Ankara hakkında bilmeniz gerekenler

Ülkemizin başkenti Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, yaklaşık 5.800.000 nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir. Eskişehir, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray ve Konya’ya komşu olan Ankara’nın 25 ilçesi bulunur. 24.521 km² yüzölçümüne sahip olan Ankara, Türkiye’nin yüzölçümü en büyük üçüncü şehridir. Ankara’nın plaka kodu 06, alan kodu ise 312’dir. Her ne kadar şehirde deniz bulunmasa da Ankara, ismini Yunanca ve Frigya dilinde gemi çapası anlamına gelen “Anküra”dan almıştır.

Ülkemizin başkenti olması sebebiyle bakanlık binaları Ankara’da bulunmaktadır. Birçok tarihi ve doğal güzelliklere de ev sahipliği yapan Ankara aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ticaret şehirlerinden biridir. Özellikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi uykusunda uyuduğu yer olması sebebiyle Ankara’nın her Türk insanı için yeri farklıdır. Her Türk gencinin bir gün mutlaka Ankara’yı ziyaret ederek atasının huzuruna çıkması gerekmektedir.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi