"Malatya’da ne yenir?" diye soranların en çok alacakları cevap şüphesiz ki kayısıdır. Türkiye’nin en meşhur kayısılarının üretildiği Malatya’da kayısı dışında birçok ünlü yerel yemekler de bulunuyor. Doğu ile batı arasında köprü görevi gören Malatya’nın mutfağı da her iki yöreden etkilenmiştir.

Kayısılı Kavurma – Sami Kasap Yöresel Yemekler

Türkiye’nin en büyük kayısı üreticisi olan Malatya’da hemen hemen her yemekte kayısı kullanılabiliyor. Kavurmayla birlikte kulağa garip gelse de şehrin en beğenilen yemeklerinden biri kayısılı kavurmadır. Kuru kayısı, soğan, biber, patates, domates, havuç, tarçın, tuz gibi malzemelerden yapılan kayısılı kavurmayı tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Sami Kasap Yöresel Yemekler’dir.

Adres: Karakavak Güngör Cad. Yıldız Park konutları altı No:27K, 44110 Yeşilyurt/Malatya

Kömbe – Hacı Baba Et Lokantası

Kömbe ülkemizin birçok yöresinde yapılıyor. Malatya yöresine ait kömbeyi diğerlerinden farklı kılan ise kuşbaşı etle yapılıyor olmasıdır. Kavurmalı ve kıymalı seçenekleriyle ön plana çıkan kömbe, özellikle çayla birlikte güzel gider. Kömbeyi deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Hacı Baba Et Lokantası’dır.

Adres: Halfettin, İyiliksever Sok. No:19 D:B, 44100 Merkez/Malatya

Patlıcan Tava – Kışla Et Lokantası

Malatya’nın yöresel yemeklerinden olan patlıcan tava, patlıcan ve kuşbaşı etlerinin harmanlanmasıyla yapılır. Oldukça lezzetli bir yemek olan patlıcan tavanın içerisinde kırmızıbiber, soğan, domates ve çeşitli baharatlar da bulunur. Yanında pirinç veya bulgur pilavının iyi gittiği patlıcan tavayı Kışla Et Lokantası’nda deneyebilirsiniz.

Adres: Merkez, Kışla Cad. Alibeyoğlu İş Hanı No:39, 44100 Battalgazi/Malatya

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi