Arama yapın

Gri Şehir: Ankara’da Nereye Gidilir?

Gri Şehir: Ankara’da Nereye Gidilir?
Sinan Daşpınar
Başkent Ankara’da kimşine göre gezilecek yer hiç olmasa da bizce birçok yer var. Ankara’da gezilecek yerler bulmak için hazırladığımız listeyi okuyabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
  • Anıtkabir Cumhuriyet’in kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir çeşitli anıtlar, yapılar ve ağaçlık alandan oluşmaktadır. Milli bayramlar ve Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım’da Anıtkabir’de bazıları halka açık bazıları özel olmak üzere her sene anma törenleri yapılmaktadır.  İçerisinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olan Anıtkabir, Ankara’nın vazgeçilmez yeridir.
  • Pembe Köşkİsmet İnönü Evi olarak da bilinen Pembe Köşk, Cumhuriyet’in ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye yaklaşık 50 yıl ev sahipliği yapmıştır. Birçok ilkin yapıldığı İsmet İnönü’nün Evi Pembe Köşk’te ilk balo verilmiş, ilk konser ve sergi yapılmış, ilk satranç-bilardo gibi oyunların yarışmaları yapılmıştır. Her yıl milli bayramlarda ziyarete açılan köşkte birçok heykel, özel eşya,, anıt eşyalar bulunmaktadır.
  • Gençlik ParkıUlus’ta bulunan ve Ankara’nın ilk parklarından biri Gençlik Parkı, Alman bir mimar tarafından eğlence-dinlence alanı olarak planlanmıştır. Gençlik Parkı lunaparkı, müzesi, heykelleri ve dinlenme-yürüyüş yolları, içindeki kafeteryaları ile Ulus’un gözde gezenti yerlerinden biridir.
  • Kızılay MerkezAnkara’nın her neresinde olursanız olun kolayca gidebileceğiniz Kızılay Meydanı, Ankara’nın merkezi olarak bilinir. Onlarca mağazanın, restoranın, kafenin, büronun bulunduğu Ankara’nın merkezi Kızılay 7’den 70’e herkesin uğrak noktasıdır. Buluşma noktası olarak belirlenen ve Kızılay’ın tam göbeğinde yer alan AVMsi ve iş hanları ile Kızılay’da avukat ihtiyacınızdan tutun giyim ihtiyacınıza kadar her türlü ihtiyaç ve isteğinizi karşılayabilirsiniz.
  • Estergon Kalesi Estergon Kalesi, başkent Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunmakta ve ilçenin simgesi olarak görülmektedir. 2005 yılında hizmete açılan kalede kültür merkezi, Türk restoran mutfağı, seyir terası ve kümbet bulunmaktadır. İçinde Etnografya Müzesi ve Asya Bahçeleri de olan Estergon Kalesi Türk tarihinden esinlenerek inşa edilmiş ve Türk kültürünü yaşatmak için yapılmıştır. Ankara kalelerinden biri olan Estergon Kalesi Keçiören halkı tarafından da çok sevilmektedir.
  • Türkiye Büyük Millet MeclisiEgemenlik, kayıtsız şartsız milletindir ilkesi üzerine kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi şimdiye kadar 3 bina kullanmıştır. İlk meclis binası 18 Ekim 1924 yılına kadar kullanılmış ve “Kurtuluş Savaşı Müzesi” olarak ziyarete açık bulunmaktadır. İkinci meclis binası ise 36 yıl boyunca kullanılmış ve şu anda “Cumhuriyet Müzesi” olarak kullanılmaktadır.  III. TBMM binası bugün hala kullanılmaktadır. 

Başkent Ankara’da gezilecek yerler arıyorsanız, sizler için bir liste hazırladık.  Hazırladığımız listede Ankara’nın görülmesi gereken yerler bulabilir ve onlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Atakule
Ankara’nın güzel yerlerinden biri olan ve Ankara’nın hatta Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olması ile bilinen Atakule 128 metre yükseklikte muhteşem bir manzara sunmaktadır. En tepesinde döner restoranın bulunduğu Atakule’ye çıkarken veya inerken manzarayı seyredebileceğiniz iki panaromik asansör bulunmaktadır. 

Anıtkabir 
Cumhuriyet’in kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir çeşitli anıtlar, yapılar ve ağaçlık alandan oluşmaktadır. Milli bayramlar ve Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım’da Anıtkabir’de bazıları halka açık bazıları özel olmak üzere her sene anma törenleri yapılmaktadır.  İçerisinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olan Anıtkabir, Ankara’nın vazgeçilmez yeridir.

Pembe Köşk
İsmet İnönü Evi olarak da bilinen Pembe Köşk, Cumhuriyet’in ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye yaklaşık 50 yıl ev sahipliği yapmıştır. Birçok ilkin yapıldığı İsmet İnönü’nün Evi Pembe Köşk’te ilk balo verilmiş, ilk konser ve sergi yapılmış, ilk satranç-bilardo gibi oyunların yarışmaları yapılmıştır. Her yıl milli bayramlarda ziyarete açılan köşkte birçok heykel, özel eşya,, anıt eşyalar bulunmaktadır.

Gençlik Parkı
Ulus’ta bulunan ve Ankara’nın ilk parklarından biri Gençlik Parkı, Alman bir mimar tarafından eğlence-dinlence alanı olarak planlanmıştır. Gençlik Parkı lunaparkı, müzesi, heykelleri ve dinlenme-yürüyüş yolları, içindeki kafeteryaları ile Ulus’un gözde gezenti yerlerinden biridir.

Kızılay Merkez
Ankara’nın her neresinde olursanız olun kolayca gidebileceğiniz Kızılay Meydanı, Ankara’nın merkezi olarak bilinir. Onlarca mağazanın, restoranın, kafenin, büronun bulunduğu Ankara’nın merkezi Kızılay 7’den 70’e herkesin uğrak noktasıdır. Buluşma noktası olarak belirlenen ve Kızılay’ın tam göbeğinde yer alan AVMsi ve iş hanları ile Kızılay’da avukat ihtiyacınızdan tutun giyim ihtiyacınıza kadar her türlü ihtiyaç ve isteğinizi karşılayabilirsiniz.

Estergon Kalesi 
Estergon Kalesi, başkent Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunmakta ve ilçenin simgesi olarak görülmektedir. 2005 yılında hizmete açılan kalede kültür merkezi, Türk restoran mutfağı, seyir terası ve kümbet bulunmaktadır. İçinde Etnografya Müzesi ve Asya Bahçeleri de olan Estergon Kalesi Türk tarihinden esinlenerek inşa edilmiş ve Türk kültürünü yaşatmak için yapılmıştır. Ankara kalelerinden biri olan Estergon Kalesi Keçiören halkı tarafından da çok sevilmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir ilkesi üzerine kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi şimdiye kadar 3 bina kullanmıştır. İlk meclis binası 18 Ekim 1924 yılına kadar kullanılmış ve “Kurtuluş Savaşı Müzesi” olarak ziyarete açık bulunmaktadır. İkinci meclis binası ise 36 yıl boyunca kullanılmış ve şu anda “Cumhuriyet Müzesi” olarak kullanılmaktadır.  III. TBMM binası bugün hala kullanılmaktadır. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.