1. Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Abdülmecit tarafından yaptırılan Meriç (Mecidiye) Köprüsü; Edirne - Karağaç yolunda Meriç Nehri üzerinde yer alıyor. 263 metre uzunluğundaki köprünün, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeri bulunuyor. Ortasında mermerden bir yazıt köşkü olan köprü, Edirne’nin sembollerinden biri olmasının yanı sıra Osmanlı Dönemi’ne ait en güzel köprü örneklerinden de biri.

2. Selimiye Camii

Selimiye Camii

Osmanlı Dönemi’nin en güzel ve en önemli eserlerinden birisi Selimiye Camii olarak karşımıza çıkıyor. Edirne’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir eserdir. II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Caminin yapımına 1568 yılında başlanmıştır. Mimar Sinan Selimiye Camii için “Ustalık eserim” demiştir. Camii 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı 2011 yılında ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

3. Kırkpınar Er Meydanı

Kırkpınar Er Meydanı

Edirne seyahatiniz temmuz ayına denk geliyorsa şanslı sayılırsınız! Her yıl temmuz ayında yapılan Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’ni izleyebilirsiniz. Hakkında çeşitli efsaneler olan Kırkpınar güreşleri Osmanlı Dönemi’nden bu yana yapılıyor. Eğer bu sıra dışı sporu tam yerinde izlemek isterseniz temmuz ayında Edirne’ye gidebilir ve bu şenliğe ortak olabilirsiniz.

4. Sweti George Bulgar Kilisesi

Sweti George Bulgar Kilisesi

Sweti George Bulgar Kilisesi’nin 1880 yılında inşası tamamlanmış olup ardından ibadete açılmıştır. Edirne’nin Kıyık kentinde bulunan Sweti George Bulgar Kilisesi dönemin kralının kızını ejderden kurtaran bir Bulgar asker anısına Sultan II. Abdülhamit Han emriyle inşa edilmiştir. Zaman içinde bakımsızlıktan harabe haline gelen kilise, 2004 yılında restorasyondan sonra tekrar ibadete açılmıştır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Günleri: Pazartesi ve salı hariç her gün.

Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00

Adres: Barutluk, Sv. Georgi kilisesi Sk. No:5, 22020 Edirne Merkez/Edirne

5. Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı

Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne merkezinde yer alan Rüstempaşa Kervansarayı, Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Rüstempaşa tarafından Osmanlı mimarisinin ustası Mimar Sinan’a yaptırılan kervansarayın içerisinde, dikdörtgen avlular çevresinde 2 katlı odalar bulunuyor. Revaklı avlularıyla dikkat çeken yapı, 1972 yılında renove edilerek otel olarak hizmet vermeye başlıyor. 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü alan Kervansaray, ulaşıma elverişli konumu ile Edirne’de görülecek yerler listesine mutlaka eklenmeli!

6. Karaağaç Tren Garı

Karaağaç Tren Garı

Abdülhamit döneminde yapılan Karaağaç Tren Garı günümüzde, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak hizmet veriyor. İstanbul’daki Sirkeci Garı örnek alınarak yapılan garın mimarı ise Mimar Kemalettin Bey. Bahçesinde bir vagonun da sergilendiği Karaağaç Tren Garı’nı Edirne ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Günleri: Her gün

Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:30

Adres: Karaağaç, Karaağaç Cd. No:50, 22100 Edirne Merkez/Edirne

7. Enez Kalesi

Enez Kalesi

Enez Kalesi, Edirne merkeze 80km mesafe uzaklıkta yer alıyor. Edirne’nin en turistik yerleri arasında yer alan Enez Kalesi yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Yaklaşık 800 metrekare alanı kapsayan kaleye otobüs, özel araç ya da kiralık araçla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yılın her günü ziyarete açık olan kalede araç parkı için uygun bir bölüm de bulunuyor. Giriş ücreti bulunmayan Enez Kalesi’ni ziyaret etmek Edirne yapılacaklar listenizde mutlaka yer etmeli!

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Günleri: Her gün

Ziyaret Saatleri: Her saat açıktır

Adres: Gaziömerbey, Kale Caddesi, Bahçeler Sokak, 22700 Enez/Edirne

8. Bahai Evi (Beyaz Ev)

Bahai Evi (Beyaz Ev)

Bahailerin kullandığı kutsal evdir. Bahailik, İslamiyet'ten ayrılmış bir tarikattır. Bahailer için kutsal olan bu eve Bahailer “Arz-ı Sır” veya “Sır Kenti” adını verirler. Müslümanlar için Kabe neyse, Bahailer için de bu ev aynı kutsallıktadır. Tarikatın kurucusu Bahaullah o dönemde Osmanlıların sınırları içinde bulunan İran’dan 1864 yılında, önce İstanbul’a, sonra Edirne’ye gelmiş ve Edirne’de yaklaşık 4,5 yıl yaşamıştır. Bu evde kaldığından dolayı ev kutsaldır. Dünyanın her yerinden ziyaretçiler gelmektedir.

9. Edirne Eski Camii

Edirne Eski Camii

Edirne’nin en eski camilerinden biri olan Eski Camii, Edirne Ulu Camii ismiyle de biliniyor. Yapımına Sultan Süleyman döneminde başlanan eserin tamamlanması yaklaşık 10 yıllık bir süre almış ve 1414 yılında Mehmet Çelebi döneminde bitirilmiş. Kare plana sahip camide dokuz kubbe bulunması, çok kubbeli Osmanlı camileri arasında gösterilmesini sağlıyor. III. Mustafa ve II. Ahmet’in kılış kuşandığı yer olmasıyla da tarihi öneme sahip olan Eski Camii mutlaka Edirne’de gezilecek tarihi yerler listenize eklenmeli.

10. Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu

Yabancı turistlerin gözde Edirne gezilecek yerlerinden biri olan Büyük Sinagog, Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise 3. Büyük sinagogu olmasıyla meşhurdur. 1983 yılına kadar Yahudiler tarafından ibadethane olarak kullanılan Sinagog, o tarihten sonra şehirdeki Yahudi nüfusun azalmasıyla birlikte turistik bir mekan haline geldi. Maarif Caddesi üzerinde bulunan sinagoga kısa bir yürüyüşle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç her gün.

Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00

Adres: Dilaverbey, Maarif Cd. No:75, 22020 Edirne Merkez/Edirne

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi