1800’lü yıllarda Kafkasya ve Balkanlar’dan göç alan Sakarya’nın mutfağı oldukça çeşitlidir. Bölgenin en ünlü yemeklerinden çoğu Sakarya’ya aittir. Her damak zevkine uygun yemek çeşitlerinin bulunduğu Sakarya’da yemek kültürü Kafkasya, Balkanlar, Marmara ve Karadeniz bölgelerinin harmanlanmasıyla oluşmuştur. Özellikle ıslama köfte, pekmezli ayva dolması ve kuzu but şehrin en öne çıkan yemekleridir.

Sakarya'da ne yenir

Islama Köfte – Meşhur Köfteci Mustafa

Sakarya’nın en bilinen yemeklerinden olan ıslama köfte, bilinen köftelerden biraz farklıdır. Balkan mutfağından gelen bu köftede kullanılan et Sakarya’da yetişen hayvanlardan elde ediliyor. Kemik unu ve toz biberle hazırlanan ekmeğiyle lezzetine lezzet katar. Islama köfteyi yiyebileceğiniz en iyi adreslerden biri Meşhur Köfteci Mustafa’dır.

Adres: Yeni Cami, Sakarya Cd. No:12/A, 54100 Adapazarı/Sakarya

Pekmezli Ayva Dolması

Sakarya’nın her köşesinde bulabileceğiniz lezzet olan pekmezli ayva dolması oldukça lezzetli bir yemektir. Ayva, kuzu kıyma, badem, kuş üzümü, fıstık, pirinç pilavı, kuru soğan, pekmez, tereyağı, karabiber, tuz, kekik gibi malzemelerden yapılan pekmezli ayva dolmasını Sakarya’nın birçok yöresel yemek restoranlarında tadabilirsiniz.

Kuzu But – Orhan Usta Kebap Diyarı

Sakarya’nın en meşhur yöresel lezzetlerinden olan kuzu but, lezzetli olduğu kadar doyurucudur. Tereyağı, salça, kırmızı biber, un, tuz tavuk suyu ve kuzu eti ile yapılan kuzu but, ana yemek olarak tüketilir. Bu lezzeti tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Orhan Usta Kebap Diyarı’dır.

Adres: Cumhuriyet, Şal Sk. No:21, 54100 Adapazarı/Sakarya

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi