Ankara'da ne yenir

Ankara zengin tarihi ve kültürel güzellikleri dışında yemekleriyle de bilinen bir şehirdir. Osmanlı ve Türk mutfaklarının bir yansıması olan Ankara mutfağının birçok yöresel lezzeti bulunmaktadır. Bu lezzetleri kesinlikle yerinde denemenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka denemeniz gereken lezzetler ve yerler şu şekildedir:

Ankara Tavası – Meşhur Tavacı Recep Usta

Şehrin en ünlü yöresel lezzetlerinden olan Ankara Tavası, kuzu eti ile yapılan bir et yemeğidir. Soğan, sarımsak, domates, biber gibi malzemelerin de eklendiği bu lezzet Ankara gezisi sırasında mutlaka denenmelidir. Ankara Tavasını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri ise Çankaya’daki Meşhur Tavacı Recep Usta’dır.

Adres: Güzeltepe, Dikmen Vadisi 3. Etap No: 2, 06450 Çankaya/Ankara

Aspava – Meşhur Özçelik Aspava

“Allah, sağlık, para, afiyet versin, amin” cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşturulan Aspava aslında yemek çeşidi değil, restoran çeşididir. Mezeler, yemek, tatlılar ve çaydan oluşturulan alternatif menüler demek daha doğrudur. Aspava denildiği zaman akla ilk gelen yer ise Çankaya’daki Meşhur Özçelik Aspava’dır.

Adres: Muhsin Ertuğrul, Belligün Cd. No: 10, 06660 Çankaya/Ankara

Beypazarı Güveci – Tarihi Güveç Fırını

Ankara mutfağının en popüler yemeklerinden olan Beypazarı güveci, kuşbaşı et, pirinç, et suyu, domates ve biber kullanılarak hazırlanan bir yemektir. Görüntü olarak normal güveçten farklı olan Beypazarı güveci, tarihi Beypazarı ilçesini ziyaret ettiğinizde mutlaka denemeniz gereken ir lezzettir. Beypazarı güvecini yiyebileceğiniz en iyi mekan ise Tarihi Güveç Fırını’dır.

Adres: Beytepe, Bostancılar Sk. No:34, 06730 Beypazarı/Ankara

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi