Konya, çok sayıda cami, türbe ve medrese ile Türkiye'nin en ünlü dini turizm merkezlerinden biridir. Selçuklu döneminin sanat ve mimarisinin önemli bir vitrini olan şehir merkezindeki müzeler ve anıtlarla ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Konya, İstanbul veya Kapadokya kadar popüler olmayabilir ancak seyahatinizden farklı bir şey arıyorsanız kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir.

Konya zengin bir tarihe ve turistler için birçok cazibe merkezine sahiptir. Konya'ya gelen gezginler için ilk cazibe merkezi kesinlikle kıyafetleri ve her gün okuduğu kitaplar gibi tüm kişisel eşyalarını görebileceğiniz Mevlana Müzesi'dir. Ayrıca bunun dışında tarihteki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük ve birçok tarihi ve doğal güzelliklerin hepsi de görülmeye değerdir.

1. Çatalhöyük

çatalhöyük

Konya şehir merkezinin 43 kilometre güneydoğusunda yer alan Çatalhöyük, dünyanın en önemli kazı alanlarından biridir. Çatalhöyük’te yapılan kazılar sonucunda 9.000 yıl öncesine dayanan bir yerleşim yeri keşfedilmiştir. Bu, şimdiye kadar keşfedilen en büyük Neolitik alandır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Çatalhöyük’ü Konya gezilecek yerler listenize ekleyerek insanların göçebe yaşamdan ve küçük kabilelerden kent toplumlarına geçişine tanıklık ederek hala devam eden kazıları görebilirsiniz.

Çatalhöyük Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Çatalhöyük’ü haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Çatalhöyük’ü ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

2. Mevlana Müzesi

mevlana müzesi

Mevlana Müzesi, Konya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz yerlerinin başında gelmektedir. 1926 yılından beri hizmet veren bu müze Türkiye’nin en eski müzelerindendir. Mevlana’nın türbesinin de bulunduğu bu yer Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Müzede Mevlana ve Mevlevilik hakkında birçok eserin yanı sıra Anadolu Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eser de sergilenmektedir.

Mevlana Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Mevlana Müzesi’ni haftanın her günü 09.00 – 16.40 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. (Pazartesi günleri 10.00 – 16.40 saatleri arasında)
 • Mevlana Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

3. Kilistra Antik Kenti

kilistra antik kenti

Konya’nın Gökyurt köyünde yer alan Kilistra Antik Kenti, harika ve nostaljik havasıyla dikkat çekmektedir. Büyülü manzarasının yanı sıra muhteşem doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla da ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Kilistra Antik Kenti’nin tarihi Helenistik ve Roma dönemlerine kadar dayanmaktadır. Konya’nın Kapadokya’sı olarak adlandırılan Kilistra Antik Kenti’ni gezerek kaya mezarları, duvar resimleri, gözcü kuleleri gibi birçok tarihi eserleri yakından inceleyebilirsiniz.

Kilistra Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Kilistra Antik Kentini haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Kilistra Antik Kentine ziyaretler ücretsiz bir şekilde yapılabilir.

4. Tuz Gölü

tuz gölü

Konya’nın yanı sıra Ankara ve Aksaray illeri tarafından da çevrelenen Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Ayrıca birçok kuş türünün yanı sıra muhteşem bir manzaraya da sahip olan Tuz Gölü’nün en ünlü misafirleri ise flamingolar. Doğa ve fotoğraf meraklısı gezginler arasında oldukça popüler bir destinasyon olan Tuz Gölü’nü Konya gezinizde mutlaka ziyaret edin.

5. Meke Gölü

meke gölü

Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke Gölü, Türkiye’nin en güzel tabiat cennetlerinden biridir. Volkanik patlamalar sonucu oluşan bu göl yerli ve yabancı fotoğraf meraklısı gezginlerin favori yerlerinin başında gelmektedir. Konya’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz üyelerinden biri olan Meke Gölü’nü ziyaret ederek doğa manzarasını ve göçmen kuşları yakından görebilirsiniz.

6. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

konya tropikal kelebek bahçesi

60 farklı kelebek türüne ait binlerce kelebeğe ve onlarca bitki türüne ev sahipliği yapan bu bahçe Türkiye’de türünün tek örneğidir. Avrupa’nın en büyük kelebek bahçesi de olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, özellikle çocuklarınız ile güzel vakitler geçirebileceğiniz muhteşem bir doğal güzelliktir.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Konya Tropikal Kelebek Bahçesini pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Konya Tropikal Kelebek Bahçesine girişler ücretlidir.

7. Yerköprü Şelalesi

yerköprü şelalesi

Konya’nın en popüler doğal güzelliklerinden biri olan Yerköprü Şelalesi, eşsiz güzelliği ve ilginç jeolojik yapısı ile Konya’da gezilecek yerler arasında kendisine yer bulmaktadır. Göksu Nehri’nin yanında bulunması sebebiyle Göksu Şelalesi olarak da adlandırılan Yerköprü Şelalesi, Göksu Nehri ve Karasu Çayı’nın birleşmesi sonucu oluşmuştur. Kamp ve kaya tırmanışı etkinliklerinin de yapıldığı Yerköprü Şelalesi’ni Konya geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8. Tınaztepe Mağarası

tınaztepe mağarası

Turizme açılmış mağaralar arasında Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun üçüncü mağarası olan Tınaztepe Mağarası, yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. 22 kilometre uzunluğundaki Tınaztepe Mağarasının yaklaşık 230 milyon yıllık olduğu düşünülmektedir. Sağlık turizmi açısından da oldukça yararlı bir havaya sahip olduğu söylenen mağarada sarkıt, dikit, damlataş havuzları ve göletler gibi birçok doğal oluşum da bulunmaktadır.

9. Karatay Medresesi

karatay medresesi

1251 yılında Selçuklu emiri Celaleddin Karatay tarafından yapılan Karatay Medresesi, 1955 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir. Sille taşları ile tasarlanan medrese, Selçuklu dönemine özgü taş ve ahşap mimarisini de çok güzel yansıtmaktadır. Çini Eserler Müzesi olarak da bilinen Karatay Medresesi’ni gezerek çini süslemeli eserleri inceleyebilirsiniz.

10. İnce Minareli Medrese

ince minareli medrese

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan İnce Minareli Medrese, Selçuklu dönemine ait harika taş mimarisi ile yapılmış bir yapıdır. 1264 yılında Vezir Sahip Ata Fahrettin tarafından yapılan medrese günümüzde Ahşap Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle çinilerle süslenmiş minaresi ile oldukça ilgi çekici olan İnce Minareli Medrese’yi Konya gezilecek yerler listenize ekleyerek ahşap ve taş eserleri yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

11. Konya Arkeoloji Müzesi

konya arkeoloji müzesi

Türkiye’nin en eski müzelerinden biri olan Konya Arkeoloji Müzesi, Konya’nın tarihi güzelliklerini keşfetmek için en ideal yerlerden biridir. Müzede, tarih öncesi, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eserler sergilenmektedir. Müzedeki eserler şehrin çevresinde bulunan çeşitli kazı alanlarından çıkarılmaktadır. Konya Arkeoloji Müzesi’ni Konya gezinizde mutlaka gezerek tarihin derinliklerinde harika bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Konya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Konya Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

12. Japon Kyoto Parkı

japon kyoto parkı

Konya, Japonya’nın Kyoto şehri ile kardeş bir şehirdir. Kardeş şehrinin adını yaşatmak isteyen Konya’da yapılan bu park, tipik Japon mimarisi ile inşa edilmiştir. Yaklaşık 36.000 m2 alan üzerine kurulmuş olan Japon Kyoto Parkı ziyaretçilerine çok farklı bir deneyim fırsatı sunmaktadır. Siz de Japon Kyoto Parkı’nı Konya gezilecek yerler listenize ekleyerek harika bir atmosferle Japon kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Ayrıca Japon Kyoto Parkı, sunduğu farklı atmosferle Konya’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında da bulunmaktadır.

13. Konya Bilim Merkezi

konya bilim merkezi

Özellikle çocuklar ve gençler için oldukça yararlı bir yer olan Konya Bilim Merkezi, Selçuklu ilçesinde yer almaktadır. Başta astronomi olmak üzere birçok serginin bulunduğu Konya Bilim Merkezi, Tübitak tarafından da desteklenmektedir ve 100.000 m2 alan üzerine inşa edilmiştir. Bunun yanı sıra Konya’nın en önemli yeşil alanlarından biri olma özelliğine de sahiptir.

Konya Bilim Merkezi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Konya Bilim Merkezi’ni pazartesi günleri dışında hafta içi 09.00 – 17.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Konya Bilim Merkezi’ne girişler ücretlidir.

14. Nasreddin Hoca Türbesi

nasreddin hoca türbesi

Konya’nın ve Türk tarihinin önemli figürlerinden biri olan Nasreddin Hoca’nın türbesi Konya’nın Akşehir ilçesinde yer almaktadır. Konya gezilerinin uğrak yerlerinin başında gelen Nasreddin Hoca Türbesi, 12 köşe ve külah şeklindeki çatısı ile Türk - İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

15. Aziziye Camii

aziziye camii

Mimari tutkunu gezginlerin favori yerlerinden biri olan Aziziye Cami, 1676 yılında Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1867 yılında gerçekleşen yangında büyük hasar görmüş ve restore edilmiştir. Restore edildiği zamanın en ünlü mimari akımlarından olan Barok mimari ile Osmanlı mimarisinin kusursuz bir birleşimi olan Aziziye Camii, Konya’daki en güzel tarihi hazinelerden biridir.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi