İzmir'de ne yenir

Türkiye’nin en ünlü gastronomi şehirlerinden olan İzmir’de birbirinden lezzetli yemek ve tatlılar bulunur. İzmir’e gelmişken bu lezzetleri yerinde yemek ise tatlarına tat katacaktır. Mutlaka denemeniz gereken lezzetler ve mekanlar ise şu şekildedir:

Boyoz – Alsancak Dostlar Fırını

İzmir mutfağının en ünlü yiyeceklerinden olan boyoz, şehrin her köşesinde bulabileceğiniz bir hamur işidir. Boyoz; sade, patlıcanlı, ıspanaklı, tahin pekmezli ve mozzarellalı çeşitleriyle ön plana çıkar. Genellikle kahvaltıda tüketilen boyozun en ünlü mekanı ise Alsancak’ta bulunan Dostlar Fırınıdır.

Dostlar Fırını Adres: Alaçatı, Atatürk Blv. No:64/A, 35930 Çeşme/İzmir

Kumru – Kumrucu Ömür

Çeşme’nin en ünlü yiyeceklerinden olan kumrunun ünü İzmir sınırlarını çoktan aşmış durumdadır. Susamlı ekmeğinin arasında salam, sucuk, sosis, peynir, domates gibi malzemeler eklenerek yapılan kumrunun en ünlü adresi ise Karşıyaka’daki Kumrucu Ömür’dür.

Kumrucu Ömür Adres: Bostanlı, Girne Blv No.2A, 35540 Karşıyaka/İzmir

Söğüş – Söğüşçü Cimbom

İzmir’in meşhur sokak lezzetlerinden olan söğüş, kuzu kellesinin beyin, dil ve yanak bölümlerinden yapılır. İnce ince kıyıldıktan sonra baharatlar, yeşillik ve soğanla dürüm olarak servis edilen söğüşün en doğru adresi ise Konak’taki Söğüşçü Cimbom’dur.

Söğüşçü Cimbom Adres: 855, Konak Mahallesi, Sokak No:17/A Kemeraltı, 855. Sk., 35250 Konak

Bomba – Çelebi Unlu Mamüller

İnce hamuru ve içindeki akışkan çikolatası ile oldukça lezzetli bir tatlı olan bomba, İzmir’in en ünlü lezzetlerindendir. İsminin neden bomba olduğunun alınan ilk ısırıktan sonra anlaşıldığı İzmir bombasının en ünlü mekanı ise Alsancak’taki Çelebi Unlu Mamüller.

Çelebi Unlu Mamüller Adres: 855, Konak Mahallesi, Sokak No:17/A Kemeraltı, 855. Sk., 35250 Konak

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi