Çanakkale'de ne yenir

Peynir Helvası – Uludağoğulları Helvacılık

Çanakkale denildiğinde akla gelen ilk lezzet meşhur peynir helvası oluyor. Şehrin birçok noktasında kolaylıkla bulabileceğiniz bu enfes lezzeti yerinde tadabileceğiniz gibi sevdiklerinize de götürebilirsiniz. Fırınlanmış ve normal olarak iki farklı şekilde servis edilen peynir helvasının tadına bakmadan Çanakkale’den ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Birbirinden farklı ustaların elinden, birbirinden güzel peynir helvası yiyebileceğiniz Çanakkale’de Uludağoğulları Helvacılık’da fırınlanmış ve normal iki farklı peynir helvasının da tadına bakabilirsiniz.

Adres: Fevzipaşa, Çarşı Cd. No:6, 17000 Çanakkale Merkez/Çanakkale

Tuzlu Sardalya – Sardalye

Çanakkale gibi bir deniz şehrine gelip balık yemeden dönmek olmaz. İşte Çanakkale’ye özgü lezzet Tuzlu Sardalya ya da bir diğer ismiyle Tuzlama Sardalya mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor. Oldukça zahmetli yapılan Tuzlu Sardalya, sardalyaların tuzlanmasından sonra haftalarca bekletilmesiyle hazırlanıyor. Tuzlu sardalya yemek için en iyi mekanlardan birisi Sardalye olarak karşımıza çıkıyor. Siz de bu enfes lezzeti Çanakkale gezi rehberinize mutlaka eklemeyi unutmayın.

Adres: Mustafa Kemal Paşa Mah. Küçük Hamam Sok. No: 24/B, Çanakkale 17100, Türkiye

Metez - Hasan Tefik Restoran & Zeytinyağı

Çanakkale’ye özgü bir diğer lezzet Metez, çerkes mantısı olarak da biliniyor. Orijinalinde pekmezle tüketilen bu yemeğin içinde kıyma ve soğan harcı bulunur. Yarımay şeklinde kapatılan hamurlar görünüş olarak mantıyı anımsatır. Üzerine tereyağ ve salçalı sos dökülerek servis edilen bu yemeği Çanakkale ziyaretlerinizde denemenizi öneririz. Özellikle Bozcaada’yı ziyaret ederseniz Hasan Tefik Restoran’ında Metez yemeden ayrılmayın.

Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No:2, 17680 Bozcaada/Çanakkale

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi