İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kayseri özellikle ipek yolu üzerinde bulunmasından dolayı tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur. Hititler, Frigler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Kayseri’nin tarihi yapısı, kalesi, camileri, hanları ve hamamları gibi pek çok tarihi yapıya sahiptir.

Kayseri'nin ekonomisi, sanayi ve ticarete dayalıdır. Sanayi sektöründe mobilya, tekstil, gıda ve metal işleme gibi sektörler önemli yer tutar. Ayrıca, Kayseri, Türkiye'nin önemli bir lojistik merkezidir ve Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birine sahiptir. Kayseri ayrıca, Türkiye'nin en büyük fuar merkezlerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Kayseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bölge İç Anadolu Bölgesi
Yüz Ölçümü 16.970 km2
Yüz Ölçümü Sıralaması 8
Nüfus 1.450.000
Nüfus Sıralaması 15
İlçe Sayısı 16
Plaka Kodu 38
Alan Kodu +90 352
İklim Karasal İklim
Ortalama Sıcaklık 10.7 °C

Kayseri’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kayseri seyahatine başlamadan önce bazı bilgilere sahip olarak gezinizi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirerek gezinizden çok daha fazla keyif alabilirsiniz.

Kayseri’ye gitmeden önce bilmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Seyahatinizi hava yolu ile gerçekleştirecekseniz Kayseri Erkilet Havalimanı ile şehir merkezi arasının yaklaşık 6 kilometre olduğunu bilmelisiniz.
 • Kayseri geziniz sırasında mantı, pastırma ve sucuk gibi lezzetleri mutlaka denemelisiniz.
 • Kayseri gezinizi gerçekleştirmek için ortalama 2-3 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Sert karasal iklimin görüldüğü Kayseri özellikle kış aylarında çok soğuktur. Kışın gerçekleştireceğiniz gezinizde soğuğa karşı hazırlıklı gitmeyi unutmayın.
 • Kayseri’de bulunan Kayseri Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Kültepe Örenyeri ve Yeşilhisar Soğanlı Örenyeri gibi yerlerde Müzekart geçiyor. Seyahatiniz öncesinde Müzekart çıkarmayı unutmayın.
 • Kayseri gezinizi araç kiralama işlemi yaparak çok daha hızlı ve rahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kayseri Nerededir?

İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alan Kayseri’nin;

 • Kuzeydoğusunda Sivas,
 • Güneydoğusunda Kahramanmaraş,
 • Güneyinde Adana,
 • Güneybatısında Niğde,
 • Batısında Nevşehir,
 • Kuzeybatısında Yozgat bulunmaktadır.

Kayseri’ye Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin görüldüğü Kayseri’de yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu sebeple Kayseri’ye gitmek için en uygun zaman ziyaret sebebinize göre değişebilir. Eğer geziniz sırasında kış sporları yapmayı isterseniz kış ayları sizin için en uygun zaman olacaktır. Gezinizi daha çok tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri keşfetmek için yapacaksanız ilkbahar ve sonbahar mevsimleri çok daha uygun olacaktır.

Kayseri Hava Durumu

KAYSERI HAVA DURUMU

Kayseri’ye Nasıl Gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’nin doğu kısmında yer alan Kayseri’ye gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçeneklerinden birini tercih ederek şehre kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şahsi veya kiralık araçla: İç Anadolu Bölgesi’nin doğusuna doğru yola çıkmanız gerekiyor.
 • Otobüsle: Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan Kayseri Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçakla: Şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafedeki Erkilet Havalimanı’nı kullanarak şehre uçakla ulaşabilirsiniz.
 • Trenle: Şehir merkezinde bulunan Kayseri Otogarı’na Sivas, Niğde, Kahramanmaraş, Adana, Nevşehir gibi şehirlerden trenle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kayseri Şehir İçi Ulaşım

Kayseri’de şehir içi ulaşım otobüs, tramvay, minibüs, dolmuş, taksi, şahsi araç ve kiralık araçla yapılıyor. Toplu taşımada Kart38 isimli elektronik kart kullanılıyor.

Tramvay ile Ulaşım

Şehir içi ulaşımın en popüler aracı olan Kayseray, T1 (İldem 5 – Organize Sanayi), T2 (Talas Cemil Baba – Cumhuriyet Meydanı) ve T3 (İldem 5 – Kumsmall AVM) hatlarından oluşuyor. Ayrıca T4 (Anayurt İzzet Bayraktar Camii – Cumhuriyet Meydanı) hattının yapım çalışmaları sürüyor.

T1 (İldem 5 – Organize Sanayi) Tramvay Hattı

43 istasyondan oluşan T1 tramvay hattı 1 Ağustos 2009 tarihinden beri hizmet veriyor. Hattın uzunluğu 27 kilometre ve sefer süresi ortalama 70 dakikadır.

T2 (Talas Cemil Baba – Cumhuriyet Meydanı) Tramvay Hattı

19 istasyondan oluşan T2 tramvay hattı 25 Ekim 2014 tarihinden beri hizmet veriyor. Hattın uzunluğu 10 kilometre ve sefer süresi ortalama 30 dakikadır.

T3 (İldem 5 – Kumsmall AVM) Tramvay Hattı

49 istasyondan oluşan T3 tramvay hattı 2 Mart 2023 tarihinden beri hizmet veriyor. Hattın uzunluğu 30 kilometre ve sefer süresi ortalama 84 dakikadır.

Otobüs ile Ulaşım

Kayseri’de şehir içi ulaşımda tramvay dışında en popüler araç otobüslerdir. 200’den fazla otobüs hattının bulunduğu Kayseri’de 3400’den fazla otobüs durağı vardır. Otobüs hatları kuzey-güney boyunca Kocasinan Kuşçu Boyacı Son Durak – Develi ve doğu-batı boyunca B. Bürüngüz Meydan Son Durak – İncesu durakları arasındaki alanı kapsar.

Araç Kiralama ile Ulaşım

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin bolca bulunduğu Kayseri’yi keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Miniyol aracılığıyla Kayseri’de hizmet veren rent a car firmalarını kolayca listeleyebilirsiniz. Dilediğiniz tarihler arasında yapacağınız arama sonucu karşınıza çıkan araçları istediğiniz özelliklere göre filtreledikten sonra karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Ardından isteklerinize ve bütçenize en uygun kiralık aracı kolayca kiralayabilirsiniz.

Kayseri Gezilecek Yerler

Köklü geçmişi dolayısıyla birçok tarihi ve kültürel yeri bulunan Kayseri sayısız doğal güzelliği de barındırıyor. Bunların yanı sıra oldukça lezzetli mutfağı da bulunan Kayseri’de geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler şunlardır:

 1. Kayseri Kalesi
 2. Kayseri Saat Kulesi
 3. Mimar Sinan Evi
 4. Meryem Ana Kilisesi ve Kütüphanesi
 5. Bürüngüz Camii
 6. Atatürk Evi ve Müzesi
 7. Hunat Hatun Camii ve Külliyesi
 8. Erciyes Dağı
 9. Kapuzbaşı Şelalesi
 10. Sultansazlığı

İlgili İçeriğin Tamamı: Kayseri Gezilecek Yerler

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi