Tarihi ve kültürel yerleri, doğal güzellikleri ve eğlence aktiviteleri dışında yöresel yemekler de bir şehri gezmek için önemli kriterlerdendir. Eskişehir’in de kendine özgü yemekleri çoğu şehrimizde olduğu gibi oldukça lezzetlidir. Özellikle hamur işi, çorba ve sulu yemekler Eskişehir mutfağında ayrı yer tutmaktadır. Geziniz esnasında mutlaka tatmanız gereken yemekleri ve nerede yiyeceğinizi sizler için hazırladık.

Eskişehir'de ne yenir

Çibörek – Eskişehir Çibörek Evi

Aslında Tatar yemeği olan çibörek, Anadolu’ya göç eden Tatarlar sayesinde Eskişehir’in imza yemeklerinden biri olmuştur. Kıyma, soğan ve baharatın olduğu harçla doldurulan yufkanın yağda kızartılmasıyla yapılan çibörek, diğer börek çeşitlerine nazaran daha hafiftir. Geziniz sırasında Eskişehir Çibörek Evi’ne uğrayarak bu leziz yemeği tadabilirsiniz.

Adres: Akarbaşı, Atatürk Blv. No:97, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Balaban Köfte – Köftes Balaban Kebap & Çibörek

Eskişehir’in tarihi yemeklerinden olan Balaban köfte, Balaban kebabı olarak da adlandırılmaktadır. En altında küp şeklindeki tırnak pideler, üzerinde leziz Balaban köfteleri, en üstte ise domates sosu, yoğurt ve közlenmiş biberle sunumu yapılan Balaban köfte, şekil itibariyle Bursa’nın pideli köftesine benzemektedir. Balaban köftesini en iyi Odunpazarı’ndaki Köftes Balaban Kebap & Çibörek’te yiyebilirsiniz.

Adres: Akcami, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Yufkalı Büryan – Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

Aslında Güneydoğu Anadolu yöresine ait olan yufkalı büryan, şehre gelen göçmenler sayesinde Eskişehir mutfağına kazandırılmıştır. Kuzu ve tavuk eti seçenekleri bulunan yufkalı büryan genellikle ayranla birlikte servis edilmektedir. Yufkalı büryanı tadabileceğiniz en iyi yer Odunpazarı’ndaki Abdüsselam Balaban Kebap Salonu’dur.

Adres: Arifiye, Belediye Sk. No:11, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Sivrihisar Baklavası – Zeliha Ana

Eskişehir mutfağının en popüler tatlısı olan Sivrihisar baklavası, Muska baklavası olarak da bilinir. Cevizli bir baklava çeşidi olup üstüne soğuk şerbet dökülerek hazırlanır. Antep baklavasından yapımı ve şekli olarak farklı olan Sivrihisar baklavasını yiyebileceğiniz en iyi yer ise Odunpazarı’ndaki Zeliha Ana’dır.

Adres: Kurtuluş, Sunam Sk. 8/A, 26600 Odunpazarı/Eskişehir

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi