Ege sahillerinde bulunan birbirinden güzel plajları ile deniz turizminin popüler yerlerinden olan İzmir, her mevsim doğal ve tarihi güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistleri büyülemeyi başarır. Masmavi denizi, göz alabildiğince uzayan plajları, tarihi yapısı ve buna benzer birçok özelliğiyle hem şehir hayatını iliklerinize kadar hissedecek hem tarihin derinliklerine yolculuğa çıkacak hem de muhteşem denizinin tadını çıkarabileceksiniz. Bunların yanı sıra doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık, kampçılık, dağcılık, bisiklet sürme gibi birçok aktiviteyi yaparak İzmir gezinizden maksimum keyif alabilirsiniz.

1. İzmir Saat Kulesi

izmir saat kulesi

Konak ilçesinde yer alan İzmir Saat Kulesi, şehrin en ünlü simgesidir. 4 katlı ve 25 metre yüksekliğinde olan kule, 1901 yılında II. Abdülhamid adına yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında yer alan ve ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen İzmir Saat Kulesi, İzmir’in tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçasıdır.

2. Efes Antik Kenti

efes antik kenti

Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, Sadece İzmir’in değil tüm Türkiye’nin en popüler tarihi yerlerindendir. Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına uzanan bu antik kent, dünya tarihinin en önemli eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapar. Efes Antik Kenti, arkeolojik açıdan önemli bir yerdir ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alır. Antik kentte bulunan en önemli eserler, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro ve Hadrian Tapınağıdır.

3. Teos Antik Kenti

teos antik kenti

Seferihisar ilçesinde yer alan Teos Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 1000 yıllarına kadar dayanır. Antik çağda önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Teos Antik Kenti birçok önemli sanatçı ve filozof yetiştirmiştir. Zamanında İyonya’nın en zengin kentlerinden biri olan Teos Antik Kenti, Efes Antik Kenti kadar ihtişamlı bir kenttir. Kentteki önemli yapılar arasında ise Dionysos Tapınağı, Bouleterion ve Teos Tiyatrosu bulunur.

4. Agora Ören Yeri

agora ören yeri

Konak ilçesinde yer alan Agora Ören Yeri, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunur. İzmir Agorası ve Smyrna Agorası isimleriyle de bilinen Agora Ören Yeri, Roma döneminde pazar yeri ve Osmanlı döneminde mezarlık olarak kullanılmıştır. Ziyaretçilerine tarihin derinliklerine inme fırsatı veren bu etkileyici tarihi yer, her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlar.

5. Birgi Köyü

birgi köyü

Ödemiş ilçesinde yer alan Birgi köyü, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan birçok konak ve taş evlere ev sahipliği yapıyor. Tarihte Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik de yapmış olan bu köy, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunuyor. Güdük Minare Mescidi, Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ve Çakırağa Konağı, bu etkileyici köyde görülmesi gereken başlıca yerlerdendir.

6. Şirince Köyü

şirince köyü

Selçuk ilçesinde yer alan Şirince köyü, 21 Aralık 2012 tarihinde Maya takvimine göre dünyanın sonunun yaşanacağı fakat Şirince köyünün kurtulacağının iddia edilmesiyle popüler olmuş bir köydür. Eski bir Rum kasabası olan Şirince köyü o tarihten beri yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Yemyeşil doğası, tarihi Rum evleri ve dünyaca ünlü şaraplarıyla Şirince köyü, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

7. İzmir Tarihi Asansör

izmir tarihi asansör

Konak ilçesinde yer alan Tarihi Asansör, 58 metre yüksekliğindedir ve 155 basamaklıdır. 1907 yılında yapılan bu asansör, şehrin en ünlü simgelerindendir. Muhteşem taş mimarisiyle yapılmış olan Tarihi Asansör, ziyaretçilerine 58 metre yükseklikten manzaranın keyfini yaşama imkanı sunuyor.

8. Kadifekale

kadifekale

Konak ilçesinde yer alan Kadifekale, Pagos Tepesi’nde bulunan muhteşem İzmir Körfezi manzaralı bir kaledir. Yapımında taş ve tuğla kullanılan Kadifekale’nin, batı ve güney surları ile beş kulesi günümüze kadar ulaşmıştır. Kuleleri 20-35 metre arasındadır ve içerisinde devasa bir sarnıç bulunur. UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesinde de bulunan bu kale, İzmir’in en güzel fotoğraflarının çekilebildiği harika bir yerdir.

9. Ilıca Plajı

ılıca plajı

Çeşme ilçesinde yer alan Ilıca Plajı, Türkiye’nin en güzel plajlarındandır. Oldukça sığ olan denizi, ince kumlu sahili ve ılık suyuyla ünlü olan bu plajın termal suyu romatizma sorunu yaşayanlara iyi geldiği söylenir. Türkiye’nin mavi bayraklı plajlarından biri olan Ilıca Plajı, İzmir’de denize girilecek en iyi yerlerdendir.

10. Kalem Adası

kalem adası

Dikili ilçesinde yer alan Kalem Adası, İzmir’in saklı cennetlerindendir ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinir. Mavi bayraklı plajları bulunan bu adanın sularının da şifalı olduğu söylenir. Ayrıca Kalem Adası’nda tekne turları, dalış, botanik bahçe gezintisi gibi birçok aktivite de yapılır. Bademli köyünden tekne turları ile ulaşımın sağlandığı Kalem Adası, yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.

11. Homeros Vadisi

homeros vadisi

Bornova ilçesinde yer alan Homeros Vadisi’nin uzunluğu yaklaşık olarak 7 kilometredir. Vadi içerisinde bulunan mağarada, İlyada ve Odysseia kitabının yazarı ünlü antik çağ yazarı olan Homeros’un yaşamış olduğu düşünüldüğünden dolayı vadiye onun ismi verilmiştir. Vadinin çevresinde, antik Roma dönemine ait kalıntılar ve çeşitli arkeolojik siteler de bulunur.

12. Nebiler Şelalesi (Aşıklar Şelalesi)

nebiler şelalesi

Dikili ilçesinde yer alan Nebiler Şelalesi, Aşıklar Şelalesi ismiyle de bilinir. Tam anlamıyla İzmir’in saklı cennetlerinden olan bu şelale, büyüleyici manzarası ve su sporlarına elverişli olması sebebiyle su sporu yapan kişiler, piknikçiler ve kampçılar tarafından da tercih edilir. Ayrıca derin olmayan göletinde serinlemek İzmir sıcağını engellemek adına kesinlikle size yardımcı olacaktır.

13. Kıbrıs Şehitleri Caddesi

kıbrıs şehitleri caddesi

Konak ilçesinde yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Kıbrıs Harbi'nde hayatını kaybeden Türk askerleri için anıt olarak inşa edilmiştir. Cadde, Atatürk Meydanı'na ve Konak Meydanı'na yakın bir konumda yer alır. Şehrin en ünlü caddesi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin eski adı Mesudiye Caddesi’dir. İzmir’in İstiklal Caddesi olarak da bilinen Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde birçok restoran, kafe, bar, kitapçı ve alışveriş yerleri bulunur.

14. Basmane

basmane

Konak ilçesinde yer alan Basmane semti, eski Türk evleriyle bilinen bir yerdir. Ünlü Basmane Garı’nın da bulunduğu bu yer, Konak Meydanı'na yakın bir konumda yer alır. Basmane, tren ve otobüs terminali, alışveriş ve yeme-içme seçenekleri, konaklama seçenekleri ve çeşitli kültürel etkinlikler için ideal bir yerdir.

15. İzmir Milli Kütüphane

izmir milli kütüphane

Konak ilçesinde yer alan Milli Kütüphane, 23 Nisan 1912 tarihinde özel girişimlerle kurulmuştur. Kütüphanenin içerisinde 670 binin üzerinde kitap, 4800'ün üstünde dergi ve 7400’ün üstünde gazete bulunur. Ayrıca bazı ünlü kitapların orijinal baskısı ve 72 adet Kuran-ı Kerim koleksiyonu yer alır. Milli Kütüphane binası Türk neo-klasik mimari tarzında tasarlanmış iki katlı bir yapıdır. Türkiye'de kütüphane olarak planlanan ender yapılardandır.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi