Arama yapın

Meke Gölü Hakkında

Meke Gölü Hakkında
Sinan Daşpınar
Meke Gölü Dünyanın nazar boncuğu nitelemesiyle önemini bizlere gösteriyor. Yazımızda göl hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
    • Meke Gölü Nasıl Oluşmuştur?
    • Meke Gölü Nerede?

Her köşesi ayrı bir cennet olan ülkemiz, birçok doğa harikası barındırmaktadır. İletişim ve internetin hızıyla tanıştıkça ülkemizi sanki yeniden keşfetmekte, hayret ve hayranlık içinde kalmaktayız. Varlığından bir haber olduğumuz cennet köşesi ve doğa harikası yerlerden birisi de Meke Gölü’dür. Daha önce bir göle yaptığınız seyahat olduysa da Mekke Gölü’ne gitmeden “Göl gördüm.” dememelisiniz. 

 
Eşsiz görüntüsü ve oluşum hikayesini duyduğunuzda ise Meke Gölü’ne hiç düşünmeden gitmek isteyeceksiniz. Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü Dünyanın nazar boncuğu” olarak adlandırılmaktadır. Göl, hakikaten de kuş bakışı ile alınan fotoğraflarında bir nevi nazar boncuğu görüntüsü vermektedir. Sekiz bin yıl önce volkanik patlama sonucu oluşan göl, bir krater gölüdür. İsmini aldığı Meke kuşları yine gölün çevresinde görülür. Ülkemizin birçok yerinde gördüğümüz kuraklık problemi maalesef bu eşsiz doğa harikamızı da tehdit etmektedir.
 

Meke Gölü Nasıl Oluşmuştur?

 
Meke Gölü, beş milyon yıl önce volkanik patlama sonucu çift aşamalı şekilde meydana gelmiştir. Beş bin yıl önce gerçekleşen volkanik patlama sonucunda oluşan krater zamanla suyla dolarak göle dönüşmüştür. Sekiz bin yıl önce tekrar yaşanan ikinci volkanik patlama ile gölün orta noktasında volkan bacası oluşmuştur. 12 metre derinliğindeki göl, deniz seviyesinden 981 metre yüksekliktedir. Gölün suyunun tuzlu olmasının yanında ortasındaki volkan konisi ise 50 metre uzunluğundadır. Meke Gölü ülkemizde bulunan sayılı maar göllerinden biri olması ile nadir bir güzellik sergiliyor. 
Dünyanın nazar boncuğu olan Meke Gölü beslendiği yeraltı sularının azalmasıyla kurumaya başlamıştır. Özellikle yaz aylarında sıcak havanın buharlaşma etkisi de eklenince göl tamamen kuruyor. Kış aylarında nispeten aldığı yağışlarla ilk günkü görüntüsüne dönebiliyor.
 
Gölün bir diğer önemi ise göçmen kuşların uğrak yeri olması ve burada mola vermeleridir. Türkiye’nin tek, dünyanınsa sayılı jeolojik hikayesi olan Meke Gölü’nün kuraklıktan kurtulması için acil eylem plan dahilinde su seviyesinin artırılarak bir metreyi bulması hedefleniyor.
 

Meke Gölü Nerede?

Meke Gölü, Konya ilimizin Karapınar ilçesinde bulunmaktadır. Konya şehir merkezinden 107 kilometre uzaklıktaki göle gitmek için Karapınar – Ereğli yolunu takip edip, yolun yedinci kilometresinde sapaktan dönerek iki kilometre daha yol alınması gerekiyor.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.