Karadeniz Bölgesi’nin batı kısmında yer alan Zonguldak, doğal güzellikleri ile popüler bir yerdir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok tarihi yerleri, plajları ve müzeleri de bulunur. Şehirde bulunan maden ocakları da Zonguldak’ın tüm Türkiye’de popülerliğini artırıyor.

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası, şehir merkezine yakın konumda bulunuyor. Oldukça etkileyici bir yer olan Gökgöl Mağarası; beton yolları, köprüleri ve ışıklandırması ile ziyaretçilerine rahat ve keyifli bir gezi imkanı sunuyor. Damlataş birikimi bakımından oldukça zengin olan Gökgöl Mağarası, traverten, sarkıt, dikit gibi doğal oluşumları ile ilgi çekici bir mağaradır.

Toplam uzunluğu 3350 metre olan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin en uzun mağaralarından biridir. Buna karşın toplam uzunluğunun sadece ilk 875 metresi ziyarete açıktır.

Gökgöl Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Gökgöl Mağarası’nı pazartesi günleri haricinde 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Gökgöl Mağarası’na girişler ücretlidir.

Harmankaya Şelalesi

Harmankaya Şelalesi

Harmankaya Şelalesi, şehir merkezine oldukça yakın olan bir doğa harikasıdır. Karadeniz’in zorlu parkurlarından birine sahip olan şelaleye ulaşım kolay olmasa da yıl boyunca binlerce gezgini ağırlar. Orman içerisinde bulunan patika yoldan ulaşım sağlanan Harmankaya Şelalesi, doğa yürüyüşü ve trekking rotası olmasıyla da doğa sporu severler tarafından tercih ediliyor.

Aralarında kestane, gürgen, meşe, defne, kavak gibi ağaç türlerinin de bulunduğu yüzlerce bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. 3 tanesi büyük olmak üzere toplam 10 tane şelalenin bulunduğu Harmankaya Şelalesi’ni ahşap köprülü yürüyüş parkurunu kullanarak keşfedebilirsiniz. Şelalelerin yüksekliği 10-15 metre arasında değişiklik gösteriyor.

Harmankaya Şelalesi Ziyaret Saatleri

  • Harmankaya Şelalesi’ni haftanın her günü 09.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Cehennemağzı Mağarası

Cehennemağzı Mağarası

Cehennemağzı Mağarası'nın aslında üç ayrı bölümü vardır. Birincisi, 18 m genişliğinde ve 4 m yüksekliğinde portalı olan devasa giriş odası Kilise Mağarası'dır. Buraya Kilise Mağarası denmektedir çünkü efsaneye göre Hristiyanlar tarafından Hristiyanlık dini yasakken gizli ayinler için kullanılmıştır. Efsane ayrıca Aziz Nikolaos'un lahdinin bir zamanlar bu mağarada olduğunu söyler.

İkinci mağara halk arasında Koca Yusuf Mağarası olarak bilinir. Dağın içine doğru 1,5 kilometre devam eden bu mağaranın güvenlik amacıyla yalnızca 350 metresi ziyarete açıktır. Ayazma Mağarası olarak bilinen üçüncü mağara ise Kilise Mağarası ve Koca Yusuf Mağarası’na su sarnıcı görevinde kullanılır.

Cehennemağzı Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Cehennemağzı Mağarası’nı pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Cehennemağzı Mağarası’na girişler ücretlidir. Mağarada Müzekart geçiyor.

Kayalıdere Şelaleleri

Kayalıdere Şelaleleri

Kayalıdere Şelaleleri, Ereğli ilçesinde bulunan 3 kilometre uzunluğundaki Kayalıdere Vadisi’nde yer alıyor. En ufağı 3 metre, en büyüğü ise 20 metre yükseklikten akan toplam yedi şelaleden oluşuyor. Kayalıdere Şelaleleri, özellikle trekking seven gezginler ve doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen kişiler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

Çayır Köyü Su Mağarası

Çayır Köyü Su Mağarası

Çaycuma ilçesinde bulunan Çayır Köyü Su Mağarası, şehrin en meşhur doğa harikalarındandır. 1.300 metre uzunluğundaki bu su mağarası içerisinde botla gezebileceğiniz bir su altı nehrini barındırıyor. Çayır Köyü Su Mağarası, içerisindeki sarkıt ve dikitlerle dünyanın en önemli su mağaralarındandır. Ayrıca Osmanlı zamanından kalma iki adet kemer köprü de burada bulunuyor.

Filyos Kalesi

Filyos Kalesi

Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi, muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor. Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Filyos Kalesi, gezginler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Günümüze harabe bir şekilde ulaşmış olan Filyos Kalesi’ni restore etmek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Tarihle iç içe vakit geçirip harika fotoğraflar çekebileceğiniz Filyos Kalesi’ni gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Filyos Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Filyos Kalesi’ni haftanın her günü 09.00 – 17.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak Maden Müzesi

Karadeniz’in Kara Elması olarak bilinen ve kömür madeni ocakları ile ünlü olan Zonguldak’ta maden müzesinin olmaması büyük eksiklik olurdu. 9 Aralık 2016 tarihinden beri hizmette olan Zonguldak Maden Müzesi, şehrin en önemli geçim kaynağı olan taşkömürü madenciliği hakkında bölgeye gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hizmete açılmıştır.

Madencilerin kullandıkları aletler, iletişim araçları, taşkömürü ve fosil örneklerinin sergilendiği Zonguldak Maden Müzesi, ziyaretçilerine şehir ve madencilik tarihi ile ilgili oldukça değerli bilgiler de veriyor.

Zonguldak Maden Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Zonguldak Maden Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi)

Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi)

Karadeniz Ereğli Müzesi olarak da bilinen Halil Paşa Konağı, 1870’li yıllarda 2. Abdülhamid zamanında sancak beyi olarak görev yapan Halil Paşa Karamahmutoğlu’nun emriyle inşa edilmiştir. Kilise üzerine inşa edilen bu yapı, zamanında ortaokul ve lise olarak kullanılmıştır. Daha sonra terk edilmiş bir halde kalan Halil Paşa Konağı, 1998 yılından beri müze olarak hizmet veriyor.

Hem bahçesi hem de konağın harika mimarisiyle ziyaretçilerini adeta büyüleyen Halil Paşa Konağı’nda Grek, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait birçok arkeolojik ve tarihi eser sergileniyor. Aynı zamanda müzede Zonguldak kültürel yaşamı da ziyaretçilere sunuluyor.

Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi) Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Halil Paşa Konağı’nı haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Bölüklü Yaylası

Bölüklü Yaylası

Bölüklü Yaylası, Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde yer alıyor. Yaklaşık 1.100 metre yüksekliğe sahip olan Bölüklü Yaylası, kamp ve karavan tatiline uygun bir yer olması amacıyla da gezginler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Yayla özellikle akşamları oldukça serin bir havaya sahiptir.

Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olan 4.115 yaşındaki Gümeli Porsuğu’na da ev sahipliği yapan Bölüklü Yaylası’na gelmişken bu devasa ağacı da ziyaret etmeyi unutmayın. Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Bölüklü Yaylası’nda trekking, koşu ve piknik gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz.

Devrek Bastoncular Çarşısı

Devrek Bastoncular Çarşısı

Devrek ilçesi el yapımı tarihi bastonlarıyla ünlü bir yerdir. Dünyaca ünlü olan Devrek bastonlarının satıldığı yer olan Devrek Bastoncular Çarşısı’nda 4 adet baston dükkanı bulunuyor. Bastonların yapımına canlı tanık olabilme imkanı da bulabilirsiniz. Devrek Bastoncular Çarşısı’nı gezilecek yerler listenize eklemenizi ve Zonguldak denince akla ilk gelen şeylerden biri olan Devrek bastonunu geziniz sırasında mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi