Konya mutfağı, dünyaca ünlü Türk mutfağının önemli bir parçasıdır. Konya yöresinde çok özel lezzetleri barındıran bu mutfak, sıcak ve lezzetli çorbaları, çeşitli sebze ve et yemekleri, meze ve tatlılarıyla ünlüdür. Özellikle etli ekmek mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. İncecik ve upuzun bir şerit halindeki hamurun üzerine kıyma koyarak yapılan etli ekmek, Konya mutfağının en ünlü yemeğidir.

Konya'da ne yenir

Etli Ekmek – Ferah Etliekmek

Etli ekmek, hamurun ince ve uzun şekilde açıldıktan sonra üzerine kıyma harcı eklenerek fırınlanması ile yapılmaktadır. Görsel olarak etkileyici görünmesi adına uzun bir tahta üzerinde servis edilmektedir. Konya’nın en ünlü yemeği olan etli ekmeği Meram’daki Ferah Etliekmek’te yiyebilirsiniz.

Adres: Dedekorkut, Beyşehir Cd. No:71, 42090 Meram/Konya

Çebiç – Kuzucu Ali

Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan çebiç, kuzu ciğerinden yapılan lezzetli bir yiyecektir. Izgarada pişirilen kuzu ciğeri yanında bulgur pilavıyla servis edilmektedir. Karatay’daki Kuzucu Ali lezzetli çebicin en güzel adreslerinden biridir.

Adres: Fevziçakmak,10642. Sk. No:21, 42050 Horozluhan Osb/Karatay/Konya

Arabaşı Çorbası – Efe Çorba

Tavuğun didiklenmesiyle hazırlanan yöresel bir çorba olan arabaşı çorbası, Konya’nın geleneksel lezzetlerinden biridir. Üzerine maydanoz eklenerek servis edilen arabaşı çorbası, içine hamur konularak tüketilmektedir. Arabaşı çorbasını tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Karatay’daki Efe Çorba’dır.

Adres: Akçeşme, Piri Esat Cd. No:13 D:E 42030, 42020 Karatay/Konya

Sac Arası – Biroğlu Baklava

Konya’nın popüler tatlılarından olan sac arası, özellikle özel günlerde ve düğünlerde yapılmaktadır. Adını piştiği iki sac arasından almaktadır. Üzerine kaymak ve Antep fıstığı konularak servis edilen sac arasını tüketebileceğiniz en iyi yerlerden biri Meram’daki Biroğlu Baklava’dır.

Adres: Havzan, Havzan Mahallesi, No, Merasim Sk. No:2, 42090 Meram

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi