Kayseri, Türkiye'nin lezzetli yemekleriyle ünlü şehirlerindendir. Kayseri yemekleri, yöresel lezzetleri ve kendine özgü tarifleri ile birçok kişinin favori yemekleri arasında yer alır. Kayseri’yi gezerken mutlaka şehrin en ünlü lezzetlerini yerinde yemelisiniz. Bu yemekleri en iyi yerlerinde yemek çok daha lezzetli olacaktır.

kayseri'de ne yenir

Mantı – Kaşık-La Restaurant

Kayseri mutfağının en meşhur yemeğidir. Mantı, küçük hamur parçalarının içine baharatlı kıyma konularak hazırlanan bir hamur işi yemeğidir. Üzerine tereyağı, sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biber sosu gibi soslar eklenerek servis edilir. Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz mantıyı ana vatanı olan Kayseri’de yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kocasinan’daki Kaşık-La Restaurant’tır.

Adres: Şeker, Osman Kavuncu Blv. No:370, 38070 Kocasinan/Kayseri

Pastırma – Duymaz Pastırma

Kayseri’nin en ünlü yiyeceklerinden olan pastırma genellikle kırmızı etten yapılır ve uzun süre tuzlu su ve baharatlarla marine edilerek kurutulur. Pastırma yapımında kullanılan baharatlar arasında sarımsak, kimyon, kekik, acı biber ve karabiber gibi çeşitli baharatlar yer alabilir. Özellikle kahvaltılarda sıkça tüketilen pastırmayı Kayseri’de yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Melikgazi’deki Duymaz Pastırma’dır.

Adres: Cumhuriyet, Millet Cd. 4/a, 38350 Melikgazi/Kayseri

Pöç – Altınsaray Pöç Tandır

Sığır kuyruğu anlamına gelen pöç, özellikle Irak ve Suriye bölgelerinde meşhur bir yemektir. Kayseri yöresinde de oldukça popüler olan pöç genellikle et suyu, soğan, domates, biber ve baharatlar gibi malzemelerle hazırlanır. Pöçler önceden haşlanır ve daha sonra bu malzemelerle birleştirilerek pişirilir. Bazı tariflerde nohut, patates veya havuç gibi sebzeler de kullanılabilir. Pöçü deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Melikgazi’deki Altınsaray Pöç Tandır’dır.

Adres: Cumhuriyet, Nazmi Toker Cd. No:18, 38040 Melikgazi/Kayseri

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi