İzmir şehir içi ulaşım

İzmir’de şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, taksi, şahsi araç, tramvay, metro ve kiralık araçla sağlanır. Tüm bu seçenekler arasında araç kiralama işlemi yapmak en rahat ve hızlı yöntemdir. Otobüs ile seyahat etmek için ESHOT otobüs işletmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca İzmir’de, Bergama-Alsancak-Selçuk arası banliyö tren hattı ve Balçova-Bornova arası metro hattı da bulunur. Yine Bostanlı - Karşıyaka - Alsancak - Konak - Göztepe gibi yerler arasında feribot seferleri de düzenlenir.

Metro ile Ulaşım

İzmir Metrosu, şehrin en kapsamlı ve tercih edilen ulaşım ağlarındandır. F. Altay, Poligon, Göztepe, İzmirspor, Hatay, Üçyol, Konak, Çankaya, Basmane, Hilal, Halkapınar, Stadyum, Sanayi, Bölge, Bornova, Ege Üniversitesi, Evka 3 olmak üzere toplam 17 istasyonu bulunur. Ayrıca istasyonların hepsinde yürüyen merdiven, asansör, görme engelliler için destek sistemi ve tekerlekli sandalye şarj istasyonları vardır.

İzmir Metrosu 06.00-00.20 saatleri arasında hizmet verir. Sefer sıklıkları ortalama olarak 5 dakikadır. Yoğun saatlerde ise sefer sıklığı 3,5 dakikaya düşürülür. Bornova, Halkapınar, Hatay, Üçyol ve Evka 3 istasyonlarından otobüs ve banliyö hattına direkt aktarma sağlanabilir. Konak istasyonundan otobüs, vapur ve tramvay; F. Altay istasyonundan ise otobüs ve tramvay aktarması bulunur.

Tramvay ile Ulaşım

Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinin yakınlarında bulunan Karşıyaka Tramvay Hattı’na İzmir metrosunun Halkapınar, Alsancak Gar, Konak ve F. Altay duraklarından ulaşılabiliyor. Ataşehir, Çevre Yolu, Mavişehir, M. K. Atatürk Spor Salonu, Bilim Müzesi, Atakent, Selçuk Yaşar, Vilayet Evi, Çarşı, Bostanlı İskele, Yunuslar, Nikah Sarayı, Karşıyaka İskele, Alaybey olmak üzere 14 duraktan oluşan Karşıyaka Tramvay Hattı’nın sefer süresi 33 dakika ve sefer sıklığı 8 dakikadır.

Halkapınar, Urla, Seferihisar, Karaburun ve Çeşme gibi önemli yerlere ulaşım alternatifi olan Konak Tramvay Hattı ise Halkapınar, Üniversite, Havagazı, Alsancak Stadyum, Alsancak Gar, Atatürk Spor Salonu, Hocazade Camii, Kültürpark Atatürk Lisesi, Gazi Bulvarı, Konak İskele, Karataş, Karantina, Köprü, Sadık Bey, Göztepe, Güzelyalı, AASSM, Üçkuyular, Fahrettin Altay duraklarından oluşur. Konak Tramvay Hattı’nın sefer süresi 45 dakika ve sefer sıklığı yaz döneminde ortalama 7 dakika, kış döneminde ise 6 dakikadır.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve metro-banliyö hattı ile ulaşım sağlamak mümkündür. 200, 202 ve 204 hat numaralı otobüslerle Adnan Menderes Havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca havalimanından banliyö hattı ile Hilal - Halkapınar veya Alsancak aktarma duraklarında inerek İzmir metrosuna geçiş yapabilir ve şehir merkezine gidebilirsiniz. Eğer zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak isterseniz Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama işlemini tercih edebilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi