Arama yapın

Trakya Mutfağı

Trakya Mutfağı
Sinan Daşpınar
Türkiye mutfağı içinde zengin kültürleri bulunduran geniş bir mutfaktır. Miniyol Türkiye mutfağının bir parçası olan Trakya mutfağı lezzetlerini anlattı.
İçerik Başlıkları
  • Boza
  • Deva-i Misk
  • Ciğer Sarma
  • Peynir Şekeri
  • Hardaliye
  • Yılan Balığı
  • Kireçte Kabak Tatlısı

Trakya mutfağı birçok farklı kültürün mutfağının karışımıdır. Bu enfes lezzetler için bile Trakya’ya gidebilirsiniz. Miniyol siz değerli okurlar için Trakya Mutfağı hakkında bilgileri derledi.

 

Boza

Tekirdağ yöremize ait olan Boza; darı irmiği, su ve şekerden meydana gelen soğuk bir kış mevsimi içeceğidir. Boza, tarçın ve sarı leblebi ile süslenir. Boza içerisinde bulunan A, B, E, demir ve fosfat sayesinde oldukça yararlıdır. Hamur mayası ile yapılan boza çeşidi yaklaşık bir hafta dinlendirdikten sonra fermente olduğundan düşük oranda bir alkol içerebilir.
 

Deva-i Misk

Deva-i misk Edirne yöremize ait bir tattır. Bir çeşit helva olan Deva-i Misk 40 çeşit baharat, yumurta akı ve bal içerir. Tadı içinde bulunan baharat çeşidinin aksine oldukça tatlıdır. Helva hakkında birkaç tane hikaye bulunmaktadır. Osmanlı padişahı 2. Murat’a Mısırlı bir şeker ustası tarafından sunulduğu ve padişahın da bunu çok sevdiği rivayet edilir. Başka bir rivayete göre ise padişahın kızlarından birisi rahatsızlanır ve deva-i misk şifa bulmasına yarar. 
 

Ciğer Sarma

Edirne’nin yöresel yemeklerinden olan Ciğer Sarma pirinç, soğan ve kuzu ciğerinin karıştırılıp kuzu derisi ile sarılmasıyla yapılır. Edirneliler tarafından çokça sevilen sakatatlardandır. Osmanlı zamanında Hıdırellez kutlamaları sırasında yapılır ve tüketilirdi.
 
trakya-lezzetleri

Peynir Şekeri

Edirne yöremize ait olan peynir şekeri aslında bilindik adıyla Mevlana şekeridir. Konya’da bulunan şeker Mevlana şenliklerinde dağıtılır. Edirne yöresinin de severek tükettiği bir şekerdir.

Hardaliye

Hardaliye, Kırklareli yöresinin yöresel içeceklerinden birisidir. Bu içecek üzüm suyuna hardal ilave edilerek oluşturulmuştur. Alkolsüz olan bu içeceği herkes tüketebilir. Soda ile karıştırılarak veya salatalara sos olarak da kullanılmaktadır. Hardaliyenin yapımı yaklaşık 20 gün bekletilmesi gerektiğinden uzun sürmektedir. Hardaliye içinde şeker bulunmadığından bozanın aksine şeker hastaları rahatlıkla tüketebilmektedir.
 

Yılan Balığı

Enez Lagün ve Dalyan bölgesinde yetiştirilen yılan balığı yağlı ve lezzetli bir balıktır. Füme, dondurulmuş, tuzlanmış, kurutulmuş, ızgara ve kızartma olarak tüketilmektedir. Deniz ürünleri sevenler için yılan balığı tam da bu bölgede taze olarak tüketilebilir.
 

Kireçte Kabak Tatlısı

Kireçte Kabak Tatlısı, Kırklareli yöresinin lezzetli ve hoş görünümlü tatlılarından birisidir. İçine eklenen sönmemiş kireç sayesinde kabağın dışı sert içi yumuşacık olmaktadır. İçine kireç katma yöntemi dağılan birçok şekerli tatlı için kullanılmaktadır. Sanılanın aksine kireçte kabak tatlısı normal kabak tatlısından tat yönünden farklı değildir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.