Enfes doğasıyla, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, antik kentleri ve müzeleriyle adeta bir turizm cenneti olan Balıkesir, gezilecek yerler açısından oldukça fazla yere sahiptir. Ayvalık, Edremit, Altınoluk gibi tatil için ideal birçok noktaya sahip olan şehirde; nasıl bir gezi rotası hazırlayacağınızı düşünüyorsanız bu liste size yardımcı olacaktır.

Ayvalık

Ayvalık

Ülkemizde yaz turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Ayvalık; masmavi deniziyle, tarihi Rum evleri ve taş evlerle bezeli sokaklarıyla, yemyeşil çam ormanları ve zeytin bahçeleriyle bir defa ziyaret edenlerin tekrar tekrar gelmek isteyeceği bir yerdir. Tekne ve yat gezilerini sevenler için ideal olan Ayvalık’ta; gününüzü dalış yaparak ya da tertemiz denizinde yüzerek de geçirebilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Ayvalık’ta bulunan Şeytan Sofrası, eski bir lav konisidir. Burada Ayvalık takımadalarını panoramik olarak izleyebilme imkanını bulabilirsiniz. Şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan bu yerde yerel halk madeni para atarak dilek dilerler. Ayrıca yuvarlak sofra biçiminde olması sebebiyle Şeytan Sofrası olarak adlandırılır. Şeytan Sofrası, Balıkesir’de günbatımı manzarasını izlemek için en güzel yerlerden biri.

Edremit

Edremit

Kamp severlerin ve doğa aşıklarının vazgeçilmez adresi Edremit, kesinlikle gezi rotanıza eklemek isteyeceğiniz yerlerden biri. Şifalı olduğu düşünülen kaynak sularının çıktığı kaplıcalarıyla, buz gibi şelaleleriyle ve Kaz Dağları’nın yemyeşil ormanları arasında bulunan kamp alanlarıyla yaz tatillerinin uğrak noktalarındandır.

Altınoluk

Altınoluk

Eski adı Papazlık olan Altınoluk, Edremit ilçesine bağlıdır. Edremit’e yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta bulunan Altınoluk, yemyeşil zeytinlikler arasında masmavi denize sahip bir sahil kasabasıdır. Edremit'in kuzeyinde Kaz Dağları, güneyinde ise Edremit Körfezi yer alır. Kaz Dağları’nda enfes doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir ya da buz gibi denizinde unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Düzenlenen tekne ve yat turlarına katılarak eğlenceli vakit geçirirken enfes günbatımlarına da şahit olabilirsiniz.

Cunda Adası

Cunda Adası

Masmavi denizin yemyeşil ormanlarla buluştuğu Cunda, Ayvalık ilçesine bağlıdır. Tarihi Rum evlerinin sıralandığı denize çıkan Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla tam bir sahil kasabası olan Cunda, huzurlu ve sakin tatil severler için ideal bir yer. Alibey Adası olarak da bilinmekte olan ada, Ege denizinin en büyük 4. adasıdır. Özellikle sakin ve huzurlu tatil arayanların mutlaka tercih etmesi gerektiği yerlerdendir.

Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı

Manyas Kuş Cenneti

Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı, 1959 yılında milli park ilan edildi. Doğa severlerin uğrak noktalarından olan Manyas Kuş Gölü Cenneti Milli Parkı, birçok kuş türünün doğal yaşam alanı olmasının yanı sıra göçmen kuşların durak noktası olması açısından da oldukça önemlidir. Doğa fotoğrafçılarının muhteşem kareler yakaladığı Kuş Cenneti, 246 farklı kuş türü tarafından ziyaret edildiği tahmin edilen bir alandır.

Sarımsaklı

Sarımsaklı

Masmavi denizin altın rengi kumlarla buluştuğu Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın en uzun plajına sahip olmasıyla da ünlüdür. Tatil severlerin gözde adreslerinden olan Sarımsaklı, mavi bayraklı denizi, eğlence mekanları ve butik otelleriyle oldukça fazla tercih edilen bir tatil beldesidir. Sarımsaklı özellikle incecik kumlara sahip geniş plajıyla tatilciler tarafından oldukça sevilen bir yer haline geldi.

Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası

Yeşil ve mavinin buluştuğu bir diğer nokta olan Kapıdağ Yarımadası, Erdek ve Bandırma ilçelerine oldukça yakın konumda yer almaktadır. Birçok koya sahip yarımada, el değmemiş doğasıyla ziyaretçileri tarafından oldukça sevilmektedir. Balıkesir’in en ünlü tarihi yerlerinden olan Kyzikos Antik Kenti kalıntılarını ve Hadrianus Tapınağı da burada bulunuyor.

Susurluk

Enfes tostları ve dillere pelesenk olmuş ayranının lezzetiyle Susurluk, Balıkesir’den geçen herkesin mutlaka uğradığı yerdir. Uzun yol molalarının vazgeçilmez adresi olan Susurluk, şifalı olduğu düşünülen kaplıcalarıyla da yıl içinde çokça ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi