Dünya tarihinin en eski şehirlerinden olan Mardin, medeniyetler şehri olarak da bilinir. Tarih boyunca sayısız medeniyet ve devlete ev sahipliği yapan Mardin’in kelime kökeni kaleler anlamı gelen Merdin’den gelmiştir. Bunun dışında birçok isimle de anılan Mardin, ev sahipliği yaptığı sayısız tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Mardin hakkında size yardımcı olacak Mardin şehir rehberi yazımıza başlıyoruz!

Mardin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Yüz Ölçümü 8.891 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 34
Nüfus 875.000
Nüfus Sıralaması 26
İlçe Sayısı 10
Plaka Kodu 47
Alan Kodu +90 482
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 16.1 °C

Mardin’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Mardin geziniz öncesinde bazı bilgilere sahip olarak seyahatinizden maksimum fayda alabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde gezinizi çok daha kolay, hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mardin’e gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

 1. Seyahatinizi hava yolu ile yapacaksanız Mardin Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 20 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 2. Karasal iklimin hakim olduğu Mardin’de kış ayları çok soğukken yaz ayları çok sıcaktır. Gideceğiniz mevsime göre hazırlıklı gitmenizde fayda var.
 3. Mardin gezinizi gerçekleştirmek için 3-4 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 4. Mardin Müzesi ve Dara Antik Kenti’nde Müzekart geçerlidir. Seyahatiniz öncesinde Müzekart edinmeyi unutmayın.
 5. Mardin gezinizi araç kiralama işlemi yaparak gerçekleştirirseniz çok daha hızlı ve rahat hareket edebilirsiniz.

Mardin Nerededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin’in;

 • Batısında Şanlıurfa,
 • Kuzeyinde Diyarbakır ve Batman,
 • Kuzeydoğusunda Siirt,
 • Doğusunda Şırnak,
 • Güneyinde Suriye bulunmaktadır.

Mardin’e Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim ziyarete uygun olan Mardin’de yaz ayları çok sıcak, kış ayları ise çok soğuk geçer. Şehri ziyaret etmek için özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları ön plana çıkıyor. Fakat kış aylarında da Mardin’in muhteşem manzaralarının bembeyaz kar örtüsü eşliğinde keyfini çıkarabilirsiniz.

Mardin Hava Durumu

MARDIN HAVA DURUMU

Mardin’e Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan Mardin’e gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu ve hava yolu seçeneklerinden birini kullanarak şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi veya kiralık araçla: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne doğru yola çıkmanız gerekiyor.
Otobüsle: Şehir merkezine 2 kilometre mesafedeki Mardin Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehirden otobüs seferleri düzenleniyor.
Uçakla: Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Mardin Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mardin Şehir İçi Ulaşım

Mardin’de şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Otobüslerde Mardin Kart isimli elektronik kartlar kullanılıyor.

Otobüs ile Ulaşım

Şehirde en çok tercih edilen toplu taşıma aracı belediye otobüsleridir. Belediye otobüsleri şehir genelinde 70’ten fazla hatla hizmet vermektedir.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Kelimenin tam anlamıyla tarih ve kültür beşiği olan Mardin’de görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bunların yanı sıra birbirinden harika doğal güzelliklere de ev sahipliği yapan Mardin’de sıcak havanın da etkisiyle toplu taşıma ile ulaşım sağlamak konforuz olabiliyor.

Seyahatiniz sırasında araç kiralama işlemi yaparak gezinizi çok daha hızlı ve konforlu hale getirebilirsiniz. Miniyol aracılığıyla Mardin’de hizmet veren rent a car firmalarına ait kiralık araçları görüntüleyerek karşılaştırabilirsiniz. Listelenen araçları dilediğiniz özelliklere göre filtreleyerek bütçenize en uygun aracı kolayca kiralayabilirsiniz.

Mardin Gezilecek Yerler

Medeniyetler beşiği Mardin’de mutlaka görmeniz gereken sayısız tarihi, kültürel ve doğal güzellik bulunuyor. Ülkemizin güzide şehirlerinden olan Mardin, eski ve yeni olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Özellikle birbirinden güzel birçok tarihi manastıra ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıkan Mardin’de mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Mardin Kalesi
 2. Mardin Ulu Cami
 3. Mardin Evleri
 4. Dara Antik Kenti (Dara Harabeleri)
 5. Deyrulzafaran Manastırı
 6. Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur)
 7. Kırklar Kilisesi (Mor Behnam Kilisesi)
 8. Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi)
 9. Mardin Müzesi
 10. Turabdin Platosu

İlgili İçeriğin Tamamı: Mardin Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi