Arama yapın

Konya Meram Gezi Rehberi

Konya Meram Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Büyük ama sakin Anadolu şehirlerimizden biri olan Konya’da birçok ilçe bulunmaktadır. Yine Konya ilçelerinden biri olan Meram’da gezilecek yerler bulmak istiyorsanız yazımıza bakabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
    • Konya Meram’a Nasıl Gidilir?
    • Konya Meram’da Nereler Gezilir?
    • Konya Meram’da Otel Fiyatları Ne Kadar?
Bozkırın ortasında büyük bir ova olan Konya, yüz ölçümü açısından Türkiye’nin en büyük şehridir. Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya’ya ulaşım farklı şehirlerden YHT( yüksek hızlı tren),otobüs veya uçak ile mümkündür. Şeb-i Arus için şehre gelmeyecekseniz Konya’yı gezmek için en uygun mevsim bahar aylarıdır. Bununla birlikte temmuz aylarında da şehrin farklı ilçelerinde şenlikler ve festivaller yapılmaktadır. Meram ilçesi ise Konya’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi tarihi yerler ve mesire alanları bulunmaktadır. 
 

Konya Meram’a Nasıl Gidilir?

Konya’ya özel aracınızla ya da araç kiralama yaparak gelmediyseniz, Meram ilçesine gitmek için çeşitli duraklardan otobüsler kalkmaktadır. Aktarmalı olarak tramvay veya dolmuş da kullanabilirsiniz. Otobüs veya tramvay tercih edecekseniz belediyenin oluşturduğu ATUS uygulamasını kullanabilir ve aracın kalkış, geliş veya varış saatlerine ulaşabilirsiniz.
 

Konya Meram’da Nereler Gezilir?

Adını Meram Bağlarından alan ilçede bizce görülmesi gereken ilk yer “Meram Bağları”dır. Şehir merkezinden 5 – 6 kilometre uzaklıkta yer alan Eski Meram Bağları yeşil vadiye kadar uzanan büyük bir alandır.  Çay bahçeleri ve lokantalara ev sahipliği yapan Meram Bağları’nda nereye gidilir derseniz; bağlarda Selçuklu Dönemi’nden kalma Meram Hamamı, Meram Köprüsü, Tavus Baba Türbesi, Hasbey Mescidi ve Darü’l Huffazı’na ev sahipliği yapmaktadır. Otopark ve kamelyaları olan bağların bazı alanları piknik yapmaya, yürüyüş yapmaya veya bisiklet sürmeye uygun olarak hazırlanmıştır. Meram’da gezilecek yerler arasında bulunan başka bir lokasyon ise Sahip Ata Cami ve Külliyesi’dir. Anadolu Selçuklu Döneminde önemli kararların alınmasında rol oynayan ve Moğolların karşısında durmayı başarmış olan Sahip Ata Fahreddin Ali’nin birçok takma adı olsa da lakabı “Ebu’l Hayrat” – “Hayratların Babası”dır. Türbe, hamam, külliye ve caminin bir arada olduğu mekan döneminin mimarisini çok iyi yansıtmaktadır. Bununla birlikte Meram’da bir de arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Müzede Neolitik Çağ’dan, Eski Tunç ve Orta Tunç Çağları’ndan Demir, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri’ne kadar eserler sergilenmektedir. Yine Meram’da bir medrese müzesi, daha önceleri tarihi eserlerin sergilendiği ve kendisinin de önemli bir tarihi olan camileri, külliye ve türbe bulunmaktadır. Bu mekanlardan bazıları ise gerçekten çok önem taşımakta ve gidilip görülmesi gerekmektedir. 

Konya Meram’da Otel Fiyatları Ne Kadar?

Meram ilçesinde konaklama seçenekleri olarak apart dairelerden, 3 yıldızlı otellere, 3 yıldızlılardan lüks otellere kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Her türlü talep ve ihtiyacınıza yönelik olarak seçim yapabileceğiniz oteller ve apart daireler ilçenin çeşitli bölgelerinde konuşlanmıştır. Konya Meram otel fiyatları en ucuz 80 TL’den başlamakta ve apart dairelerde benzer bir fiyatlandırma izlemektedir. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.