Arama yapın

Ankara Beypazarı Gezi Rehberi

Ankara Beypazarı Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Ankara’nın en güzel ilçelerinden biri olan Beypazarı’nda nereler gezilir diyorsanız sizin için hazırladığımız Beypazarı gezi rotamıza bakabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
    • Ankara Beypazarı’na Nasıl Gidilir?
    • Ankara Beypazarı’nda Nereler Gezilir?
    • Ankara Beypazarı’nda Otel Fiyatları Ne Kadar?

Ankara’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Beypazarı, Ankara’nın popüler günübirlik gezi rotalarından biridir. Beypazarı, tarihi dokusu ve doğadaki konumu ile Ankara’da en çok turistin uğradığı yerlerden biridir. Sizde Beypazarı’nda nereler gezilir, nere görülmeli diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. 
 

Ankara Beypazarı’na Nasıl Gidilir?


Hem iç Anadolu hem Karadeniz Bölgesi’ne sınırı olan Beypazarı’na otobüs ile direkt ulaşım sağlanamamakta ve aktarmalı olarak gidilebilmekte. Ankara il merkezinden AŞTİ ve Akköprü Migros duraklarından 30 dakikada bir otobüs geçmektedir. Mutfağı, kültürü, tarihi ve konakları ile büyüleyici bir ortam sunan Beypazarı’na ulaşım özel araçla daha kolay. Eğer özel araç imkânınız yoksa araç kiralama yaparak da bu özel mekânın tadını çıkarabilirsiniz.
 

Ankara Beypazarı’nda Nereler Gezilir?


İlçede Osmanlı tarihinden kalan ve 200 yıldan fazladır yaşayan birçok konak bulunmakta.  Beypazarı’nın tarihine ve kültürüne saygı gösteren yerel halk, “Beypazarı Evleri” olarak da bilinen iki üç katlı cumbalı evlerde hala yaşamaktadır. Beypazarı Evlerinden sonra bahsettiğimiz tarihi konakları görmek isterseniz Alaaddin Sokak’a uğramalısınız. Bu sokakta restore edilen ve konaklamalar için kullanılan otel-pansiyonlar bulunmakta. Buna ek olarak yöresel ürünlerin satıldığı sokakta bazlama, tarhana, cevizli sucuk gibi lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.  Beypazarı çarşısına ve Beypazarı Evlerine yakın başka bir yer ise “Tarihi Suluhan Kervansarayı”. Osmanlı sadrazamlarından Nusuh Paşa’nın yaptırdığı handa birçok mağaza ve kafeteryayı ziyaret edebilirsiniz. İnözü Vadisi, Hıdırlık Tepesi gibi doğal alanlara sahip olan Beypazarı’nın bizce en gözdesi Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı. Hem orman hem yayla havasını alabileceğiniz tabiat parkında patika yollar, arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. 5 müzeye de ev sahipliği yapan Beypazarı’nın en çok ziyaret alan müzesi “Beypazarı Anadolu Açık Hava Müzesi Yaşayan Köy” müzesidir. Bu müze uygulamalı müzelerin ülkemizdeki ilk örneğidir.
 

Ankara Beypazarı’nda Otel Fiyatları Ne Kadar?


Tarihi dokusunun yanında hem muhteşem doğası bulunan hem de şehirden kaçıp biraz sakin ve huzurlu zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olduğu Beypazarı’nda birçok farklı konaklama imkanı bulunmakta. Birçoğunun tarihi konakların restore edilmesiyle oluştuğu bu pansiyonlar gideni kendine hayran bırakmaktadır. Konakların yanında termal bir otele de sahip olan Beypazarı’nda konaklama fiyatları taleplerinize göre şekillenmekle birlikte 140TL’den başlamakta.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.