Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi'nde bulunur. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kahramanmaraş, yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turisti ağırlar. Tarihi kaleler, camiler, konaklar, şelaleler, çarşılar, yaylalar ve tabiat parkları gibi birçok gezilecek yer Kahramanmaraş’ta bulunur. Oldukça misafirperver bir şehir olan Kahramanmaraş, ziyaretçilerine harika bir tatil imkanı sunarken turist ağırlama konusunda da oldukça başarılıdır.

1. Kahramanmaraş Kalesi

kahramanmaraş kalesi

Milattan önce zamanın sonlarında inşa edilen Kahramanmaraş Kalesi, şehir merkezinde bulunan tarihi yapıdır. Tarih boyunca Asurlular, Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılan kale günümüze kadar gelmiştir. Başta dört Maraş aslanı olmak üzere birçok tarihi eserin de çıkarıldığı Kahramanmaraş Kalesi’nin eserlerinin birçoğu Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Maraş geziniz sırasında bu tarihi kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın.

2. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Sadece şehrin değil tüm Türkiye’nin en önemli müzelerinden olan Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi oldukça eski bir tarihe sahiptir. Sırasıyla 1947 yılında Taş Medrese’de, 1961’de Kahramanmaraş Kalesi’nde, 1975’te Azerbaycan Bulvarı’nda yer alan Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi, 2012’den beri bugünkü yerinde hizmet veriyor. 30.000’den fazla eserin bulunduğu Kahramanmaraş Müzesi’nde özellikle Antik Fil Sergi Salonu ve Mozaik Sergi Salonu büyük ilgi çekiyor.

3. Abdülhamid Han Camii

Abdülhamid Han Camii

Kahramanmaraş’ın en önemli simgelerinden olan Abdülhamid Han Camii, şehirde en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Harika bir mimariye sahip olan bu cami 1993 yılında inşa edilmeye başlamıştır ve 2011’de ibadete açılmıştır. 4 minaresi ve 32 kubbesi bulunan bu devasa camide aynı anda 20.000 kişi ibadet edebilir. Kahramanmaraş gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken Abdülhamid Han Camii’ni Maraş seyahatinizde mutlaka ziyaret edin.

4. Başkonuş Yaylası

Başkonuş Yaylası

Kahramanmaraş her ne kadar tarihi yerleriyle ön plana çıksa da görülmeye değer birçok doğal güzelliği de bulunur. Bu yerlerden biri olan Başkonuş Yaylası ziyaretçilerine doğanın keyfini çıkarma imkanı sunar. Özellikle Kahramanmaraş’ın sıcaklarından kaçmak için en ideal yerlerden olan bu yaylada doğa yürüyüşü, piknik ve kamp gibi birçok aktiviteyi yapabilirsiniz. Doğanın en güzel hallerine tanıklık etmek ve tertemiz havanın keyfini sürmek için Başkonuş Yaylası’nı Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

5. Galgamaç Şelalesi Toprakhisar Kanyonu

Galgamaç Şelalesi Toprakhisar Kanyonu

Toprakhisar Kanyonu, Kahramanmaraş şehrinin en ünlü doğal güzelliklerindendir. Bu kanyonun içerisinde yer alan Galgamaç Şelalesi ise yaklaşık 20 metre yükseklikten akan suların oluşturduğu muhteşem görüntü ile Kahramanmaraş’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 8 kilometre uzunluğa sahip olan Toprakhisar Kanyonu’nun içerisinde yer alan Galgamaç Şelalesi sahip olduğu doğal havuzuyla her doğa severin Kahramanmaraş gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir yerdir.

6. Dondurma Müzesi

Dondurma Müzesi

Dünyaca ünlü Maraş dondurmasının ana vatanı olan Kahramanmaraş’ta bu dondurmalar adına bir müze olmazsa olmazdı. Dulkadiroğulları zamanında inşa edilmiş olan bu yapı Osmanlı zamanında da birçok restorasyona uğramıştır. 2018 yılından beri Dondurma Müzesi olarak kullanılan bu yapıda ünlü Maraş dondurmalarının yapımında kullanılan malzemelerden dondurma sergilerine kadar birçok şeye tanıklık edebilirsiniz. Özellikle çocuklarınızla eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz Dondurma Müzesi’ni Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Dondurma Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Dondurma Müzesi’ni haftanın her günü 08.00 – 12.00 ve 13.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Dondurma Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

7. Tarihi Ceyhan Köprüsü

Tarihi Ceyhan Köprüsü

Ceyhan Nehri’nin üzerinde yer alan Tarihi Ceyhan Köprüsü şehir merkezine yakın konumda yer alıyor. 15. yüzyılda Dulkadiroğulları tarafından inşa edildiği düşünülen bu köprü büyük küçük 6 kemerden oluşuyor. Yaklaşık 160 metre uzunluğa sahip olan Tarihi Ceyhan Köprüsü günümüze kadar sağlam ve aynı güzellikte gelebilmiştir. Kahramanmaraş’ın en güzel tarihi yapılarından olan Tarihi Ceyhan Köprüsü’nü Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize ekleyerek Ceyhan Nehri’nin muhteşem manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

8. Döngel Mağaraları

Döngel Mağaraları

Maraş ve Kayseri arasında kalan Döngel Köyü’nde bulunan bu mağaralar şehirdeki ilk yerleşim yeri olduğu düşünüldüğünden dolayı oldukça önemlidir. Üç mağaradan oluşan Döngel Mağaraları, şelaleleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle yaz aylarında buradaki çayın etkisiyle serin bir hava bölgede hakimdir. Bundan dolayı da şehrin en çok tercih edilen dinlenme yerlerinden biri burasıdır. Burada bulunan küçük göletlerde yüzme imkanı da bulabileceğiniz Döngel Mağaralarını Maraş gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi