Arama yapın

Eskişehir Odunpazarı Gezi Rehberi

Eskişehir Odunpazarı Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Eskişehir ülkemizdeki en güzel şehirlerden biridir. Birçok gezilecek yere sahip olan Eskişehir’in en sevilen ve rağbet gören yeri Odunpazarı Evleridir.
İçerik Başlıkları
    • Eskişehir Odunpazarı’na Nasıl Gidilir?
    • Eskişehir Odunpazarı’nda Nereler Gezilir?
    • Eskişehir Odunpazarı’nda Otel Fiyatları Ne Kadar?
Anadolu’da bulunan ve öğrenci şehri Eskişehir çok sevilmektedir. Sert bir kara iklimiyle kışları oldukça soğuk olan Eskişehir, İstanbul ile Ankara arasında konumlanmıştır. Birçok gezi noktası da bulunan Eskişehir’de gezilecek en güzel yerlerden biri ise Odunpazarı’dır. Hem tarihi hem doğal yerleri ile insanın içini ferahlatan ve farklı bir zamanda yaşıyormuş hissi veren Odunpazarı’na, Eskişehir’e yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Eskişehir Odunpazarı’na Nasıl Gidilir?


Ankara’dan, Konya’dan veya İstanbul’dan hızı trenle ulaşabileceğiniz Eskişehir’e aynı zamanda otobüsle ve uçak ile de gidebilirsiniz. Odunpazarı ise Eskişehir merkezine oldukça yakın. Merkezden 6 kilometrelik olan mesafeye otobüs ya da tramvay ile ulaşabilirsiniz. Özel araç tercih ettiyseniz ya da araç kiralama yaparak Eskişehir’e ulaşımınızı sağladıysanız, şehrin güneyine Bademlik tarafına doğru yönelerek Odunpazarı’na varabilirsiniz.
 

Eskişehir Odunpazarı’nda Nereler Gezilir?


Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı her daim renkli ve hareketli. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Odunpazarı’nda gezilecek yerler listesi oldukça kalabalık. Külliyeler, müzeler, hanlar, türbeler gibi birçok gezilecek lokasyon mevcut. Odunpazarı denince ilk akla gelen mekan ise Odunpazarı Evleri’dir. Eskişehir’in simgelerinden biri olan Odunpazarı Evleri Osmanlı mimarisine ait rengarenk halleriyle bulundukları yeri şenlendirmekte. Bazılarının hediyelik eşya dükkanı olduğu bazılarının kafe, bazılarının otel olduğu Odunpazarı Evlerini görmek için her yıl bir sürü turist bölgeye akın ediyor. Osmanlı’dan kalan bu evler sonrasında Kurşunlu Cami ve Külliyesi akla gelmektedir. 1525 yılında yapılan bu cami ve külliye şu anda turistik amaçlarla hizmet vermektedir. Cami dışında kalan El Sanatları Çarşısı, Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Lüle Taşı Müzesi bulunmaktadır. Bununla birlikte 2013 yılında bir balmumu müzesi açılmış ve burada Kurtuluş Savaşı objelerinin yanında Barış Manço, Şener Şen, Cüneyt Arkın gibi sanatçıların heykelleri bulunmaktadır.  Bunun yanında modern sanatlar müzesi, cam sanatları müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, karikatür müzesini de gezebilirsiniz. Odunpazarı’nın müzeleri dışında doğal alanları da bulunmaktadır. Bunlardan en güzeli Şelale Parkı olarak bilinmektedir. Burada Eskişehir manzarasını seyredebilir ve parkın sosyal alanlarından faydalanabilirsiniz.
 

Eskişehir Odunpazarı’nda Otel Fiyatları Ne Kadar?


Tarihi dokusu ile insanı adeta mest eden Odunpazarı sakin ve huzurlu zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Odunpazarı’nda birçok farklı konaklama imkanı bulunmakta. Birçok motel, butik otel gibi otel seçeneğine sahip olan ilçede bütçenize uygun oteli seçip, konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Odunpazarı otel fiyatları 120TL’den başlamaktadır.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.