Balıkesir, Ege mutfağının en güzel temsil edildiği illerdendir. Meşhur zeytin bahçelerinden çıkmış zeytinyağıyla yapılan zeytinyağlılar şehre geldiğinizde kesinlikle denemeniz gereken lezzetler arasında. Balıkçılıkla geçim sağlayan birçok ilçesi bulunan Balıkesir, balık kültürü açısından da gelişmiştir. Çeşitli balık türlerini deneyebileceğiniz şehirde, taze balık tadına doyabilirsiniz.

Balıkesir'de ne yenir

Ayvalık Tostu – Eymen Büfe

Ayvalık’ın dillere destan lezzetindeki tostunu duymayan yoktur. Kaşar, sucuk, peynir, turşu, acı biber, sosis gibi malzemelerden yapılan Ayvalık tostunu yalnızca yerli turistler değil yabancı turistler de oldukça beğeniyor. Lezzetli olduğu kadar doyurucu da olan Ayvalık tostunu yiyebileceğiniz yerlerin başında ise Eymen Büfe gelmektedir.

Adres: Hayrettin Pasa Mah. Tostçular Sokağı, 10400 Ayvalık/Balıkesir

Saçaklı Mantı – Sefo Mantı Taş Ev

Balıkesir’in meşhur yemeklerinden olan saçaklı mantı, haşlanmış tavukla hazırlanır. Hamur, tavuk suyu ve karabiber karışımının eklenerek servis edildiği saçaklı mantı, lezzetli olduğu kadar doyurucu da olan bir mantı türüdür. Saçaklı mantıyı yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri şehir merkezindeki Sefo Mantı Taş Ev’dir.

Adres: Kuva-i̇ Milliye, 344. Sk. no:17/19 D:1, 10030 Balıkesir Merkez/Balıkesir

Sura – Kanaat Lokantası

Yardımcı yemek olarak servis edilen sura yemeği Ege Bölgesi’ne özgü bir yemektir. Kuzu eti, pirinç, zeytinyağı, soğan, kuş üzümü ve çeşitli baharatların karıştırılmasıyla hazırlanan sura yemeği oldukça doyurucudur. Sura yemeğini yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri merkezdeki Kanaat Lokantası’dır.

Adres: Hisariçi, Turan Cd. No:4, 10010 Merkez/Balıkesir

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi