Arama yapın

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Memur şehri Ankara'nın bilmeniz gerekenlerini ve gezilecek yerlerini Miniyol olarak sizler için listeledik.
İçerik Başlıkları
  • Ankara'da Gezilecek Yerler
   • Anıtkabir
  • Ankara'da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yapılar
   • Ankara Kalesi
    • Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Estergon Kalesi
    • Estergon Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Kalecik Kalesi
    • Kalecik Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Ankara Roma Hamamı
    • Ankara Roma Hamamı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Augustus Tapınağı
    • Augustus Tapınağı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Diğer Tarihi ve Turistik Yapılar
  • Ankara'da Gezilecek Doğal Güzellikler
   • Mavi Göl
   • Nallıhan Kuş Cenneti
   • Eymir Gölü
   • Diğer Doğal Güzellikler
  • Ankara'da Ne Yenir?
  • Ankara'da Ulaşım
  • Ankara Araç Kiralama
Ankara, ülkemizin başkenti ve ikinci en büyük ili olma özelliği taşımaktadır. Her ne kadar şehirde deniz bulunmasa da Ankara; ismini Yunanca ve Frigya dilinde gemi çapası anlamına gelen “Anküra”dan almıştır. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen şehirde gezilecek yerler de oldukça fazladır. Şehirde Anıtkabir, Ankara Kalesi, Kuğulu Park gibi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler bulunuyor. Miniyol sizin için Ankara hakkında bilmeniz gerekenleri ve gezilecek yerleri; Ankara’da Gezilecek Yerler, Ankara’da Ne Yenir? ve Ankara’da Ulaşım başlıkları altında toplayarak gezi rotasını oluşturdu.

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara başkent olma özelliğinin yanı sıra yolu düşen herkesin bağ kurduğu ve sevdiği bir şehirdir. Memur şehri olarak da anılan Ankara’da, gezilecek yer ve yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. 

Anıtkabir

Anıtkabir

Ziyaret edilecek ilk nokta tahmin ettiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir. Anıttepe’de yer alan Anıtkabir, 750bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Aslanlı yol ve tören meydanından oluşan Anıt Bloku ve Barış Parkı olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Bünyesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi, kütüphane ve kuleleri barındıran kompleks, milli bayramlarda ve özel günlerde yüzlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. 

Siz de Atamızı ziyaret etmek ve modern Türk mimarisinin bu ihtişamlı yapısını görmek isterseniz rent a car olarak sizlere sunduğumuz araçlarımızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Miniyol’dan yapacağınız Ankara kolay araç kiralama sayesinde şehrin birçok noktasına keyifle ve güvenle ulaşabilirsiniz. 
Anıtkabir konumu için tıklayınız.

Ankara'da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yapılar

Tarihi oldukça eskiye dayanan şehir, birçok imparatorluğa ve devlete yerleşim yeri olmuştur. Hanları, hamamları, kaleleri ve müzeleriyle Ankara’da keşfedecek ve öğrenecek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için derledik. Tüm bu tarihi ve turistik noktalara araç kiralama ile ulaşım çok kolay. miniyol.com’la telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan tek tıkla istediğiniz aracı kiralayabilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz. İşte görseniz harika olur dediğimiz bazı noktalar.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi Ankara Kalesi’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir ancak MÖ. 2. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Tarihi bu kadar eski zamanlara dayanan kale; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları tarafından kullanılmış ve defalarca onarımdan geçmiştir. Tarih boyunca istilalara uğrayan kalenin onarımında, kaleyi kullanan imparatorluklardan izler görmek mümkündür. 

Günümüzde kalenin içerisinde bulunan Osmanlı Dönemi’ne ait evler onarılarak lokanta ve dükkan olarak kullanılmaktadır. Gezi rotanıza Ankara Kalesi’ni de ekleyerek hem tarihe hem de kaleye yapacağınız yolculuğa araç kiralama yöntemiyle ulaşabilirsiniz. Araç kiralama, bilmediğiniz bir şehirde güvenle ve rahatça yol almanızı sağlayarak; size ve sevdiklerinize eşsiz bir gezi deneyimi sunmaktadır. 

Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Girişlerin ücretsiz olduğu Ankara Kalesi’ne ziyaret saati olarak 08.00 – 17.00 arası en uygun zaman dilimidir.
Ankara Kalesi konumu için tıklayınız.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi
Estergon Kalesi (Estergon Türk Kültür Merkezi),Ankara'nın Keçiören ilçesinde bulunan bir kültür merkezidir. 29 Mayıs 2005'te açılmıştır ve Macaristan'daki Estergon Kalesi'nin bir benzeri olarak inşa edilmiştir.

Estergon Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kaleyi ziyaret etmeyi düşünürseniz ziyaret saatleri 10.00 ile 22.00 arasındadır. Estergon Kalesi’ne giriş için ise giriş ücreti gerekmiyor.
Estergon Kalesi konumu için tıklayınız.

Kalecik Kalesi

Kalecik Kalesi

Kalecik’in tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Ankara’ya 70 km uzaklıkta olan kale, tarihi ve doğal yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olmaya devam ediyor.

Kalecik Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Belirli ziyaret saati aralığı bulunmayan kaleye giriş ücreti de yok.
Kalecik Kalesi konumu için tıklayınız.

Ankara Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, Altındağ ilçesinin Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. 1997-2001 yılları arasında yapılan çalışmalarla açık hava müzesine dönüştürülmüştür.

Ankara Roma Hamamı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret etmeyi düşünenler için ziyaret saatleri 08.30 ile 17.30 arasındadır. Sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler ile 0-18 yaş arası gruba ücretsiz olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 20 TL’dir.
Ankara Roma Hamamı konumu için tıklayınız.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı

M.Ö. 20-25 yılları arasında inşa edilen bu tapınak Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde bulunmaktadır. Augustus Tapınağı Roma Dönemi’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Augustus Tapınağı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın 7 günü açık olan tapınağı 09.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
Augustus Tapınağı konumu için tıklayınız.

Diğer Tarihi ve Turistik Yapılar

 • Ankara Bağ Evi
 • Julianus Sütunu
 • Pirinç Han
 • Kızılay Meydanı
 • Tunalı Hilmi Caddesi
 • Duatepe Anıtı

Ankara'da Gezilecek Doğal Güzellikler

Kuğu Park

Ankara, denizinin olmamasıyla çoğu sohbete konu olmuş güzide bir ilimiz. Ancak şehrin doğa harikası birçok park ve bahçe bulunmaktadır. Gerek Ankaralıların hafta sonlarını değerlendirdiği gerekse şehri ziyarete gelenlerin doğayla buluşup ruhlarını dinlendirdikleri alanlar olma özelliği taşırlar.  Milli parklar açısından da oldukça zengin bir şehirdir. Gezi listenize bu milli parkları eklemenizi tavsiye ederiz. Hafta sonunuzu göl manzarası eşliğinde geçirmek isterseniz Mogan Gölü ya da Eymir Gölü’nün kenarında yürüyüş ya da piknik yapabilirsiniz. Ankara’yla ilgili sohbetlerde kesinlikle ismininin geçtiği ve oldukça ünlü olan Kuğulu Park’ta kuğuları görmenizi, Botanik Parkı’nda bitkileri ve doğayı incelemenizi de tavsiye ederiz. 

Tüm bu noktalara nasıl ulaşacağınızı düşünüyorsanız araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Araç kiralama sayesinde istediğiniz günde istediğiniz noktaya ulaşarak saate bağlı kalmadan ve toplu taşıma kalabalığından uzak seyahat edebilirsiniz. Miniyol’un mini ödeme kolaylığıyla kiralama ücretinin bir kısmını rezervasyon esnasında kalanını da aracı teslim aldığınızda ödersiniz. Değişen planlarınızda ise kesintisiz ücret iadesi sayesinde ücretiniz kesintisiz iade edilir. Ancak şu an plan değiştirmek değil de gezi listenizin maddelerini çoğaltmak isteyeceğiniz Ankara’nın diğer doğal güzelliklerini de sizin için şöyle listeliyoruz.

Mavi Göl

Mavi Göl

Ankara’nın Mamak İlçesine bağlı Kayaş yakınlarında bulunan Mavi Göl, şehir merkezine en yakın dinlence mekânlarından birisidir. İsmini Bayındır Barajı’nın içindeki mavi sudan almaktadır. 2005 yılında piknik yapıp hoş vakit geçirme imkanı sağlamak amacıyla kullanıma açılmıştır.
Mavi Göl konumu için tıklayınız.

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan Davutoğlan Köyü sınırları içerisindedir. Bugüne kadar 150’den fazla kuş türü Nallıhan Kuş Cenneti’nde gözlenmiştir. 1994 yılından beri Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır.
Nallıhan Kuş Cenneti konumu için tıklayınız.

Eymir Gölü

Eymir Gölü

Eşsiz florası ve faunası ile harika bir doğal güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinde yer almaktadır. Arabayla gidiyorsanız, ODTÜ'den göl giriş kartına ihtiyacınız olacaktır. Bu kart olmadan gölün bulunduğu araziye araçla girmek mümkün değildir.
Eymir Gölü konumu için tıklayınız.

Diğer Doğal Güzellikler

 • Gençlik Parkı
 • Çansera Parkı
 • Harikalar Diyarı
 • Güvenpark
 • Seğmenler Parkı
 • Abdi İpekçi Parkı
 • Göksu Parkı
 • Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara'da Ne Yenir?
Ankara Simidi

Ankaralıların kesinlikle yemelisin dediği, hiç yemeyenlerin merak ettiği ve Ankara denildiğinde akla ilk gelenler kategorisinde olan Aspava; şehre gelindiğinde denenmesi gereken bir lezzet. Aspava isminin oldukça yaratıcı bir hikayesi de bulunmakta. “Allah, sağlık, para, afiyet versin, amin” cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşturulan bir isme sahip. Aspava aslında bir yemek çeşidi değildir. Bir restoran çeşidi olduğunu söylemek mümkün. Mezeler, yemek, tatlılar ve çaydan oluşturulan alternatif menüler demek daha doğrudur. Bir diğer meşhur lezzet; Ankara Tavası da kesinlikle şehirde denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Denemenizi tavsiye edebileceğimiz yöresel lezzetler arasında Tamtak Tridi, Beypazarı Güveci, Efelek Sarması gibi tatlar yer alıyor.

Ankara simidinden bahsetmeden geçmek olmaz. Çıtır çıtır lezzetiyle diğer simitlerden daha koyu bir renge sahip olan Ankara Simidi, geleneksel bir Türk kahvaltısında size eşlik edecek lezzet başrolü olabilir. Tüm bu enfes lezzetlere nasıl ulaşacağınızı merak ediyorsanız Ankara kolay araç kiralama seçeneğini deneyebilirsiniz. Şehir içi rent a car acentalarımızdan online olarak size en uygun aracı seçebilir ve miniyol.com’dan tek tıkla araç kiralama yapabilirsiniz. Bu enfes lezzetlere kolayca ulaşmanız ve sevdiklerinizle keyifli yemeklerde güvenle buluşmanız için binlerce kiralık araba seçeneğimiz Miniyol’da sizleri bekliyor!

Ankara'da Ulaşım

Ankara’ya nasıl gideceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Şehrin, büyük şehirlerle bağlantılı birçok karayolu bulunmaktadır. Bu karayollarını kullanarak şehre ulaşım sağlamak mümkün. Uzun yol seyahatlerinizde araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Böylece güvenli ve konforlu bir yolculuk yapma imkanını yakalayabilirsiniz. Miniyol filtreleme seçeneği sayesinde kişi sayısına, araç özelliklerine ve modele göre binlerce seçeneği bir arada görebilir ve size en uygun aracı tek tıkla kiralayabilirsiniz. Şehre bir başka ulaşım yolu olarak, tren hatlarını da kullanabilirsiniz. Şehre normal ve yüksek hızlı trenle gelinebilmektedir. Altındağ ilçesinde bulunan Tren Garı’na yakın noktalardan araç kiralama yaparak şehrin farklı noktalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Şehre yalnızca karayoluyla değil havayoluyla da ulaşım mümkün. Şehir merkezine 28km uzaklıkta bulunan Esenboğa Havalimanı uluslararası ve ülke içi hizmet vermektedir. Havalimanından şehir içine ulaşımda kullanabileceğiniz araç kiralama seçenekleri oldukça fazla. Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama sayesinde kendinize en uygun aracı seçerek konforlu ulaşımın tadını çıkarabilirsiniz. miniyol.com’la ister telefonunuzdan isterseniz de bilgisayarınızdan kiralama yapabilirsiniz. Esenboğa Havalimanı, Çankaya, Yenimahalle gibi Ankara’da araç kiralayabileceğiniz birçok noktada ve kiralık araba seçenekleri arasında en uygun fiyatlar Miniyol’da. Size en uygun aracı bulmak için filtreleme seçeneğimizi kullanarak binlerce araç içinden istediğinizi seçebilirsiniz. Seyahatinizin ve konforlu sürüş deneyiminizin tadını çıkarmanızı diliyoruz! 

Ankara Araç Kiralama

Ankara Araç Kiralama sayesinde hem Ankaralılar hem de şehri ziyaret edecek misafirler kiralık arabalara kolaylıkla ulaşabiliyor. Ankara, ülkemizin başkenti ve nüfusu en yüksek ikinci ili olarak oldukça fazla turist ağırlayan bir şehirdir. Hem yerli hem de yabancı turistler için Ankara’da gezilecek birçok nokta bulunmaktadır. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’in de şehirde yer alıyor olması şehri oldukça önemli hale getirmektedir. Ankara’ya iş için ya da gezi için gidiyorsanız ve şehirde ulaşımım kolay olsun diyorsanız araba kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Miniyol’un filtreleme seçeneği sayesinde binlerce araç içinden, şehre ve kendinize en uygun olanı seçerek gününüzü ulaşım açısından konforlu hale getirmeniz mümkün. Peki Ankara’da neresi gezilir, şehirde nerede, ne yenir? Konaklama ve ulaşım nasıldır? sorularına yanıt arıyorsanız miniyol.com sizin için yazının devamında tüm bu sorulara cevap veriyor. 
 
 
Ankara araç kiralama hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.