Arama yapın

Yöresel Lezzetler: Adana’da Ne Yenir?

Yöresel Lezzetler: Adana’da Ne Yenir?
Sinan Daşpınar
Şırdandan lahmacuna kadar çok seçeneğe sahip olan Adana yöresel lezzeti, herkesin kolay kolay vazgeçemeyeceği lezzetler arasında ilk sıradadır.
İçerik Başlıkları
    • Ciğer
    • Kebap
    • Şırdan
    • İçli Köfte
    • Lahmacun

Adana sadece sıcaklığı ile ve güneşe ateş eden insanları ile ünlü değil, aynı zamanda geniş ve köklü mutfağı ile nam salmış durumda. Ciğer, kebap, şırdan, lahmacun ve daha nice yöresel lezzet... Bir gün yolunuz düşerse muhakkak bunları tatmadan Adana’dan ayrılmayın. Gelin meşhur Adana mutfağında neler nasıl yapılıyor, içlerinde ne var, nerede yenir bir bakalım. 

Ciğer


İnanması güç ama Adana’da ciğer, son derece önem arz ediyor. Sabahları kimileri çaysız, kimileri yumurtasız yapamazken Adanalılar için sabahlar ciğersiz mümkün değil.  Adana ciğerinin yenmesi gereken yer konusunda kafanız karışabilir. Her bir köşesinde denk gelebileceğiniz ciğer restoranları arasında Ciğerci Ulaş ilk sırada. Ciğerci Ulaş, toplam 4 yıl boyunca üst üste en iyi ciğerci seçilmiştir ve en son 2019-2020 yılında ödülünü almıştır.

Kebap


Adana’nın diğer bir ünlü olduğu şey ise Adana Kebabı. Adana’ya özgü, zırh ile yapılan kebabı diğerlerinden ayıran en büyük özellik etidir. Adana yöresel lezzeti arasında bir numara olan Adana kebabı kuzu etinden hazırlanan ve kendine özgü baharatlar ile kebap severlere sunuluyor. Adana kebabının yenmesi gereken yer bizce Adana’nın en eski kebapçılarından biri olan Kebapçı Mesut Adana kebabı denildiğinde tercih edilmesi gereken ilk yer.

Şırdan


Adana ve şırdan gerçekten de ayrılmaz ikili. Adana yöresel lezzeti demek şırdan demek. Çok meşhur olan, çok sevilen ve hep tercih edilen şırdanın yapılışı biraz mumbara benziyor. Bu nedenle bazılarının asla yiyemeyeceği bazılarının çok seveceği şırdan kesinlikle çok tartışılan bir lezzet. Şırdanın yenmesi gereken yer neresi derseniz, bizce koyunun midesinden yapılan ve içine pirinç, et soslar eklenen şırdanı “Şırdancı Bedo” da yemelisiniz. 

İçli Köfte


Fındık lahmacunların yanında ana yemekten önce atıştırmalık olarak verilen Adana içli köftesi en sevilen başlangıçlardan biri. Başlangıç noktasında oldukça bonkör olan Adanalıların da çok sevdiği içli köfteyi nerede yiyeceğiniz konusunda bir önerimiz yok. 

Lahmacun


Atıştırmalık da sayılabilecek ve bir tür fındık lahmacun olan Adana lahmacunu yemeklerden önce atıştırmalık olarak verilen seçeneklerden sadece biri. Bildiğimiz lahmacunlara kıyasla biraz daha acı olan Adana lahmacunu için maalesef ki özel bir restoran önerimiz yok. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.