Sakarya’nın en büyük özelliklerinden birisi büyükşehirlere yakın olmasıdır. Büyükşehirlerin karmaşasından kaçıp sessiz ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için Sakarya biçilmiş kaftandır. Sakin bir tatil geçirirken şehrin güzelliklerini de keşfetmek isteyenler için başta doğal güzellikler olmak üzere keşfedilmesi gereken birçok yer bulunuyor.

Justinianus Köprüsü (Beşköprü)

Justinianus Köprüsü

Sakarya’nın doğal güzellikleri kadar tarihi güzellikleri de ilgi çekiyor. Bunlar arasında yer alan Justinianus Köprüsü MS 558-560 yılları arasında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmış bir köprüdür. Köprü 365 metre uzunluğunda ve 9,85 metre genişliğe sahiptir. Köprüde 12 kemer bulunuyor ve 2018 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan longoz ormanıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin tek parça halinde olan en büyük longoz ormanı olma özelliğine de sahiptir. 7,5 kilometre boyunca uzanan longoz ormanında doğaseverler tam anlamıyla büyülenecekler. Longoz ormanı içerisinde yürüyüş yolları, kamp alanları ve seyir terasları da bulunuyor.

Acarlar Longozu 1562 hektar alanı kaplıyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından Sakarya’da en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Burada doğa gezileri, fotoğraf çekimleri, balık avlama, kuş gözlemciliği gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Acarlar Longozunda yaklaşık 2300 bitki türü bulunuyor.

Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Acarlar Longozuna ulaşmak isterseniz TEM karayolu üzerinden Kandıra yönünü takip etmelisiniz. Karaca ve Kaynarca tabelalarını takip ettikten sonra Karamüezzinler Köyü tabelasından sola dönerek Acarlar Longozuna ulaşabilirsiniz. Acarlar Longozuna Sakarya şehir merkezinden toplu taşıma araçları da bulunuyor.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sakarya’nın simgelerinden olan Sapanca Gölü şehrin kalabalığından kaçmak ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği noktalardan birisidir. Arifiye, Sapanca, Serdivan ve Kartepe ilçe sınırları içerisinde yer alan Sapanca Gölü, il merkezine 12 km uzaklıkta yer alıyor. Sapanca Gölü 16 km uzunluğunda ve 251 km2 alan içerisinde yer alıyor. Gölün etrafında yürüyüş ve bisiklet yolları, kır bahçeleri, mesire alanları ve oteller bulunuyor.

Sapanca Gölü’nün etrafında kuş gözlemciliği yapabilir veya balık tutabilirsiniz. Bunların yanında bahar ve yaz aylarında yapılan kano gezilerine katılabilirsiniz. Sapanca Gölü aynı zamanda kamp ve fotoğraf tutkunları içinde harika bir yer olduğunu söylemekte fayda var.

Maden Deresi

Maden Deresi

Maden Deresi Sakarya’da ekstrem sporları yapmayı sevenler için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Kaya tırmanma, dağcılık, yürüyüş gibi birçok aktiviteyi Maden Deresi’nde yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri ise cabası. Maden Deresi kartpostal gibi görüntüye sahiptir.

Doğançay Şelalesi

Doğançay Şelalesi

Maksudiye sınırları içerisinde yer alan Doğançay Şelalesi, Sakarya’nın doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alan Doğançay Şelalesi kaya duvarları ve arasından dökülen berrak suları ile dört mevsim yerli ve yabancı birçok turisti etkiliyor.

Doğançay Şelalesi’nde üç farklı büyülükte şelale yer alıyor. Özellikle yaz aylarında serin suyu ile serinlemek için harika bir yerdir. Doğançay Şelalesi denizden 600 metre yükseklikte bulunuyor ve şelale çevresinde piknik alanları yer alıyor.

Mecidiye Şelalesi

Mecidiye Şelalesi

Sakarya her haliyle bir kartpostal. Mecidiye Şelalesi ise bu kartpostallardan birisi. Özellikle sonbahar aylarında mükemmel bir görüntüye sahip olan Mecidiye Şelalesi birçok fotoğrafçının iştahını kabartıyor. Şelale çevresinde bulunan yürüyüş yollarında yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ve güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası

Sakarya’da çok sayıda büyüleyici yayla bulunuyor. Karagöl Yaylası mutlaka görmeniz gereken ve sizi büyüleyecek güzelliğe sahip yaylalardandır. 1200 metre yükseklikte yer alan Karagöl Yaylası 550 hektar bir alanda bulunuyor. Yaylayı çevreleyen çam, çınar, köknar ve meşe ağaçları ise hem görsel güzellik hem de oksijen zenginliği sağlıyor. Özellikle astım hastası olanlar bu yaylayı oldukça tercih ediyor.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı 4000 m2’den büyük bir yeşil alan üzerine kurulmuş bir parktır. Sakarya merkeze 26 km uzaklıkta yer alıyor. Özellikle çocuklarla gezmek için mükemmel bir tercih olacaktır. Park içerisinde çeşitli hayvanlar ve bitkiler bulunuyor. Park içerisinde bulunan mantar evler büyük ilgi görüyor. Ayrıca Ormanya Doğal Yaşam Parkı içerisinde kamp alanları ve karavan alanları da bulunuyor.

Harkköy Kanyonu

Harkköy Kanyonu

Doğa sporu tutkunlarının vazgeçmeyeceği yerlerden birisi Harkköy Kanyonu’dur. 15 metre yükseklikten dökülen şelalesi ve 40 metrelik girişi ile inanılmaz etkileyici bir görüntüye sahiptir. Burada fotoğraflar çekebilir ve ekstrem spor etkinliklerine katılabilirsiniz. Harkköy Kanyonu şehir merkezine 62, Polatlı ilçesine ise 17 km uzaklıkta yer alır.

Deprem Kültür Müzesi

Deprem Kültür Müzesi

Deprem Kültür Müzesi, Adapazarı ilçesinin Cumhuriyet Mahallesi’nde Kavaklar Caddesi üzerine kurulmuştur. Müze alışılmış müzelerden çok farklıdır. Tasarım olarak eğik ve göçük bir mimariye sahiptir. Böylece müzeye geldiğinizde deprem hissiyatını yaşayabilirsiniz. 1967 ve 1999 depremleri müze içerisinde anlatılan depremlerdir.

7,4 şiddetinde bir deprem olduğunda neler yaşayacağınızı görebileceğiniz bir simülasyon müze içerisinde yer alıyor. Sakarya Deprem Müzesi’ne giriş ücretsizdir. Müze haftanın tüm günleri açık olup, 08.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi