trabzon gezinizde size yardımcı olacak Trabzon şehir rehberi yazımıza başlıyoruz!

Trabzon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Karadeniz Bölgesi
Yüz Ölçümü 4.628 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 68
Nüfus 820.000
Nüfus Sıralaması 820.000
İlçe Sayısı 18
Plaka Kodu 61
Alan Kodu +90 462
İklim Karadeniz İklimi
Ortalama Sıcaklık 14.8 °C

Trabzon’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 1. Trabzon’a hava yolu ile seyahat edecekseniz şehir merkezi ile Trabzon Havalimanı arasının 9 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 2. Karadeniz ikliminin hakim olduğu Trabzon’da her mevsim yağış görülebiliyor. Bu sebeple hangi mevsimde giderseniz gidin yağmura karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.
 3. Trabzon’un tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için ortalama 2-3 günlük süre yeterli olacaktır.
 4. Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı, Trabzon Müzesi ve Küçük Ayvasıl Kilisesi’nde Müzekart geçiyor. Geziniz öncesinde Müzekart çıkartarak avantajlı bir şekilde buraları keşfedebilirsiniz.
 5. Trabzon’da bulunan gezilecek yerleri keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır.

Trabzon Nerededir?

Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda kalan Trabzon’un;

 • Doğusunda Rize,
 • Güneyinde Bayburt ve Gümüşhane,
 • Batısında Giresun,
 • Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır.

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Yoğun Karadeniz iklimi altında bulunan Trabzon, dört mevsim boyunca yağış alır. Özellikle ilkbahar aylarında yağış miktarı oldukça artar. Kış aylarında Karadeniz’in etkisiyle soğuk havaların hakim olduğu Trabzon’u gezmek için en uygun zamanlar yaz ve sonbahar mevsimleridir. Özellikle temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında Trabzon’un en güzel manzaralarına şahitlik edebilirsiniz.

Trabzon Hava Durumu

TRABZON HAVA DURUMU

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin en turistik şehirlerinden olan Trabzon’a gidebilmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu ve hava yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: Karadeniz Bölgesi’nin doğusuna doğru yola çıkmalısınız.
 • Otobüsle: Türkiye’nin birçok şehrinden Trabzon’a direkt otobüs seferleri düzenleniyor. Trabzon Otogarı ile şehir merkezi arası yaklaşık 4 kilometredir.
 • Uçakla: Şehir merkezine 9 kilometre uzaklıktaki Trabzon Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon Şehir İçi Ulaşım

Trabzon şehir içi ulaşım minibüs, otobüs, taksi, dolmuş, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Şehir içi ulaşımda TAKKart adı verilen elektronik kartlar kullanılıyor. Ayrıca 2025 yılında açılması planlanan tramvay hattı projesi de bulunuyor.

Otobüs ile Ulaşım

Trabzon’da en çok tercih edilen şehir içi ulaşım seçeneği otobüslerdir. 90’dan fazla hat ve 3500’den fazla durakla hizmet veren otobüsler TULAŞ tarafından yürütülmektedir.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken şehirlerden olan Trabzon’u keşfetmek için en kolay yöntem araç kiralama işlemi yapmaktır. Miniyol’dan yapacağınız araç kiralama işlemlerinde birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Trabzon’da hizmet veren rent a car firmalarını görüntüleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan arabaları dilediğiniz kriterlere göre filtreledikten sonra bütçenize ve isteklerinize en uygun olanı kolayca kiralayabilirsiniz.

Trabzon Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak bilinen Trabzon; yemyeşil ormanları, muhteşem yaylaları ve tarihi yerleri ile ünlüdür. Sürekli yağış almasına rağmen her mevsim yerli ve yabancı turist akımına uğrayan Trabzon’da gezilecek yerler listesi saymakla bitmez.

Trabzon geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Sümela Manastırı
 2. Trabzon Kalesi
 3. Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi
 4. Atatürk Köşkü
 5. Trabzon Müzesi
 6. Uzungöl
 7. Çal Mağarası
 8. Boztepe Çay Bahçesi
 9. Ekopark
 10. Trabzon Ayasofya Camii

İlgili İçeriğin Tamamı: Trabzon Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi