Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya, gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin bir ilimizdir. Birçok tarihi yerlere ve yemyeşil doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kütahya, sağlık turizmi açısından da Türkiye’nin en önemli şehirlerindendir. Ayrıca dünyaca ünlü çinilerin yapıldığı yer de olan Kütahya’da gezilecek yerler listesini Miniyol olarak sizler için hazırladık.

Kütahya Kalesi

kütahya kalesi

Antik çağlardan günümüze miras kalan Kütahya Kalesi, şehrin gezilecek yerler arasında en popüler olan tarihi yapılarındandır. Kütahya şehrinin ilk kurulduğu yer olan Hisar Tepesi’nde bulunan Kütahya Kalesi; Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında birçok restorasyon görmüştür. Kalenin burçlarının mimarisinde moloz - kesme taş karışımı görülüyor. En harika Kütahya manzaralarına Kütahya Kalesi’nden şahit olabilirsiniz.

Frig Vadisi

Frig Vadisi

M.Ö. 9. yüzyılda bugünün Kütahya, Afyon ve Eskişehir sınırlarına yayılan bir alanda kurulan Frigya Uygarlığı, tarihin en önemli uygarlıklarındandır. Şehir merkezine 26 kilometre mesafede bulunan Frig Vadisi’nde Frigya uygarlığından kalma birçok yerleşim yeri bulunuyor. Volkanik yapısı bulunan vadi, bu sebeple kolay şekil alabildiği için Frigyalılar tarafından yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Roma ve Bizans zamanlarına ait kiliselerin de bulduğu Frig Vadisi’ni gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Çinili Cami

Çinili Cami

Kütahya deyince herkesin aklına ilk olarak çini gelir. Şehrin en ünlü simgesi olan çinilerle süslenen harika Çinili Cami, gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken güzellikte bir camidir. Orta Asya Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Çinili Cami 1973 yılında Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır. Caminin iç tasarımı da en az dış tasarımı kadar ilgi çekicidir.

Kütahya Ulu Cami

Kütahya Ulu Cami

1401 yılında Yıldırım Beyazıt döneminde yaptırılan Kütahya Ulu Cami, bu sebeple Yıldırım Beyazıt Camii ismiyle de biliniyor. Kesme taş işçiliği ile yapılan cami Kütahya’nın en ilgi çekici yapılarındandır. 6 yarım ve 2 tam olmak üzere toplam 8 kubbesi ve 64 penceresi bulunan Kütahya Ulu Cami, içerisinde bulunan çini ile yapılmış olan Kabe tasviri ile de görülmeye değerdir.

Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı

Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı

Şehrin doğal güzellikleri arasında en dikkat çekici yer olan Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı, ziyaretçilerine harika bir gün vaat ediyor. Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunan Domaniç Ormanları, dört mevsim boyunca binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Siz de Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı’nı gezilecek yerler listenize ekleyerek yürüyüş, piknik ve kamp gibi birçok aktiviteyi yapma imkanı bulabilirsiniz.

Yeniköy Peri Bacaları

Yeniköy Peri Bacaları

Simav ilçesinde bulunan Yeniköy Peri Bacaları, Nevşehir’deki peri bacalarını andıran doğal güzelliktir. Kütahya gezisi planlayan gezginlerin gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan Yeniköy Peri Bacaları, çevresinde birçok hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kültür ve tarih meraklısı gezginlerin gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan bir müze olan Kütahya Arkeoloji Müzesi, Vacidiye Medresesi binasında bulunuyor. 1965 yılından beri müze olarak hizmet veren Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde antik çağ, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergileniyor. Aizanoi Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin de sergilendiği müzedeki en ünlü eser ise Amazonlar Lahidi’dir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Kütahya Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Kütahya Arkeoloji Müzesi’ne girişler ücretlidir. Müzekart geçmektedir.

Simav Gölcük Yaylası

Geziniz sırasında mola vermek ve doğa ile iç içe kalmak istiyorsanız Simav Gölcük Yaylası tam da size göre bir yer. Simav ilçesinde bulunan bu ormanı gezilecek yerler listenize ekleyerek tertemiz hava eşliğinde ailece piknik yaparak güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Şehir merkezine uzak olan bu doğal güzelliğe ulaşmak için araç kiralama işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

Kütahya Çini Müzesi

Kütahya Çini Müzesi

Kütahya’nın en önemli el sanatı olan çini üzerine açılan ilk ve tek müze olan Kütahya Çini Müzesi, Yakup Çelebi tarafından yaptırılan tarihi binada hizmet veriyor. 1999 yılından beri müze olarak kullanılan bu bina sadece kendi başına bile gezilecek yerler arasında olmayı hak eden bir güzelliktedir. Kütahya Çini Müzesi’nde çini süslemeli vazo, tabak, ev eşyaları gibi birçok eser sergileniyor.

Kütahya Çini Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Kütahya Çini Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 08.45 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Kütahya Çini Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

Yoncalı Kaplıcaları

Yoncalı Kaplıcaları

Sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir şehir olan Kütahya’da bulunan kaplıcalar arasında en popüler olanı Yoncalı mahallesinde bulunan Yoncalı Kaplıcalarıdır. Sularının dolaşım, eklem, kas, hormonal ve sinirsel hastalıklara iyi geldiği söylenen Yoncalı Kaplıcalarının yer altından çıkış sıcaklığı 42 derecedir. Yoncalı Kaplıcalarını gezilecek yerler listenize ekleyerek şifalı sularında rahatlama imkanı bulabilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi